[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

دوچرخه‌سواری حق مسلم زنان ماست، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود‌(عج) بر لزوم تهیه و تدوین یک بسته فرهنگی تحت عنوان آیین نامه‌ای برای رعایت ضوابط در ورزش دوچرخه‌سواری تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس به نقل از روابط عمومی هیئت دوچرخه‌سواری فارس، حجت الاسلام علیرضا حدائق در دیدار با اعضای هیئت رئیسه هیئت دوچرخه‌سواری استان فارس با تصریح بر اینکه اسلام با ورزش، تفریح و گردش مخالف نیست، گفت: دوچرخه‌سواری مانند بسیاری از رشته‌های ورزشی حق هر زن و مرد مسلمانی است و خداوند هم در قرآن تفاوتی میان زن و مرد نگذاشته است.
او با تأکید بر اینکه اصل دوچرخه‌سواری به عنوان یک ورزش سالم و معقول، امری مسلم است، افزود: متأسفانه گاهی تندروی و گاهی کندروی‌هایی در این حوزه انجام شده، در حالی که اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است
و ما هم در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌کنیم که شئونات اسلامی باید در آن رعایت شود.
مدیر حوزه علمیه منصوریه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید یک بسته فرهنگی در ورزش دوچرخه‌سواری تحت عنوان آیین‌نامه‌ای برای رعایت ضوابط تهیه و تدوین شود، گفت: همانگونه که رانندگی حق همه است اما باید گواهینامه داشت یا اگر گواهینامه داشته باشیم و سوء‌استفاده کنیم، برخورد قانونی با ما انجام خواهد شد.
لذا در اصل ورزش دوچرخه‌سواری هم منع شرعی وجود ندارد اما باید یک پیوست و ساختار مشخصی برای انجام آن وضع کرد.
حجت‌الاسلام حدائق مجدداً با بیان این نکته که اسلام دین تفریح است، خاطرنشان کرد: هر چیزی که به عنوان یک ارزش توسط عقلا تأیید می‌شود ریشه در دین ما دارد اما با افراط یا تفریط می‌خواهیم از آنها استفاده کنیم در حالی که باید اعتدال را سرلوحه قرار داد.
او با تصریح بر اینکه انحصار در نگاه اسلام وجود ندارد، عنوان کرد: حضرت زهرا(س) به عنوان یک زن مسلمان هم در پشت جبهه‌های جنگ بود و هم بانویی اجتماعی، نویسنده، خطیب، مادر و همسر نمونه بود.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) اضافه کرد: زن باید حضور اجتماعی داشته باشد اما با حفظ ارزش‌ها، چرا که ما مسلمانیم و لائیک نیستیم.
حجت‌الاسلام حدائق همچنین خطاب به اعضای هیئت رئیسه هیئت دوچرخه‌سواری توصیه کرد که باید اقدامات این هیئت به گونه‌ای باشد که کسی به آنها خرده نگیرد.
او با تأکید بر اینکه باید مجوز دوچرخه‌سواری به افراد داده شود تا با لحاظ مسائل اجتماعی و ارزشی امر دوچرخه‌سواری انجام شود، خواستار اعمال ضابطه‌ها در این رشته ورزشی برای جلوگیری از فساد شد.
حجت الاسلام حدائق همچنین وجود کارت یا گواهینامه اخلاقی برای دوچرخه‌سواری با مجوز رسمی از هیئت متبوع را یک راهکار برای پاسخ به بخشی از مطالبات این رشته ورزشی عنوان کرد.
رئیس هیئت دوچرخه‌سواری فارس نیز در این جلسه با اشاره به دو بخش کورسی و کوهستان به عنوان گرایش‌های مهم دوچرخه‌سواری، بیان کرد: فارس در بخش کوهستان قطب کشور محسوب می‌شود.
محمدجواد کشاورزخاطرنشان کرد: این رشته ورزشی به ویژه در بخش بانوان موجب ایجاد مطالباتی شده و شرایطی برای تعیین تکلیف خانواده‌ها در این باره به وجود نیامده است.
او همچنین به دوچرخه‌های اشتراکی در سطح کلانشهر به عنوان یک موج جهانی اشاره و بیان کرد: دوچرخه‌سواری تنها رشته مجاز ورزشی است که دوران کرونا اجازه فعالیت دارد و با شیوع این بیماری افراد بیشتری از دوچرخه‌های اشتراکی در سطح کلانشهر شیراز استفاده می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی