[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

بازگشت زندگی به سنگ سیاه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
فرماندار شیراز گفت: ساماندهی بافت تاریخی شیراز از مطالبات جدی مردم و مسئولان است و باید اقدامات ویژه‌ای با همکاری نهادها و دستگاه‌های‌مختلف در راستای برطرف سازی مشکلات آن دردستور کار قرار گیرد.
محمدرضا امیری در جلسه ویژه‌ای که به منظور بررسی مسائل بافت تاریخی شیراز با محوریت محله سنگ سیاه صبح دوشنبه 24 شهریور ماه در فرمانداری شیراز برگزار شد، خاطر نشان کرد: برای مقابله با مشکلات بافت تاریخی شیراز و به ویژه محله سنگ سیاه که در نزدیکی حرمین مقدس احمدبن موسی (ع) و سید علی‌الدین حسین‌(ع) واقع شده نیازمند هماهنگی‌های‌بین دستگاهی در مقیاس وسیع‌تری هسیتم.وی با ابراز مطالبه‌گری از دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت‌هایی بر عهده دارند، ابراز داشت: در مهلت مقرر شده نتیجه عملکرد دستگاه‌هایی که دراین زمینه دارای مسئولیت هستند بررسی خواهد شد و از شورایاران نیز توفع داریم تا موضوعات و مشکلات بافت تاریخی شیراز را با جدیت بیشتری پیگیری نمایند.
فرماندار شیراز بافت تاریخی شیراز را هویت اصلی این کلانشهر ارزیابی کرد و گفت: بافت تاریخی شیراز عموماً در محدوده 2 منطقه از شهرداری قرار دارد که باید ساماندهی این مناطق در دستور کار اصلی آنها قرار گیرد و سایر دستگاه‌های‌خدمت‌رسان نظیر آموزش و پرورش و آب و برق و بهزیستی و غیره نیز نسبت به نیازهای مردم مظلوم و شریف این مناطق احساس مسئولیت بیشتری نمایند. امیری در بخش دیگری از این نشست چند جانبه به موضوع معتادان متحاهر و اتباع بیگانه که در بافت تاریخی شیراز سکونت دارند، اشاره کرد و بیان داشت: ساماندهی این مناطق از وجود اتباع بیگانه فقط نیازمند اختصاص اعتبارات مالی نیست بلکه در این حوزه باید با در نظر گرفتن مباحث حقوق بشری و کمیساریای عالی پناهندگان و رویکردهای سیاسی اقدام کرد و از برخوردهای خشن اجتناب ورزید. البته تمدن و فرهنگ مهمان دوستی ایرانیان نیز در این زمینه ملاحظاتی دارد که باید در فرایند ساماندهی اتباع بیگانه به آنها احترام گذاشت و مد نظر قرار داد.این مقام مسئول در بخش دیگری ازسخنان گفت: نیروی انتظامی و دستگاه‌های‌امنیتی ما ظرف یک هفته می‌توانند تمامی افاغنه را جمع‌آوری کنند اما بسیاری از آنها تمایلی به بازگشت به کشورهای‌شان نداشته و دوباره از کرانه‌های‌مرز به کشور ما باز می‌گردند. وی از اعمال راهکارهای مؤثری که برای ساماندهی اتباع بیگانه در دست تهیه است، خبر داد و افزود: شورای تأمین طرح چندجانبه و منسجمی را در دست مطالعه برای مقابله با این بحران دارد و در آینده نزدیک با رعایت همه سیاست‌های‌کلان کشور اجرایی خواهد شد. البته طرح‌های‌مطرح شده در این نشست چندحانبه نیز به صورت تخصصی‌تر مورد بررسی و کالبدشکافی قرار خواهند گرفت.
فرماندار شیراز در ادامه به طرح ساماندهی معتادان متجاهر در بافت تاریخی شیراز و به ویژه منطقه محروم و پرآسیب سنگ سیاه اشاره کرد و افزود: در شورای تأمین شیراز این چالش‌ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.
در سال گذشته آیت الله دژکام، امام جمعه شیراز خواستار ساماندهی بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها در این محور شدند که شهرداری نیز به نوبه خود اقدام به برپایی گرمخانه‌هایی برای ساماندهی آنها کرد و خیرین نیز بنا بر حس نوع دوستی با شهرداری برای اطعام آنها همکاری داشتند. این مقام مسئول خواهان دور شدن افراد بی‌خانمان از بافت تاریخی شیراز شد و بیان داشت: اگر قرار است برای این گروه از آسیب‌دیدگان اجتماعی امکانات و خدماتی در نظر گرفته شود باید در مناطقی نظیر دهکده سلامی و مناطقی نظیر این‌ها در چهار گوشه شهر انجام شود و باید به انحا مختلف از تجمع‌آنها در اطراف حرم مطهر مقدس حضرت شاهچراع (ع) جلوگیری کرد.
امیری خواستار تعطیلی گرمخانه در اطراف حرمین مقدس شد و بیان داشت: تشکل‌ها و مؤسساتی که از دستگاه‌های‌مختلف مجوز ارایه خدمات به بی‌خانمان‌ها و معتادان متجاهر را در اطراف بافت تاریخی و حرم مطهر حضرت شاهچراغ دارند باید خدمت‌رسانی را در این مناطق متوقف کرده و نیروی انتظامی با اقتدار بیشتری نسبت به جمع آوری مواد فروشان اقدام کرده و این مراکز صرفاً خدمات مشاوره‌های‌اجتماعی را در این مناطق ارایه کنند. وی در پایان افزود: خانه محلات توسط دولت احداث شده و به دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی نظیر بهزیستی، فرهنگ ارشاد، ورزش و جوانان، شهرداری و سایر دستگاه‌ها واگذار می‌گردد و در چنین فضاهایی باید صرفاً خدمات مشاوره‌ای صورت گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی