[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

چرا بورس سقوط کرد، روزنامه شیراز نوین

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، اُفت قابل توجه شاخص بورس در هفته‌های گذشته، چند عامل کلیدی و مهم داشته است.
عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بازار بورس در ماه‌های گذشته موقعیت و شرایط خاصی را تجربه کرد. با وجود رکود اقتصادی و فشار شیوع ویروس کرونا، رشد چند صد درصدی شاخص کل بورس در چند ماه، نشان‌دهنده رشد پرشتاب و عجیب این بازار در ماه‌های گذشته است.
به گفته وی، جذب نقدینگی‌های موجود در جامعه، کسادی بازارهای موازی و حمایت‌های دولت از این بازار اصلی‌ترین عواملی هستند که در رشد بورس در ماه‌های گذشته مؤثر بوده‌اند.
عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بورس مانند هر بازار دیگری اُفت و خیزهای خاص خود را خواهد داشت، توضیح داد: در بازار بورس رشد و اُفت شاخص امری طبیعی و غیرقابل توقف است. نمی‌توان انتظار داشت که این بازار صرفاً سوددهی کند و رشد داشته‌باشد اما حرکت ماه‌های گذشته باعث شد بسیاری از سهامداران این گمان را پیدا کنند که سودهای قابل توجه کوتاه‌مدت، شاخصه اصلی بازار سرمایه است.
آرگون ادامه داد: از این رو باید توجه داشت که همانطور که بازار می‌تواند برای مدت طولانی حرکت مثبت داشته‌باشد، امکان ریزش شاخص و ضرردهی نیز در آن وجود دارد. آنچه حرکت هفته‌های گذشته را متفاوت کرده، تأثیرات عوامل بیرونی بر این حرکت طبیعی بازار است.
وی با اشاره به عوامل تأثیرگذاری که به کاهش شاخص بورس منجر شده‌اند، گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل اُفت اخیر، سیاست‌گذاری‌های اشتباه صورت گرفته در این حوزه است، در واقع همان زمان که بازار با سرعتی بسیار زیاد رشد می‌کرد، باید فکر اُفت‌های این چنینی نیز صورت می‌گرفت. از سوی دیگر با توجه به افزایش قابل توجه سهامداران، هسته معاملات مرکزی بورس در بعضی روزها کشش لازم را نداشت و این قطع و وصل شدن‌ها خود به عاملی برای ریزش ارزش بازار منجر شد.
عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در کنار آن نامشخص بودن برخی سیاست‌های دولت نیز به بازار آسیب زد. از عرضه دوم سهام عدالت تا تعلل طولانی در عرضه صندوق دارا دوم و اختلاف نظرها در این زمینه باعث شد کار دشوار شود. در بازار سرمایه، اعتماد عمومی و اجتماعی نقشی کلیدی و بسیار مهم دارد و وقتی این اعتماد از بین برود، حفظ سرمایه‌گذاران و از سرگیری حرکات مثبت در بازار دشوار می‌شود.
به گزارش ایسنا، بازار بورس تهران پس ماه‌ها حرکت صعودی و رکوردشکنی‌های ‌پی‌درپی، در هفته‌های اخیر حرکتی نوسانی داشته و در بسیاری از روزها، شاخص کل کاهش یافته است.
آمارها نشان می‌دهد که بازار سرمایه در ماه‌های اخیر، با فاصله‌ای قابل توجه نسبت به سایر بازارها، بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذارانش کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی