[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

داوود مهابادی: خواهان شفاف‌سازی مالی هستیم!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: از حدود یکی دو ماه پیش در مطالب متعددی به بحث شفاف‌سازی در مسائل مالی پرداخته‌ایم و لزوم ورود مسئولان مختلف به این حوزه. همچنین از زبان برخی مسئولان از جمله آقای استاندار و مهدی فروردین نماینده مجلس هم شنیدیم که باید به مسائل مالی باشگاه‌ها ورود جدی شده و خرج و مخارج باشگاه‌ها برای مردم شفاف‌سازی شود.بخشی از مسائل مالی که بیشتر مورد اشاره ما بود به کمک‌های‌دولتی صورت گرفته به تیم‌ها مربوط می‌شد و چگونگی هزینه کردن آن توسط مدیران باشگاه‌ها. اتفاقی که تا کنون نیفتاده و همچنان منتظریم که مسئولان اقدامی جدی در این راستا انجام دهند. اما در حوزه مسائل مالی چیزهای دیگری هم هست که دوست داریم شفاف‌سازی در آن انجام شود. از جمله بحث شفافیت قراردادها.
داوود مهابادی سرمربی فجرشهیدسپاسی در این باره می‌گوید: با شرایطی که باشگاه‌های فوتبال ما دارند و پرونده‌های متعددی را در فیفا برای آنها باز کرده‌اند به نظرم بهترین کار همین ممنوعیت حضور خارجی‌ها در فوتبال ایران است زیرا آنچه در فوتبال ایران دیده‌ایم این است که باشگاه‌ها به موقع دستمزد مربیان و بازیکنان خارجی را نمی‌دهند و به همین دلیل آنها نیز از باشگاه‌های ما شکایت می‌کنند و شاهد پرونده‌های متعدد در فیفا و همچنین پنجره‌های بسته نقل و انتقالاتی باشگاه‌ها هستیم به همین دلیل می‌گویم این تصمیم فدراسیون تصمیم درستی بوده است.
وی افزود: البته این ممنوعیت باعث شده دستمزد مربیان و بازیکنان ایرانی چندین برابر شده است و از نظر من دستمزد بازیکنان ایرانی نجومی شده است. با این دستمزدهایی که من می‌شنوم اگر فوتبالیست‌هایی مثل کریم باقری، خداداد عزیزی، علی دایی یا مهدی مهدوی‌کیا اکنون می‌خواستند بازی کنند باید دستمزدی 50 میلیارد تومانی می‌گرفتند. سرمربی ناموفق فجر شهیدسپاسی در فصل گذشته خواستار شفاف‌سازی قراردادهاست و می‌گوید: این اتفاقات بیشتر از همه به عدم صداقت برخی از مدیران مربوط می‌شود. مدیرانی که می‌خواهند جایگاه خود را حفظ کنند و با هر ترفندی به دنبال این کار هستند چرا نباید قراردادها شفاف و علنی باشد.
مهابادی با اشاره به اینکه مخالف سقف قرارداد است، گفت: من با سقف قرارداد برای بازیکنان موافق نیستم اما باید باشگاه‌ها سقف بودجه داشته‌باشند. در حال حاضر شاهد هستیم یک باشگاه در لیگ برتر 100‌میلیارد تومان برای دستمزد مربی و بازیکن می‌پردازد و باشگاهی دیگر چه در لیگ برتر و چه در لیگ یک لنگ 3 میلیارد تومان است. زمانی که ما فوتبال بازی می‌کردیم60 تا 70 درصد قرارداد را پیش می‌گرفتیم و مابقی را به صورت حقوق ماهانه دریافت می‌کردیم و به ندرت باشگاه‌ها بدهکار بودند. سقف بودجه باشگاه‌ها هم به هم نزدیک بود. مثلاً اگر سقف بودجه استقلال 50 میلیون تومان بود سقف بودجه سپاهان 30 میلیون تومان بود. یا حتی فجرسپاسی بودجه 25 میلیون تومانی داشت اما اکنون می‌بینیم بازیکن 300 میلیونی درخواست دستمزد 3 میلیارد تومانی می‌کند.  وی با انتقاد از هزینه‌های گزافی که باشگاه‌های صنعتی انجام می‌دهند، گفت: این باشگاه‌های صنعتی چگونه این اجازه را پیدا کرده‌اند که این اعداد و ارقام را بپردازند؟ در حال حاضر توازنی بین بودجه فوتبال در استان‌های کشور دیده نمی‌شود. مثلاً استان فارس یا همدان و لرستان بودجه‌ای برای فوتبال ندارند اما در برخی از استان‌ها بودجه‌های کلانی برای فوتبال دیده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی