[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

عمل حذف یک جنین از دوقلوهای همسان دچار اختلال با موفقیت انجام شد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس بخش جنین و بارداری دانشگاه علوم پزشکی شیراز از موفقیت تیم پزشکان این دانشگاه در انجام عمل جراحی حذف یکی از دو قلوهای همسان دچار اختلال در زمان بارداری مادر خبر داد.
به گزارش دریافتی شیراز نوین دکتر حمیرا وفائی روز شنبه با اعلام انجام این عمل جراحی با استفاده از روش انعقاد دو قطبی (بای پولار) گفت: در بارداری مادری ۳۲ ساله با دوقلوهای همسان(مونوکوریون) یکی از قل‌ها دچار ناهنجاری‌هایی بود که امکان زایمان زودرس و تهدید سلامت قل سالم نیز وجود داشت، بنابراین تیم پزشکی با مشاوره با والدین و مجوز پزشکی قانونی نسبت به حذف جنین دچار اختلال تصمیم گیری کرده و این عمل برای نخستین بار در شیراز، با موفقیت انجام شد.
وی در توضیح بیشتر این دستاورد پزشکی اظهار کرد: به طور کلی احتمال بروز دوقلوزایی در بارداری حدود یک درصد است و یک سوم دوقلوها، تک تخمکی (همسان) هستند. در دوقلوهای تک تخمکی با جفت مشترک مشکلات کلینیکی قابل توجهی از جمله ناهنجاری‌های‌شدید غیر قابل درمان در یک قل، توالی پرفیوژن شریان دوقلو (TRAP)، سندرم انتقال خون بین دوقلوها ( TTTS ) و موارد مشابه می تواند حاملگی را عارضه دار کند. این پزشک فلوشیپ پریناتالوژی با بیان اینکه در بسیاری از موارد ختم انتخابی جنین درگیر یا مبتلا به اختلال با هدف بهبود شانس بقاء در جنین سالم ضروری است، ادامه داد: روش‌های‌مختلفی برای دستیابی به ختم انتخابی در حاملگی‌های‌دوقلویی دارای جفت مشترک استفاده می شود که انعقاد دو قطبی (بای پولار) بند ناف یکی از تکنیک‌های‌استفاده شده برای انسداد بندناف در مراکز پزشکی دنیاست. وفائی اعلام کرد: این روش تاکنون در استان فارس قابلیت اجرایی نداشته و برای انجام ختم انتخابی جنین از سایر روش‌ها مانند میکرو ویو استفاده می شد و یا به مراکز درمانی در تهران ارجاع داده می شدند، اما با تلاش تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز این عمل برای نخستین بار در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد. این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: مادر باردار ۳۲ ساله در بارداری دوم دارای حاملگی مونوکوریون مونوآمنیون و با سن بارداری حدود ۱۹ هفتگی که در طی سونوگرافی‌های‌سلامت تشخیص ناهنجاری‌های‌شدید مانند «اسکولیوز» و «هیدروپس» در یک قل داده شد و این اختلالات با حیات منافات داشت و در نهایت با توجه به خطرات بارداری دوقلویی، احتمال زایمان زودرس و تحت‌تأثیر قرار گرفتن قل سالم تصمیم به ختم انتخابی قل درگیر گرفته و روش انعقاد دو قطبی بند ناف با موفقیت انجام شد. این جراحی با حضور دکتر  حمیرا وفایی، دکتر حمیدرضا فروتن، دکتر  نسرین اسدی، دکتر  شهره روزمه، دکتر مریم کسرائیان، دکتر  اعظم فرجی، دکتر  فرشته غریب‌پور، دکتر  میترا مهربان  و دکتر فهیمه کاوه  انجام شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی