[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

ازبین ‌بردن جای زخم با ۴روش خانگی و کاربردی، روزنامه شیراز نوین

چطور- برای خیلی از افراد جای زخم می‌تواند یادآور یک داستان به یادماندنی یا موضوعی برای باز کردن سر صحبت باشد. ولی خیلی‌ها فکر می‌کنند جای زخم زشت و خجالت‌آور است. درواقع دیدن جای زخم به‌طور روزانه می‌تواند دردناک و آزاردهنده باشد. البته این موضوع به شرایط به وجود آمدن زخم نیز بستگی دارد، برای همین خیلی از افراد به‌دنبال راه‌هایی برای از بین بردن جای زخم هستند. راه‌های بسیاری برای درمان جای زخم وجود دارند که شما را از جراحی آنها بی‌نیاز می‌کنند. در این مقاله با ۸ روش درمان جای زخم آشنا می‌شوید که به کمک آنها می‌توانید به‌راحتی در خانه‌ خود از شر جای زخم راحت شوید.
این درمان‌های خانگی و طبیعیِ جای‌ زخم، شامل شی باتر (کره‌ کاریته)، روغن نارگیل، روغن‌های معطر، سرکه‌ سیب و خیلی چیزهای دیگر هستند. خوبی این درمان‌ها این است که خیلی از آنها برای درمان جوش صورت هم مناسب هستند، زخم‌ها را درمان می‌کنند و برای سلامت پوست مفیدند.
چطور به‌صورت طبیعی از شر زخم‌ها راحت شویم
زخم‌ها معمولاً بر اثر آسیب‌هایی مثل بریدگی‌های کوچک، پارگی یا سوختگی، خط‌های چاقی به وجود‌آمده از بارداری یا چاق و لاغر شدن شدید، جای جراحی یا حتی جوش صورت به وجود می‌آیند. زخم‌ها ممکن است صاف یا خیلی برجسته باشند.
ممکن است زندگی کردن با زخم‌ها سخت باشد، مخصوصاً اگر زخم روی بخش‌های قابل مشاهده‌ بدن مانند دست‌ها و صورت قرار داشته‌ باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد می‌خواهند از شر جای زخم راحت شوند.
۱. شی باتر و روغن نارگیل
اگر دچار آسیب‌هایی همچون بریدگی، زخم یا سوختگی شده‌اید، تا خوب شدن کامل زخم روی آن را بپوشانید و محل آسیب‌دیده را مرطوب نگه دارید. برای مرطوب نگه داشتن زخم می‌توانید از شی باتر خام یا روغن نارگیل استفاده کنید. این کار می‌تواند از به وجود آمدن جای‌ زخم جلوگیری‌ کند یا اجازه‌ ندهد جای زخم زیادی بزرگ، عمیق و دچار خارش شود.
تحقیقات نشان می‌دهند اسید‌های چرب امگا۳ و آنتی‌اکسیدان‌‌هایی که در شی باتر و روغن نارگیل وجود دارند، از ایجاد گوشت‌اضافه جلوگیری می‌کنند و پوست را التیام می‌بخشند. به‌علاوه، از آنجا که شی باتر و روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوست عالی هستند، می‌توانند بخشی از درمان همیشگی پوست باشند که اثر زخم را نیز به حداقل می‌رسانند. شی باتر یا روغن نارگیل را روزی دو یا سه بار روی پوست بمالید. نیازی به شستن نیست، زیرا هر دوی آنها برای پوست بسیار مفیدند. اما مواظب باشید این روغن‌ها را به پارچه‌ ابریشمی نمالید، چون ممکن است لکه ایجاد کند.
۲. پوشش ژل سیلیکون
یکی دیگر از گزینه‌های رفع جای‌ زخم، پوشش ژل سیلیکونی است. این پوشش لایه‌ای شفاف است که روی زخم قرار می‌گیرد و التیام آن را سریع‌تر می‌کند. درست مانند چسب زخم که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند. همچنین می‌تواند کاری کند که زخم‌ها کمتر قرمز و دردناک باشند.
از اوائل دهه‌ ۱۹۸۰، بیمارستان‌ها به‌شکل فراگیری از پوشش ژل سیلیکونی برای درمان زخم‌ها استفاده کرده‌اند. اگرچه پوشش ژل سیلسکونی می‌تواند درمان مو‌ٔثری باشد، ولی برخی از این پوشش‌های سیلیکونی مضراتی هم دارند. ممکن است برخی از بیماران به این پوشش‌ها حساسیت داشته باشند، دچار تعریق زیاد شوند یا برای گذاشتن و برداشتن پوشش دچار مشکل و خستگی شوند. به‌علاوه، وقتی زخم درمعرض دید قرار دارد، دیده شدن این پوشش اصلاً جالب نیست.
اما، پوشش ژل سیلیکون نیازی به چسب ندارد و وقتی خشک می‌شود تقریباً غیرقابل مشاهده است. به همین خاطر می‌تواند خیلی مفید بوده و کمتر خجالت‌آور باشد. معمولاً باید چند بار در روز از آن استفاده کنید و هر بار کمی صبر کنید تا خشک شود. به این ترتیب دیگر روی لباس لکه ایجاد نخواهد کرد. اصطکاک با لباس می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود و همین مسئله باعث می‌شود همه نتوانند از آن استفاده کنند.
اگر با این گزینه مشکلی ندارید، خیلی به دردتان می‌خورد. در سال ۲۰۰۹، تحقیقی در مجله‌ جراحی پوست و زیبایی منتشر شد که تأثیر پوشش ژل سیلیکونی را روی ۳۰بیمار که جای زخم داشتند بررسی می‌کرد. در این تحقیق، به‌طور روزانه دو مرتبه لایه‌‌ای نازک از پوشش ژل سیلیکونی روی پوست گذاشته شد و بیماران را هر ماه، به مدت ۶ماه معاینه کردند. در انتهای تحقیق، محققان به این نتیجه رسیدند که «ژل سیلیکونی موضعی در درمان زخم‌های ناشی از بزرگ‌ شدن ناهنجار زخم یا گوشت‌اضافه، روشی امن و مؤثر است. به‌علاوه استفاده از این پوشش آسان و زیباست.»
۳. پوشش فشاری
استفاده از نیروی مکانیکی فشرده‌ ناشی از پوشش فشاری برای درمان سوختگی، برای اولین بار در سال ۱۸۶۰ تجویز شد. قبل از تجویز کردن پوشش‌های فشاری، ابتدا باید پوست تا حدودی ترمیم‌یافته را آماده کنیم تا استرس و فشار وارد‌شده به وسیله‌ پوشش را قبول کند. برای این کار، ابتدا با استفاده از باند کرپ فشار کمی وارد می‌کنیم. امروزه، اصلی‌ترین روش به کارگیری پوشش فشاری با استفاده از پارچه‌های کشی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند بهبود واقعی اتفاق نمی‌افتد؛ اما باقی تحقیقات، برای مثال تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در مجله‌ جراحی پلاستیک در هند منتشر شد، ادعا می‌کنند درمان با فشار باعث از بین رفتن تقریباً ۶۰ تا ۸۵درصد جای زخم‌می‌شود.
۴. عصاره یا ژل پیاز
عصاره‌ پیاز یکی دیگر از درمان‌های طبیعی است که می‌تواند مفید باشد. این درمان حاوی چندین بیوفلاونوئید مانند کورستین،‌ کامپرلو و سپالین است. تحقیقی در مجله‌ پوست‌شناسی بالینی و زیبایی‌شناسی، از ۶داوطلب شرکت‌کننده در آزمایش خواست عصاره‌ پیاز را به‌مدت ۴هفته روی بخش آسیب‌دیده‌ پوست خود بمالند. برخی از داوطلبان دچار خارش جزئی شدند، ولی این خارش به‌سرعت برطرف شد. بعد از دو هفته،‌ همه‌ داوطلبان گزارش دادند زخم‌هایشان در مقایسه با زخم‌های گروه کنترل، نرم‌تر شده‌اند. بعد از چهار یا هشت هفته درمان،‌ ظاهر همه‌ زخم‌هایی که با ژل پیاز درمان شده‌ بودند، خیلی بهتر شد. نتیجه‌ تحقیق نشان داد ژل عصاره‌ پیاز امن است و ظاهر زخم را بعد از چهار هفته درمان (به‌صورت روزی یک بار) تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی