[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

کشاورزی درآستانه سقوط، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: قیمت پایه‌های‌صادراتی از دیگر مشکلات صادرکنندگان در موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات است به طوری که در گذشته بنا به توافق هایی قیمت محصولات صادراتی را در سامانه گمرک بیش از قیمت واقعی اعلام می کردند و هم اینک برای برگشت ارز این موضوع به یک معضل تبدیل شده است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با موضوع بررسی و اصلاح قیمت‌های پایه صادراتی محصولات کشاورزی استان برگزار شد، بیان کرد: با توجه به اینکه صادرات محصولات کشاورزی یکی از بخش‌های‌مهم تجارت خارجی استان است بحث قیمت‌های‌پایه صادراتی یکی از موضوعات مهم در استان است که باید ساز و کاری در نظر گرفته شود که قیمت‌های‌پایه صادراتی حقیقی و واقعی‌تر شود. وی افزود: امسال وضعیت استان در بخش تولید محصولات کشاورزی بهتر از سال‌های گذشته است و اگر در روند صادرات محصولات کشاورزی استان اختلال ایجاد شود با وضعیت نامناسبی در حوزه عرضه و بازار روبرو خواهیم بود. فروغان اظهارداشت: سیستم قیمت گذاری و نظارت بر قیمت‌ها در کشور ما متفاوت با سایر کشورهاست، گفت: عمده صادرات استان میوه و تره‌بار و محصولات کشاورزی است و میزان اشتغال نیز در این حوزه در استان بسیار مهم است لذا همه بخش‌های‌مرتبط باید کمک کنند تا با همکاری هم از مزیت کشاورزی استان به نفع مردم استان بهره‌برداری شود. وی اضافه کرد: قیمت فروش محصولات ما در خارج از کشور مهم است و ما نمی‌توانیم بر اساس بازار داخل بر روی تولیدات و محصولات صادراتی قیمت‌گذاری کنیم و در این زمینه نیاز است وزارت امور خارجه برای استخراج قیمت محصولات کشاورزی در کشورهای مختلف به بخش خصوصی کمک کند تا بتوانیم قیمت‌ها را واقعی‌تر کنیم.
رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: صادرات بیشتر بر روی قیمت تمام شده کالا می باشد همچنین طول زمان واردات نیز بسیار طولانی است و قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا می کند و در این صورت صادرکننده ما نمی‌تواند در بازار رقابتی کشور ارز نیمایی به دولت پرداخت نماید و این مسئله غیر ممکن است.
فروغان با بیان اینکه اگر این اتفاق نیفتد بدترین سال برای کشاورزان استان خواهیم داشت، عنوان کرد: فارس یک استان کشاورزی است و این الزام می کند که ما قیمت‌های‌محصولات کشاورزی استان را اصلاح کنیم لذا در این زمینه باید کمیته‌ای در استان تشکیل شود و قیمت‌ها و راهکارهای واقعی در این زمینه تدوین و برای پیگیری و اجرای آن به تهران ارسال شود.
وی تصریح کرد: متأسفانه صادرکنندگان ما به هر جایی می روند با در بسته روبرو می شوند اگر صادرکننده اجازه صادر کردن کالای خود را داشته باشد به طور حتم به هر وسیله‌ای که باشد ارز خود را به کشور بازمی گرداند زیرا چرخه تولید و روند فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ادامه دارد. 
فروغان افزود: یکی از ایرادهای بزرگ در حوزه اقتصادی در کشور این است که در دوران تحریم‌ها و شرایط سخت اقتصادی کشور ما، کل اطلاعات تجاری کشور بر روی یک سامانه قرار گرفته و این درحالی است که این سامانه در دنیا رصد می شود و در خارج از کشور جلوی فعالیت تجاری و صادرکنندگان ما را می بندند. 
وی بیان کرد: امسال علاوه بر بخشنامه‌های‌متعدد که مشکلات فراوانی را برای صادرات ایجاد کردند موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات نیز فشارهایی را بر صادرات و واردات وارد کرد که انتظار داریم تصمیم گیران نسبت به فعالان بخش خصوصی که افسران اقتصادی کشور هستند، دیدگاه مثبت‌تری داشته‌باشند. فروغان با بررسی شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات اظهارداشت: سیستم بانکی شفافی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگان وجود ندارد و بیشتر تعاملات صادراتی ما به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس ریالی است که سیاست‌گذاران به این مسایل توجه نکرده‌اند. هادی حنایی عضو هیئت نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: قیمت‌گذاری پایه‌های‌صادراتی محصولات کشاورزی باید بر اساس قیمت تمام شده تولیدات انجام شود.
وی اضافه کرد: نیاز است قیمت‌گذاری‌ها به صورت ماهیانه و یا فصلی مشخص و ارائه شود و نیاز است کمیته‌ای تشکیل شود و قیمت‌های‌پایه‌های‌صادراتی محصولات کشاورزی استان به روز تعیین و ارائه شود تا صادرات ما بر اساس این قیمت‌ها انجام شود تا برای صادرکننده ما به صرفه باشد.
در ادامه این جلسه عباس مهدی بیرقدار رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان فارس نیز گفت: در حال حاضر کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد.
باور داریم مشکلات داخلی در حوزه اقتصاد و صادرات باید احصا و بنا به اولویت مرتفع و شرایط فعالیت اقتصادی تسریع شود زیرا تجارت بین‌الملل خط مقدم کشور است و فعالان اقتصادی ما در حال خط‌شکنی هستند و در مقابل مسئولان بخش دولتی باید از آنها حمایت و پشتیبانی کنند.
به نظر می‌رسد برای رونق صادرات و اقتصاد باید مشکلات داخلی شامل معضلات گمرک، قوانین و  مقررات دست و پاگیر، بخشنامه‌های‌غیرکارشناسی، بروکراسی‌های‌پیچیده اداری، مشکلات حمل و نقل و غیره برطرف شود تا بتوانیم برای بازارهای خارجی محصولاتمان تدبیر کنیم.
وزارت امور خارجه در تمام کشورها رایزن بازرگانی اقتصادی ندارد لذا بخش خصوصی باید در کنار بخش دولتی قرار گیرد و در به روز و آنالیز کردن قیمت‌ها همکاری کند و ما در تمام زمینه‌ها کنار و همراه و در خدمت فعالان اقتصادی استان هستیم. محمد دانش‌نیا رئیس اداره تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز گفت: قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی که بیش از قیمت واقعی آن کالا در اظهارنامه‌های‌گمرک قید می شود، تعهدی در خصوص صادرکنندگان در بازگشت ارز آنها در چرخه اقتصادی ایجاد می‌کند. وی با تأکید بر اینکه محصولات کشاورزی باید مجدداً از نظر قیمت پایه صادراتی مورد تحلیل و تجزیه قرار گیرد، افزود: پیشنهاد ما این است که این قیمت‌گذاری‌ها باید به صورت فصلی انجام و به صادرکنندگان اعلام شود که برای واقعی شدن قیمت‌ها اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید قیمت‌ها را آنالیز و لیست اقلام را ارائه کند.
سکینه سیاحی مدیر عامل صندوق توسعه صادرات غیرنفتی استان فارس هم در این جلسه گفت: متأسفانه در کشور ما سایه بخش سیاسی بر سایر بخش‌ها سنگینی می کند در حالی که دولتمردان و تصمیم گیران باید توجه خود را بیش از مسایل سیاسی به مسایل اقتصادی و اجرایی به ویژه صادرات معطوف کنند زیرا اگر صادرات پویا شود سایر بخش‌های‌کشور نیز رونق می یابد.
در ادامه جلسه فنایی معاون گمرکات استان فارس نیز گفت: ارزش‌های‌وارداتی و صادراتی در سامانه گمرک در حال به روز شدن و به نرخ واقعی نزدیک شدن است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی