[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

دانش‌بنیان‌ها در حصار بی‌اطلاعی ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: در حال حاضر شرایط حمایتی و امکانات جهت استفاده شرکت‌های‌دانش بنیان در استان وجود دارد اما به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب، شرکت‌ها برای استفاده از آنها بی‌اطلاع هستند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، امید ماهرانی در جلسه کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان این اتاق که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، بیان کرد: مراکزی از جمله پارک علم و فناوری، پردیس شرکت‌های‌دانش بنیان، شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز، کارخانه نوآوری، جهاددانشگاهی شیراز و دانشگاه شیراز امکانات و ظرفیت‌هایی برای حمایت از شرکت‌های‌دانش‌بنیان دارند که متاسفانه این شرکت‌ها به دلیل گستردگی نوع فعالیت از این امکانات برای استفاده بی اطلاع هستند.
وی افزود: این رویه موجب عدم استفاده شرکت‌ها از شرایط و امکانات موجود شده است که دو آسیب بزرگ فرصت‌سوزی و ایجاد اختلال در فعالیت شرکت‌های‌دانش بنیان را در پی دارد.
ماهرانی با بیان اینکه در شرکت‌های‌دانش بنیان استان خدمات و دستاوردهای خوبی وجود دارد اظهارداشت: برخی از شرکت‌های‌دانش‌بنیان استان برای رفع نیازهای خود نیازمند حمایت‌هایی هستند که در استان قابل انجام است اما فعالان در شرکت‌های ‌دانش بنیان استان که عموماً افراد جوان و نخبه هستند نمی‌دانند به کجا مراجعه و چگونه از حمایت‌ها استفاده کنند. 
ماهرانی اضافه کرد: عملکرد جزیره‌ای مراکز ارائه حمایت به شرکت‌های‌دانش بنیان موجب شده شرکت‌ها نیز مشاور پذیر نباشد و این درحالی است که هنوز ارتباط مثبت و منطقی بین شرکت‌های‌دانش بنیان و مراکز مرتبط با آنها در استان ایجاد نشده است.
وی ادامه داد: ما در این کمیسیون بنا داریم با برگزاری جلسات و برقراری ارتباط با مراکز مرتبط با شرکت‌های‌دانش بنیان بتوانیم راهکارهای خوبی جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و حمایت‌های‌سازمان‌های‌مذکور تبیین کنیم.
ماهرانی با اشاره به جلسات برگزار شده اتاق بازرگانی فارس با پارک علم و فناوری و پردیس شرکت‌های‌دانش بنیان در هفته گذشته عنوان داشت: عمده معضلات شرکت‌های‌دانش‌بنیان بخشنامه‌های‌11/14 و 12/14 سازمان تأمین اجتماعی، بازاریابی ضعیف شرکت‌های‌دانش بنیان، عدم برخورداری از استراتژی توسعه در استان ویژه شرکت‌های‌دانش بنیان، تسهیلات بانکی و نحوه ممیزی در استان عنوان شد.
وی تصریح کرد: برنامه‌هایی از جمله برگزاری دوره‌های‌آشنایی شرکت‌های‌دانش بنیان با قوانین، برگزاری تورهای صنعتی، برگزاری سمینار جهت کشب و کاری نوین و نحوه مبدل شدن به شرکت‌های‌دانش بنیان برای شرکت‌های‌دانش بنیان ضروری است که تلاش می‌کنیم بتوانیم دوره‌های‌آموزشی مؤثری را برای فعالان این بخش برگزار کنیم. در ادامه این جلسه علی دقت سر ارزیاب معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری گزارشی با عنوان خلاصه قوانین و خدمات توانمندسازی و توسعه کسب و کار شرکت‌های‌دانش بنیـان را ارائه کرد. وی گفت: شرکت دانش‌بنیان را شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید کارگروه می‌رسد.  دقت ضمن توضیحاتی در خصوص فرآیند ثبت‌نام و ارزیابی شرکت‌های‌مذکور افزود: شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی صرفاً با داشتن یک محصول دانش‌بنیان می‌توانند به عنوان شرکت دانش‌بنیان تأیید شوند. وی بیان کرد: حوزه‌های‌فنی محصولات: فناوری اطلاعات و ارتباطات، نفت، گاز و پتروشیمی، پلیمری و شیمیایی، دارو و فرآورده‌های‌پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، مواد پیشرفته، تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته، الکترونیک، مخابرات، قدرت، لیزر، سامانه‌های‌هوشمند و تجهیزات پزشکی می‌باشد.
دقت اظهارداشت: ایرادهای عمده شرکت‌های‌دانش بنیان عدم اطلاع از قوانین ارزیابی دانش‌بنیان و عدم اطلاع از شاخص‌های‌اختصاصی ارزیابی محصول است.در این جلسه سایر اعضای کمیسیون به بیان نظرات خود پرداختند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی