[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

تولید گندم افزایش یافت ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افزایش خرید حدود 300 هزار تن گندم در این استان، نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: تاکنون بالغ بر 960 هزار تن گندم در قالب خرید تضمینی و توافقی از کشاورزان خریداری شده که 911 هزارتن در قالب خرید تضمینی و مابقی در قالب خرید توافقی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدمهدی قاسمی با اشاره به اینکه خرید گندم در استان فارس، افزایش 46 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است، تصریح کرد: در 25 شهرستان این استان خرید گندم روند افزایشی داشته و شهرستان‌های‌خرامه، شیراز، پاسارگاد و سپیدان به ترتیب بیشترین درصد افزایش را داشته‌اند. به گفته قاسمی؛ تاکنون 99 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است که این مهم نسبت به سال گذشته با سرعت بیشتری محقق گردیده است.  او اظهار کرد: استان فارس رتبه دوم خرید و تحویل گندم توسط کشاورزان در سال جاری را به خود اختصاص داده است و شهرستان‌های‌شیراز، مرودشت و لارستان به ترتیب مقام اول تا سوم تحویل گندم را دارند.
قاسمی به ارتقاء ضریب مکانیزاسیون به عنوان یکی از دلایل افزایش تولید اشاره داشت و گفت: ضریب مکانیزاسیون در استان فارس 2.06 اسب بخار در هکتار است و کاشت در 72 درصد از مزارع آبی و 63 درصد از مزارع دیم گندم به شکل کاملا مکانیزه صورت گرفته است و تقریباً همه مزارع کاملاً مکانیزه برداشت شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در هفت سال اخیر حدود 6300 میلیارد ریال از خط اعتباری مکانیزاسیون برای خرید ادوات و دنباله بندها و ماشین‌آلات استفاده شده است، افزود:  بالغ بر 5200 میلیارد ریال آن تسهیلات بوده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: تعداد کمباین‌های‌برداشت غلات در این استان از 2400 دستگاه در سال 93-92  به 3650 دستگاه رسیده است و تعداد کمباین مدرن (سنگین) نیز از 350 به 800 دستگاه رسیده است. این مقام مسئول اجرای 9 طرح پی وی اس، برگزاری 88 واحد الگویی شامل سایت الگویی، کانون یادگیری و مزرعه نمایشی و برگزاری 8319 نفر روز آموزش‌های‌ترویجی شامل کارگاه‌های‌آموزشی و بازدید‌های‌ترویجی را از اقدامات مؤثر در افزایش عملکرد و افزایش تولید گندم در استان فارس دانست.
قاسمی افزود: به منظور افزایش تولید سال زراعی گذشته، 29‌هزار تن بذر گندم در طبقات پرورشی 3، مادری و گواهی شده بین کشاورزان توزیع شد. وی کاشت گندم در قالب نظام زراعی گندم بنیان؛ آزمون خاک و تغذیه بهینه، محلول‌پاشی تلفیقی ریز مغذی‌های‌ با قارچ‌کش،  مبارزه اصولی با عوامل خسارت‌زا به ویژه علف‌های‌هرز، بیماری‌های‌ و آفات به خصوص سن گندم را از دیگر دلایل افزایش تولید گندم در استان فارس برشمرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، از افزایش 61 درصدی تولید جو در استان فارس نسبت به سال گذشته نیز سخن گفت و افزود: این استان با تولید حدود 479 هزار تن جو، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است. وی تصریح کرد: استان فارس با اختلاف جزیی و حدود 6 هزار تنی با استان خراسان رضوی در جایگاه دوم تولید جو قرار دارد. قاسمی ابراز کرد: در سال زراعی جاری متوسط عملکرد جو آبی از 3.5 به 3.9 تن در هکتار و جو دیم از 1.2 به 1.5 تن در هکتار افزایش یافته است. وی افزود: سطح قابل برداشت جو در استان فارس حدود 86.6 هزار هکتار بود که از این سطح 85 هزار هکتار آن به صورت کشت آبی و مابقی به صورت کشت دیم بوده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در فصل خرید امسال افزون بر 22 هزار و 600 تن دانه روغنی کلزا در این استان به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری شدکه نسبت به سال گذشته رشد 17 درصدی را داشته است. قاسمی با اشاره به اینکه 100 درصد مطالبات کلزا کاران پرداخت شده است، افزود: استان فارس با 8.6 درصد خرید تضمینی کلزای کشور رتبه سوم را به خود اختصاص داده است و با تولید بالغ بر 28 هزارو 500 تن کلزا به میزان 9.6 درصد تولید کشور مقام سوم کشور را در این زمینه نیز به خود اختصاص داده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: بیشترین تولید کلزا به ترتیب مربوط به شهرستان‌های‌مهر، فیروزآباد، فسا، داراب، رستم و مرودشت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی