[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

تعاونی‌ها نادیده گرفته شدند ، روزنامه شیراز نوین

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران معتقد است نبود باور به توانمندی‌های‌بخش تعاون باعث شده که این بخش به جایگاه واقعی خود در اقتصاد نرسد و سهم ناچیزی از محل واگذاری‌ها، تصدی‌گری‌ها و تسهیلات بانکی داشته‌باشد.
رضا وفایی یگانه در گفت وگو با ایسنا، درارزیابی دلیل عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد ملی اظهار کرد: اینکه اقتصاد بخش غیردولتی به هدفگذاری پیش‌بینی شده نرسیده عوامل بسیار گسترده‌ای دارد. تا قبل از سیاست‌های کلی اصل ۴۴ وظایفی برای بخش خصوصی و تعاونی درنظر گرفته بودیم و بعد از ابلاغ سیاست‌ها وظایف جدیدی به این دو بخش محول کردیم و قرار شد هم درخصوص فضای کسب و کار و هم توانمندسازی بخش‌های تعاونی و خصوصی اتفاقاتی بیفتد که متأسفانه روی نداده است.
وی دلیل این امر را نبود باور به توانمندی‌های ‌بخش‌های تعاونی و خصوصی دانست و گفت: طی سال‌های گذشته این باور که دو بخش خصوصی و تعاونی به صورت ذاتی و بهره‌ورانه و با مدیریت بهتر می‌توانند امور را پیش ببرند و وظایف جدید را برعهده بگیرند، وجود نداشته است.
به گفته مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون، اگر باور به بخش تعاون وجود داشت نقش‌آفرینی بخش‌های غیردولتی در اقتصاد  محقق می‌شد ولی واقعیت این است که بسترهایی که برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی باید مهیا می‌شد را فراهم نکردیم.
وفایی یگانه ادامه داد: در قانون سیاست‌های اصل ۴۴ تأکید شده که ۳۰ درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری‌های‌دولتی برای توانمندسازی تعاونی‌ها اختصاص داده شود ولی علی‌رغم آنکه امروز این مبلغ، رقم قابل توجهی شده درصد بسیار اندکی به بخش تعاون تخصیص یافته و عملاً از محل درآمدهای مذکور چیزی عاید بخش تعاون نشده است بنابر این معتقدم این باور وجود نداشته که تعاونی‌ها بتوانند تصدی‌گری‌ها را برعهده بگیرند.
مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران با طرح این پرسش که سهم بخش تعاون از محل تسهیلات بانکی چقدر است؟ گفت: کمتر از یک درصد کل تسهیلاتی که تاکنون داده شده سهم بخش تعاون بوده در حالی که حداقل ۶ درصد می‌توانسته جذب کند. در حال حاضر شرکت‌های تعاونی برای تأمین مالی دیگر به سراغ بانک‌ها نمی‌روند و بیش از ۵۰ درصد سرمایه و نیاز مالی خود را از محل آورده بنگاه تأمین می‌کنند.
وفایی یگانه با اشاره به تجربه موفق تعاونی‌ها در کشورهای دیگر اظهار کرد: هدف تعاونی، تأمین نیاز اعضا با کمترین قیمت است و دنبال حداکثر سود نیست بلکه تعاونی ساختار حقوقی دارد و بر اساس اصول بین‌المللی تعاون اداره می‌شود.در تمام دنیا بنگاه‌های کوچک و متوسط تعاونی در جهت تأمین نیاز اعضای خود حرکت کرده و در کاهش قیمت تمام شده اثرگذار بوده‌اند. به اعتقاد من یکی از بهترین شیوه‌های‌تأمین نیاز، تشکیل تعاونی است که اعضا دورهم جمع شوند و سرمایه‌های‌خرد خود را تجمیع کنند و در جهت رفع نیاز مالی یا تأمین مواد اولیه به کار گیرند.
وی در پایان در خصوص عملکرد تعاونی‌های‌مسکن، گفت: اگر بخواهیم بین تعاونی هایی که عملکرد مثبت داشته و تعاونی‌های ‌دارای مشکل مقایسه‌ای صورت دهیم، خدماتی که تعاونی‌های‌مسکن ارائه کردند بیشتر بوده است هر چند می‌پذیریم که در بحث تعاونی‌ها، مشکلات در تعاونی‌های‌ مسکن بیشتر بوده ولی این تعاونی‌ها خدمات ارزنده‌ای هم داشته و به خانه‌دار شدن مردم کمک کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی