[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

ورزشکاران ما نیاز به پشتیبانی مالی دارند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فدراسیون انجمن ورزش‌های‌رزمی، رشته‌های‌بسیار زیادی را در بر می‌گیرد که کمتر از نیمی از این رشته‌ها در استان فارس هم فعال هستند. محمدرضا اوجی رئیس هیئت انجمن ورزش‌های رزمی استان فارس است. او توضحیات کاملی درباره فعالیت‌های‌مختلف این هیئت می‌دهد و خواهان حمایت‌های‌ویژه از ورزشکاران است. مشروح گفت‌و‌گو با محمدرضا اوجی را در ادامه می‌خوانید:   
با توجه به رشته‌های‌فراوانی که در حوزه فعالیت شما وجود دارد این ورزش‌ها را چگونه مدیریت می‌کنید
- در حال حاضر ۱۲۰ رشته زیرمجموعه فدراسیون و هیئت انجمن ورزش‌های رزمی است که با سلایق مختلف سر و کار دارد. رشته‌هایی با خاستگاه‌های‌مختلف. ما رشته‌های‌داخلی داریم که بنیانگذاران ایرانی دارند یا از کشورهایی مثل کره‌جنوبی، ژاپن و یا کشورهای اروپایی و آمریکایی آمده‌اند. این رشته‌ها در سیستم فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی به صورت جامع دارد مدیریت می‌شود.  البته کار سختی است، چون هدایت و نظارت این رشته‌ها نیازمند یک تیم قوی است. با تغییر مدیریت فدراسیون انجمن‌های‌ورزش‌های‌رزمی، حالا سکان این فدراسیون در دستان آقای یوسف بهتری است. متأسفانه شروع کرونا یک مقداری تأثیرگذار است در انجام مدیریت سیستم‌هایی که زیرمجموعه وزارت ورزش هستند. یک اتفاق پیش بینی نشده بود و کلیه وزارتخانه‌ها آمادگی لازم برای مدیریت این موضوع را نداشتند.
در سیستم ورزش هم این اتفاق افتاد و باعث شد که خیلی سریع مدیریت سیستم ورزش دست به کار شود و یک سیستم مدیریتی را برای این موضوع تعریف کند. از جمله همین برنامه‌های‌مجازی و برخطی که دارد در سیستم‌های‌ورزشی انجام می‌شود و این اقدامات باعث شده که ورزش کنار نرود. هرچند باشگاه‌ها تحت‌تأثیر قرار گرفتند و باعث شد که نیروهای ورزشی به صورت فیزیکی در مجموعه‌های‌ورزشی قرار نداشته‌باشند و نظارت از طریق فضای مجازی صورت بگیرد. اکثر فدراسیون‌ها در این مدت فقط به آموزش روی آوردند و کارها را به صورت آموزشی انجام دادند که جامعه ورزش از بروز بودن سیستم ورزش عقب نماند.
چرا کلمه انجمن به نام این فدراسیون اضافه شد؟
برای ارتباطات بین‌المللی نیاز است که تغییراتی در سیستم فدراسیون‌ها انجام شود.  این کلمه که جایگزین می‌شود در نام فدراسیون‌ها باعث می‌شود اعتبار بیشتری داشته‌باشد در سطح بین‌الملل و مکاتباتی که انجام می‌شود در طرف مقابل تأثیرگذار باشد. در سال ۹۷ در مجمع عمومی فدراسیون ورزش‌های رزمی به اتفاق آرا به اعضای مجمع منصوب شد که اسم فدراسیون به انجمن ورزش‌های‌رزمی تغییر پیدا کند که این مهم در اسفند ماه سال ۹۸ با تصویب وزارت ورزش اتفاق افتاد. 
دسته‌بندی و طبقه‌بندی خاصی در این  ۱۲۰ رشته وجود دارد یا نگاه یکسانی به آن‌ها دارید؟ 
ببینید مدیریت در سیستم ورزش‌های‌رزمی به سه بخش تقسیم می‌شود. انجمن‌ها که رشته‌هایی هستند که در شورای المپیک آسیایی حضور دارند و فعالیت می‌کنند از جمله رشته سامبو و پنچاک سیلات که جزو رشته‌هایی هستند که در شورای المپیک آسیا حاضر هستند و با مصوبه‌ای که در مجمع عمومی هم خرداد ماه امسال مطرح شد و با حمایت‌های معاونت ورزش قرار شد که رشته‌هایی مثل کیک بوکسینگ واکو مجدداً به فدراسیون انجمن‌های‌رزمی برگردند و فعالیت‌هایشان زیر‌مجموعه همین فدراسیون انجام شود که هنوز این مهم محقق نشده است. به طور کلی این ۱۲۰ رشته کاملاً به صورت مجزا مدیریت می‌شوند و هر کدام یک مسئول مستقل دارد.
در استان فارس کدام رشته‌ها طرفداران بیشتری دارند؟
در کلیه فدراسیون‌هایی که رزمی کار می‌کند مدتی است که علاقه به سمت ورزش‌های‌حرفه‌ایی رفته که بازیکن‌ها پول می‌گیرند و مسابقه می‌دهد از جمله این رشته‌ها رشته "ام ام ای" است که در سال‌های‌اخیر سر زبان‌ها افتاده و البته این یک روش مسابقه است که تکنیک زدن در آن آزاد است. 
از ۱۲۰ رشته فدراسیون حدود ۵۰ رشته در استان فارس فعال هستند. علایق و سلایق هم زیاد است و در این دو سال گذشته به واسطه بازی‌های آسیایی که در رشته ‌های‌سامبو و پنچاک سیلات برگزار شد، خیلی خوب بود و با حضور رشته پانکریشن که سابقه خیلی خوبی در استان فارس داشت، از لحاظ حضور نفراتی که در تیم ملی این رشته بودند، راه‌اندازی مجدد این رشته در فدراسیون بعد از ده سال توقف باعث شد که این رشته جان مجددی در استان فارس بگیرد. صحبت‌های‌اولیه برای راه‌اندازی مجدد را با مسئول هماهنگی انجام داده‌ایم. مسئول سبک، آقای موسی بخشایی هم تأکید کرد که فارس یکی از پایگاه‌های‌اصلی ما بوده در رشته پانکریشن و امیدواریم دوباره فارس بتواند در این رشته خوش بدرخشد
درباره مسابقات اخیر تانگ سودو توضیح دهید
در این مسابقات بنده به عنوان مربی حضور داشتم و سرمربی تیم آقای اسحاقی رئیس هیئت استان خراسان رضوی بودند. طی هماهنگی‌هایی که حدود دو ماه با فدراسیون آسیایی و بین‌قاره‌ای توسط آقای سهراب‌زاده انجام شد و ما هم پشتیبانی کردیم و تلاش کردیم که تیم استان فارس حتماً در این دوره از مسابقات شرکت کند. ۸۵۰ ویدیو در این دوره از مسابقات بررسی شد که حاصل آن ۱۱ مدال طلا برای کشور ما بوده و امیدواریم که این اتفاق خوب  باعث رشد بیشتر این رشته در کشور شود. یکی از تلاش‌های‌ما هم برای آینده هیئت ورزش‌های‌رزمی سرمایه‌گذاری بر روی رشته‌هایی است که در مسترشیپ حضور دارند و همچنین در بازی‌های ‌آسیایی.
آیا می‌توان امیدوار بود که این رشته هم به بازی‌های آسیایی برسد
این دیگر به تلاش اعضای فدراسیون جهانی و آسیایی و بین قاره‌ای برمی‌گردد که بتوانند عضویت در بازی‌های المپیک آسیایی را بگیرند یا نه، ولی حضورش در مسترشیپ قطعی است و هر سال مسابقات برگزار می‌شود. رشته  تانگ سودو و رشته یونگ مودو از کره جنوبی حضور دارند و رشته‌هایی مثل سامبو و پنچاک سیلات هم رشته‌هایی هستند که در مسابقات المپیک ورزش‌های‌رزمی یا همان مسترشیپ حضور دارند. سرمایه‌گذاری ما هم در آینده برای حضور مقتدرانه استان فارس در مسابقات مسترشیپ است
اوضاع باشگاه‌ها در شرایط کرونا چطور است
 بحث نظارت بر سلامت باشگاه‌ها به طور مداوم انجام می‌شود و نظارت بر بهداشت و بیمه خدمات درمانی در حال انجام است. در استان فارس با شروع کرونا و دستوراتی که از سوی ستاد کل و استان تفویض شد، باشگاه‌ها در مناطق قرمز تعطیل اعلام شدند اما گفته شد که در مناطق زرد با رعایت پروتکل‌های‌بهداشتی می‌توانند این فعالیت را انجام دهند. خود این پروتکل شرایطی دارد و مثلاً در یک فضای ۱۰۰ متری یک مربی تنها با ۶ نفر می‌تواند کار کند. در ورزش‌های‌رزمی و سایر رشته‌های‌برخوردی، اجازه فعالیت داده نشده و برگزاری آن خلاف مقررات است. در خردادماه و تیرماه برای رشته‌هایی مثل کاراته و ووشو در بخش‌هایی مثل کاتا و تالو و رشته‌هایی که فرم دارد، انجام اینها آزاد شد اما باز هم با قرمز شدن مناطق، دوباره این رشته‌ها هم تحت‌شعاع قرار گرفتند. ‌خیلی از باشگاه‌ها تعطیل شدند اگر باشگاه‌ها و باشگاه‌دار همکاری کنند با ستاد نظارت و فدراسیون پزشکی ورزشی در رابطه با رعایت بهداشت فردی، از جمله ضدعفونی کردن محیط باشگاه و تجهیزاتی که در باشگاه استفاده می‌شود و خود ورزشکاران هم رعایت کنند، منعی برای اجرای کار ندارند. نیاز است حتماً ورزشکاران در سیستم بیمه پزشکی ورزشی و خدمات درمانی عضویت داشته‌باشند که در صورت بروز اتفاقی در محل برگزاری مسابقات و تمرینات فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئت پزشکی ورزشی استان به عنوان یک پشتیبان بتوانند از این ورزشکاران حمایت کنند.
به عنوان آخرین سوال: دغدغه ورزشکاران رزمی چیست و برای آنها چه کارهایی باید انجام داد؟
 ببینید ورزش یک سیستم صنعت مصرفی است و نیاز به پشتیبانی مالی دارد. باید پشتیبانی مالی از ورزشکار به اندازه‌ای انجام شود که وقتی بخواهد برود به مسابقات مختلف اعزام شود، دغدغه‌ای برای تأمین خرج و مخارج زندگی‌اش نداشته‌باشد و بتواند با خیال راحت به ورزش خود بپردازد.
 در پایان می‌خواهم از کادر درمان کشور و به خصوص استان فارس که در این ایام خیلی زحمت کشیده‌اند تشکر کنم و خسته نباشید بگویم. زحمات این عزیزان قابل جبران نیست. همچنین باید از رئیس فدراسیون انجمن ورزش‌های‌رزمی جناب آقای بهتری تشکر کنم بابت حمایت‌هایشان از هیئت استان فارس و همچنین از همسرم که حامی من در تمام زمینه‌های‌زندگیست و همه‌جوره پشتیبان من است، تشکر می‌کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی