[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

شیوع کرونا تشدید می‌شود، روزنامه شیراز نوین

  محمد شبیری- گروه خبر 
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد که صدای زنگ خطر تشدید شیوع کروناویروس در استان فارس بار دیگر به صدا در آمده است و این هوشیاری همه را طلب می‌کند.
دکتر مهرزاد لطفی در جلسه روزانه ستاد مقابله با کروناویروس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزایش شمار مبتلایان به کووید۱۹ طی روزهای اخیر در فارس را یادآور شد و گفت: بی‌توجهی برخی از هم‌استانی‌ها به مخاطرات کروناویروس و بی‌مبالاتی در رعایت اصول بهداشتی توصیه شده، تشدید شیوع این ویروس را به دنبال داشته است.
او با تأکید بر لزوم ارتقا سطح آگاهی جامعه نسبت به مخاطرات کروناویروس برای تمام گروه‌های مختلف سنی و جنسی، افزود: طولانی شدن استقرار این بیماری در جامعه و خسته شدن مردم از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و سهل انگاری و بی‌توجهی برخی افراد، تشدید شیوع بیماری را به دنبال دارد.
رئیس دانشگاه علوم شیراز با اشاره افزایشی شدن موارد ابتلا به کروناویروس در فارس، خواستار نظارت دقیق‌تر گروه‌های نظارتی بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، خصوصا در متصدیان مشاغل و اصناف شد.
لطفی همچنین خواستار توجه ویژه به راهکارهای رفع دغدغه‌ها و حفظ سلامت کارکنان بهداشتی درمانی استان شد و گفت: با توجه به درصد بالای موارد مثبت کروناویروس در استان فارس، باید یک تیم بهداشتی درمانی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای بررسی وضعیت و ارائه مشاوره به شهرستان‌های دارای موارد بالای ابتلا، اعزام شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد: مردم با مشاهده علائم بیماری کووید۱۹، حتماً به پزشکان خانواده یا مراکز ۱۶ ساعته درمان سرپایی کرونا مراجعه کنند و از سهل انگاری، بی‌توجهی و خوددرمانی بپرهیزند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز دراین رابطه  گفت: متأسفانه ۸ نفر از هم استانی‌ها در فارس طی ۲۴ ساعت گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که با این موارد جدید، در حال حاضر آمار جان‌باختگان این بیماری به ۸۹۶ نفر رسیده است.
دکتر عبدالرسول همتی، میانگین سنی جان‌باختگان ناشی از کروناویروس در استان را ۶۷ سال اعلام کرد که ۵۹درصد را مردان و ۴۱درصد را بانوان به خود اختصاص داده‌‌اند.
او ادامه داد: در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تا کنون، ۲۶۹‌هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۴۷ هزار و ۵۷۴ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.
همتی میانگین سنی مبتلایان به کروناویروس در فارس را نیز۴۱ سال عنوان کرد و گفت: موارد ابتلا به کووید۱۹ در استان فارس را ۵۷درصد مردان و ۴۳درصد بانوان تشکیل می‌دهند.
او همچنین آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان را از ابتدای شیوع تاکنون، ۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر اعلام و با اشاره به بستری ۶۹۲ بیمار مشکوک و یا دارای علامت ابتلا به کروناویروس در بیمارستان‌های‌فارس، اضافه کرد: از این تعداد، ۸۸ بیمار کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت‌های‌ویژه بیمارستان‌های‌استان بستری هستند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان نزدیکی فصل پاییز و احتمال شیوع موج اول آنفلوآنزا، تأکید کرد: لازم است مردم با رعایت دستورات بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، پرهیز از حضور در مهمانی و تجمعات و شست و شوی منظم دست‌ها، ضمن حفظ سلامت خود، تیم‌های‌بهداشتی و درمانی را یاری رسانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی