[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

لزوم راه‌اندازی گمرک در جنوب فارس، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در ادامه پیگیری مسائل استان با مهدی میراشرفی، معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران  دیدار کرد و به بررسی مشکلات استان در این حوزه پرداخت.
 نماینده عالی دولت در استان فارس در این دیدار با اشاره به  نقش اساسی و مهم گمرک در تجارت بین‌الملل و تأثیر مستقیم آن در توسعه اقتصادی، خواهان راه اندازی گمرک در جنوب استان  شد و در ادامه افزود: این منطقه از یک سو نقش عمده‌ای در صادرات میعانات گازی از طریق دو شرکت بزرگ پالایشگاهی پارسیان و پالایشگاه در حال احداث پارسیان سپهر دارد و از سوی دیگر به دلیل مرزی بودن و وجود تعاونی‌های‌مرزنشین و تجار می‌تواند در توسعه صادرات غیرنفتی استان و ایجاد اشتغال تأثیر به سزایی داشته باشد
 دکتر رحیمی با اشاره به ظرفیت‌های‌منطقه از جمله ثبات امنیت، دسترسی آسان به راه‌های‌ترانزیتی، فاصله نزدیک به فرودگاه‌های‌بین‌المللی، مراودات گسترده تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس،  از رئیس گمرک خواست ضمن بررسی موضوع، نسبت به صدور مجوز ایجاد گمرک در جنوب منطقه، مساعدت کند.
 استاندار فارس در این دیدار همچنین به موضوع ممنوعیت صادرات از اسکله پارس بندر عسلویه اشاره کرد و این ممنوعیت را از دلایل رکود در صنعت تولید سیمان و کلینکر استان فارس دانست.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از محصولات مهم تولیدی و صادراتی استان فارس سیمان و کلینگر است از کاهش ظرفیت اسمی کارخانه‌های‌این محصولات به دلیل رکود پروژه‌های‌عمرانی و بخش ساختمان درکشور خبر داد و گفت:  با توجه به اهمیت موضوع و در راستای حمایت از تولید و توسعه صادرات غیرنفتی استان جلسه‌ای با حضور نمایندگان شرکت‌های‌صادرکننده سیمان و کلینکر در استان برگزار و پیشنهاداتی به منظور رفع مشکل عنوان شده است و یکی از راهکارهای پیشنهاد شده که می‌تواند در کوتاه مدت مانع تعطیلی واحدهای ذکر شده و ادامه روند صادرات شود، اخذ کد گمرکی و مجوز صادرات از اسکله‌های‌نزدیک به کارخانجات سیمان  بوده که نیازمند مساعدت‌های‌رئیس گمرک است.
رفع مشکلات صادرکنندگان استان فارس در حوزه گمرک از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس در این جلسه به آن پرداخت. وی با بیان اینکه استان فارس در جنوب کشور و با فاصله‌ای مناسب از دریا، دارای محصولات تولیدی صادراتی از جمله سیمان و محصولات پتروشیمی است اظهار کرد: یکی از موارد مهم مطرح شده در جلسات کارگروه توسعه صادرات استان، صادرات این دو محصول و سایر محصولات حجیم از مبدا استان فارس است که همواره مورد تقاضای جدی واحدهای تولیدی بوده است. وی بیان کرد:  با توجه  به ترافیک بار در محل بنادر جنوبی کشور، این واحدهای تولیدی متقاضی انجام امور گمرکی برای صادرات از مبدا استان فارس هستند.  تعریف و عملیاتی شدن صادرات استان فارس با درفت کشتی، رفع مشکلات ناشی از زمان بر بودن ثبت مشخصات کامیون‌های‌حمل بار در گمرکات از جمله درخواست‌های‌استاندار فارس برای کاهش مشکلات پیش روی صادرکنندگان استان بود که در این جلسه مطرح شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی