[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

خواص فوق‌العاده‌ای از «میخک» که تا به حال نشنیده‌اید!، روزنامه شیراز نوین

مجله‌دلتا- میخک گیاه بومی اندونزی و در واقع جوانه‌های‌گل خشک شده درخت میخک است. این گیاه یک ادویه محبوب است که مردم از آن در سوپ‌ها، خورشت‌ها، پخت گوشت، سس‌ها و غذا‌های‌برنجی استفاده می‌کنند.
سلامت دهان و دندان
محققان روغن میخک را برای بررسی تأثیر آن بر پلاک، ورم لثه و باکتری‌های‌موجود در دهان مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها تأثیر یک دهانشویه معمولی را با یک دهانشویه حاوی میخک مقایسه کردند. هر دوی این شوینده‌ها در برابر پلاک و ورم لثه موثر بودند و نتایج حاکی از آن است که میخک می‌تواند به کاهش التهاب دهان و باکتری‌ها کمک کند. دانشمندان همچنین دریافتند که دهانشویه محتوی میخک، تعداد باکتری‌های ‌مضر را بیشتر کاهش می‌دهد.
سرطان
بسیاری از گیاهان و ادویه‌ها سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است، موادی شیمیایی که نقش اساسی در کاهش آسیب سلول‌هایی که می‌توانند منجر به سرطان شوند، دارند. بر اساس تحقیقات گفته می‌شود که تنها نصف قاشق چای خوری پودر میخک حاوی آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به نصف فنجان بلوبری است.
چاقی
دانشمندان معتقدند که یکی دیگر از خواص میخک، تأثیر بالقوه آن بر چاقی است. در یک مطالعه متوجه شدند که عصاره میخک باعث کاهش بروز چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب در موش‌ها می‌شود. این حیوانات تحت درمان، همچنین چربی شکم و چربی کبدی کمتری را تجربه کردند.
خواص آنتی‌اکسیدانی
علاوه بر مواد مغذی و ویتامین‌هایی که پیشتر ذکر شد، میخک سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی است که از استرس اکسیداتیو جلوگیری و به بهبود بیماری‌های‌مزمن کمک می‌کنند. میخک همچنین حاوی ترکیبی به نام «اوژنول» است که نشان داده شده به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل می‌کند. براساس مطالعات، اوژنول در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های‌آزاد پنج برابر موثرتر از ویتأمین E، یک آنتی اکسیدان قوی دیگر، است.
سلامت کبد
مطالعات نشان می‌دهند که ترکیبات مفید موجود در میخک می‌توانند به سلامت کبد کمک کنند. ترکیب اوژنول ممکن است به ویژه برای کبد مفید باشد. یک مطاله حیوانی نشان داد که روغن میخک و اوژنول موجب بهبود عملکرد کبد، کاهش التهاب و کاهش استرس اکسیداتیو شدند. در تحقیق دیگر نیز اوژنول موجب کاهش علائم سیروز کبدی یا زخم کبد گشت.
کمک به سلامت استخوان
کاهش تراکم استخوان عارضه‌ای است که افراد سالخورده زیادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود، که ممکن است خطر شکستگی را بالا ببرد. نشان داده شده است که برخی ترکیبات موجود در میخک در مطالعات حیوانی به حفظ توده استخوانی کمک می‌کند.
بهبود زخم معده
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیبات موجود در میخک می‌تواند به درمان زخم معده کمک کنند. زخم معده شامل زخم‌های‌دردناکی در آستر معده، اثنی عشر یا مری است که در اثر کاهش سطح محافظتی معده ایجاد می‌شود و استرس، عفونت و ژنتیک، از جمله عوامل ایجاد کننده این زخم‌ها هستند.
در یک مطالعه حیوانی، روغن اسانس میخک تولید مخاط معده را افزایش داد. مخاط معده مانند یک لایه محافظتی از فرسایش معده در اثر اسید‌های‌گوارشی، جلوگیری می‌کند. در یک بررسی دیگر، نشان داده شد، عصاره میخک به معالجه زخم معده کمک کرده و اثراتی مشابه با چندین داروی ضد زخم دارد. گرچه اثرات ضد زخم میخک و ترکیبات آن امیدوار کننده است، اما مطالعات بیشتری در مورد تأثیر آن بر انسان مورد نیاز است.
درمان آکنه
همان طور که روغن درخت چای (یک روغن اسانس که در رایحه درمانی استفاده می‌شود)، به عنوان یک درمان طبیعی برای آکنه شناخته می‌شود، روغن میخک نیز گاهی برای درمان جوش و آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق یک مطالعه، عصاره میخک اتانولی حاوی اوژنول فعالیت آکنه را سرکوب کرده و التهاب ناشی از آن را در گروهی از موش‌ها کاهش می‌دهد. این نشان‌دهنده خواص احتمالی میخک برای درمان آکنه است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی