[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

کسی که داور جودو می‌شود حتماً عاشق است، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: در ادامه گفت‌و‌گوهای سریالی با اهالی جودوی استان فارس، این بار به سراغ مسئول کمیته داوران هیئت جودو رفته‌ایم. محمدمحسن توانگر با چهاردهه تجربه در این رشته مهیج ورزشی، حالا یکی از تصمیم گیرندگان این رشته در استان پهناور فارس به شمار می‌رود.
توانگر در سال 1344 در شیراز به دنیا آمده در خصوص زمان و چگونگی ورودش به این رشته می‌گوید: من فعالیتم در جودو را از سال 61 به صورت مستمر آغاز کردم. همراه با آقایان جعفر عابدین‌پور، هوشنگ کریمی و جلیل بوستانی، زیر نظر استاد رزم‌آهنگ در مجموعه ورزشی کارگران شیراز فعالیت می‌کردیم. در حال حاضر دارای کمربند دان 5 جودو هستم و مدارک مربیگری و داوری این رشته را دارم. حدود هشت سال خزانه‌دار هیئت جودو بودم و مدتی هم مسئول کمیته شهرستان‌ها بودم. در حال حاضر هم مسئول کمیته داوران هیئت جودوی استان فارس هستم اما به خاطر مشغله کاری، سال‌هاست که در عرصه مربیگری فعالیت خاصی نداشته‌ام.
وی در خصوص فعالیت‌های‌ورزشی که در حال حاضر انجام می‌دهد می‌گوید: فعالیت‌های‌مربوط به ورزش جودو که خیلی وقت است بخاطر کرونا تعطیل شده و ما فقط پیاده‌روی انجام می‌دهیم یا با دوستان گاهی سالن والیبال می‌رویم
از توانگر در خصوص وظایف کلی مسئول کمیته داوران هیئت پرسیدیم که او در پاسخ گفت: کلیه هماهنگی مسابقات برای چیدمان داوری‌ها و نظارت بر امور داوری در طول مسابقات، معرفی داوران به مسابقات کشوری، آموزش و ارتقاء درجه داوری و برگزاری کلاس‌های داوری و ارتقا درجه و همچنین برگزاری همایش و سمینارها، ارائه وسایل کمک آموزشی و همچنین جمع‌بندی اطلاعات جدیدی که در سایت فدراسیون درج می‌شود و ارائه آنها به داوران، بخشی از وظایف کمیته داوران هیئت محسوب می‌شود.
او همچنین درباره داوری جودو به نکات جالبی اشاره می‌کند: داوری جودو یک تفاوت خاص با داوری در رشته‌های دیگر دارد. چیزی که در داوری جودو الزامی است، این است که داور حتماً باید از یک درجه کمربند برخوردار باشد. یعنی کسی که بخواهد داور درجه سه جودو شود، حتماً باید کمربند مشکی دان یک را داشته‌باشد. همچنین سن او باید  ۱۸ سال تمام باشد.  برای ارتقا به درجه دو داوری، باید دو سال از دریافت درجه سه گذشته باشد و همچنین کمربند دان 2 را هم دریافت کرده باشد. همینطور برای دریافت مدرک درجه یک داوری، باید دو سال از دریافت مدرک درجه دو گذشته باشد  
 و صلاحیت قضاوت داشته‌باشد و ضمن اینکه هر دوره داوری که ارتقا پیدا می‌کند از درجه ۳ شروع می‌شود بعد از مدتی حتماً دندان دو را باید داشته باشد و همچنین دو سال از دریافت مدرک داوری درجه ۳ گذشته باشد تا برای درجه دو امتحان دهد برای دریافت مدرک درجه یک باید حتماً دان سه را داشته باشد و دو سال از درجه قبلی استفاده شده باشد و برای دریافت درجه ممتاز داوری هم به همین شکل. 
داوران ممتاز معمولاً در مسابقات کشوری، بین‌المللی و برون مرزی قضاوت می‌کنند. در مسابقاتی مانند جام فجر که سالی یک بار در کشور برگزار می‌شود، معمولاً از داوران ممتاز استفاده می‌کنند اما در مسابقات برون مرزی، معمولاً داوران قاره‌ای شرکت می‌کنند که الان هم با توجه به فشاری که روی جامعه است و نرخ تغییر دلار و مشکلاتی الان برای جودو به وجود آمده، داوران آسیایی و قاره‌ای باید با هزینه خودشان مراجعه کنند تا بتوانند مدرک داوری را بگیرند.  ما در استان خودمان در حال حاضر فقط استاد صابری نژاد را داریم که داور قاره‌ای است.  داوران ممتاز ما در استان فارس حدود ۱۸ نفر هستند که در مسابقات کشوری قضاوت می‌کنند.
فدراسیون جوری برنامه‌ریزی می‌کند که از داوران ممتازی که فعال هستند، در سمینارهای سالیانه شرکت دارند، در کارگاه‌های آموزشی هم حضور دارند و از نظر اطلاعات فنی هم به روز هستند، بیشتر استفاده شود.
محمدمحسن توانگر همچنین در خصوص تغییرات صورت گرفته در نحوه امتیازدهی در مسابقات توضیح می‌دهد: 
امتیازدهی در جودو کمی نسبت به گذشته تغییر کرده. امتیازات کوکا و یوکو برداشته شده و به خاطر سرعت دادن به ورزش جودو، حالا فقط امتیازات وازاری و ایپون داده می‌شود. تغییراتی هم در نحوه اخطارها ایجاد شده که همه اینها مقداری عملیات داوری را سنگین‌تر کرده. انجام این تغییرات به این هدف بوده که سرعت بیشتری به مسابقات داده شود و فنون، منطقی و با تکنیک بیشتری انجام شود و برای علاقه‌مندان هم خسته‌کننده نباشد. ویدئو چک هم آمده اما اخیراً مخالفت‌هایی هم با آن صورت گرفته و بیشتر سعی می‌کنند رأی را به کمیسیون بگذارند. ویدئو چک در مراحل خاصی وجود دارد. تغییراتی در نحوه قرار گرفتن داوران در کنار زمین هم صورت گرفته و داورانِ کمک، از طریق بی‌سیم به داور اطلاع می‌دهند که فلان اشتباه در امتیازدهی صورت گرفته است. در مجموع نسبت به گذشته درصد خطا پایین آمده و اگر امتیازی هم به اشتباه داده شود، توسط ویدیو چک یا کمیسیون می‌تواند اصلاح شود. قبلاً به درخواست ورزشکار یا مربی،  ویدیو چک انجام می‌شد که باعث وقفه‌های‌زیادی در مسابقات می‌شد اما حالا فقط رئیس کمیسیون تاتامی در موارد خیلی خاص ویدیو چک را توصیه می‌کند که این هم تنها در زمان مسابقه می‌تواند اتفاق بیفتد و اگر دو ورزشکار از تاتامی خارج شوند، دیگر نمی‌شود رأی را برگرداند.
مسئول کمیته داوران فارس در پاسخ به این سوال که آیا می‌شود روی داوری جودو به عنوان یک شغل حساب کرد یا خیر، توضیحات کاملی ارائه داد: 
داوری جودو به هیچ عنوان درآمدی ندارد. رقمی که برای حضور در مسابقات به داوران داده می‌شود، رقم قابل توجهی نیست و تعداد مسابقات هم آنقدر نیست که با وجود این همه داوران زیاد، یک داور بتواند روی این مبالغ به حساب باز کند.
من اعتقاد کامل دارم که داوران جودو فقط با عشق و علاقه حضور پیدا می‌کنند و اینقدر مظلوم واقع شده‌اند که برای ارتقاء درجه داوری خودشان باید هزینه هنگفتی بپردازند. یعنی اگر امروز یک نفر برای کسب مدرک داوری درجه ۳ بخواهد امتحان دهد، حتی اگر در استان خودش باشد، برای ورودی همین کلاس باید ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه کند و برای صدور حکم هم چنین مبلغی باید هزینه کند. یعنی چیزی بیش از یک میلیون تومان باید هزینه کند تا داوری درجه ۳ را در استان خودش کسب کند. حالا اگر بخواهد در استان دیگری شرکت کند که هزینه‌ها خیلی هم بیشتر می‌شود. از قدیم هم این وضعیت بوده و این نشان می‌دهد که چقدر یک داور جودو باید علاقه‌مند باشد که چنین هزینه‌هایی را برای دریافت یک درجه مربیگری متقبل شود.
محمد محسن توانگر در پایان گفت : امیدوارم این ویروس منحوس هر چه زودتر برود و دوباره خانواده جودو را ببینیم که دور هم جمع شده‌اند و دوستان و ورزشکاران را در کنار هم ببینیم. همچنین امیدوارم تعلیق جودو هر چه زودتر برداشته شود تا شاهد حضور و درخشش ورزشکاران خوب این رشته در مسابقات بین‌المللی باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی