[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

تداوم حمایت‌های روانی و معیشتی از آسیب‌دیدگان اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره:
 مردم در کشاکش بحران‌های‌مختلفی گرفتار آمده‌اند. از یک سو تنش‌ها و بی‌ثباتی‌های‌اقتصادی آنها را به سوی خط فقر و شاخص فلاکت رهنمون می‌سازد و از سوی دیگر پمپاژ متداوم اخبار بد سبب شده است تا جرقه‌های‌امید به آینده در بطن جامعه خاموش شوند. شیوع گسترده بیماری کرونا نیز بر مشکلات عدیده مردم افزوده و روند پرشتاب پرتاب شدن به سوی فقر و تنگدستی را تسریع می‌کند. در نظر داشته‌باشیم آسیب‌های‌معیشتی و محرومیت‌های‌اقتصادی فقط بر کیفیت زندگی فیزیکی و اقتصادی مردم تأثیر گذار نیستند. بلکه آنها مسبب ایجاد سلسله ویرانگری از دومینوی بحران‌ها شده و چالش‌های‌روانی را در مقیاس وسیعی در بر می‌گیرند.
در شرایط دشوار قرنطینه آستانه تاب‌آوری مردم به شدت کاهش یافته و سرانه خشونت در بسیاری از اقشار جامعه به ویژه فرودستان اقتصادی رشد محسوسی داشته است. در نظر داشته‌باشیم جامعه محرومان با گذشت ایام بحران‌هایی که درگیر آن هستند را به دهک‌های‌فوقانی و متمول نیز ارتقا خواهند داد و کلیت جامعه تاوان مشکلاتی که گریبانگیر اقشار فرودست می‌شود را در نهایت پس خواهد داد. گسترش آسیب اجتماعی و بزهکاری محصول ناخوشایند فقر اقتصادی و رکود فرهنگ عمومی و خلاءهای آموزشی است و باید با ابزار مختلف در صدد مهار و درمان آنها برآمد. گاهی با اقدامات دوراندیشانه می‌توان زمینه بهره‌وری اقتصادی جامعه را فراهم ساخت و گاهی با تزریق کمک‌های‌مقطعی باید به یاری محرومان شتافت. البته در چشم اندازهای بلند مدت باید در زمینه بهبود فرهنگ عمومی و جبران خلاءهای آموزشی گام برداشت و به شیوه‌های‌علمی و منطقی جامعه را در برابر بحران‌های‌کلان واکسینه نمود. متأسفانه در شرایط کنونی بسیاری از آسیب‌ها و بحران‌های‌اجتماعی به عنوان یک هنجار مقبول در مناطق حاشیه کلانشهرها پذیرفته شده و این در حالی است که دامنه بحران گریبانگیر همه جغرافیای شهر شده است.
اینک با توجه به وخامت شرایط همه نهاد و دستگاه‌ها باید با تمام توان به میدان عمل آمده و به یاری جامعه محرومان بشتابند. اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز به عنوان یکی از دستگاه‌های‌ خدمت‌گذار از یگان مدیریت شهری در سه سال گذشته حضور پررنگی در کنار اقشار محروم و آسیب‌پذیر جامعه داشته و می‌کوشد با استفاده از ظرفیت‌های‌خیرین و افزایش تعاملات بین دستگاهی، زمینه بازگشت معتادان متجاهر و کودکان کار را به شرایط زندگی مطلوب فراهم آورد. دکتر یوسف آفرینی بر این باور است که برای غلبه بر بحران‌ها نیازمند همکاری همه نهادها و دستگاه‌ها به موازات مساعدت‌های‌نیکوکاران و خیران هستیم. در ادامه گفت‌وگوی گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین با این مقام مسئول را می‌خوانید.
 همراه با کودکان کار در دوران کرونا
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز در گفت‌وگو با روزنامه شیرازنوین گفت: از ابتدای شروع بحران کرونا برنامه‌های‌ویژه‌ای در قالب دو کارگروه برای معتادان متجاهر و کودکان خیابانی طراحی و اجرا شده است.
دکتر یوسف آفرینی خبر از تداوم برنامه‌های‌آموزشی و حمایتی برای اقشار آسیب پذیر جامعه داد و در ادامه افزود: از ابتدای گسترش بیماری کرونا در شیراز فرایندهای آموزشی و پیشگیری برای کودکان خیابانی به صورت هفتگی و ماهیانه با توجه به نیاز مناطق انجام شده است. برنامه آموزشی با توزیع ماسک، محلول‌های‌ضدعفونی و سایر اقلام بهداشتی و معیشتی همراه می‌باشد. وی با اعلام این خبر که از ظرفیت‌های‌روانشناسان برای کاهش صدمات روانی بیماری کرونا بهره‌برداری می‌کنیم، گفت: به منظور کاهش صدمات روحی و روانی در کودکان از متخصصان حوزه روانشناسی در ماه‌های‌اخیر بهره برده‌ایم و روانشناسان در زمینه مباحث ارتقا مهارت‌های‌اجتماعی و بهبود سبک زندگی با اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز همکاری می‌کنند.
 این برنامه‌ها عمدتاً بر محور کاهش سطح تنش و استرس در کودکان خیابانی استوار شده و راهکارهای درمانی برای کاهش اضطراب و افسردگی را پوشش می‌دهند. این استاد دانشگاه خبر از تلاش‌هایی برای درمان اختلالات روحی و روانی برای کودکان خیابانی داد و خاطر نشان کرد: این قشر آسیب‌پذیر به دلیل شرایط سخت زندگی‌شان مستعد بیماری‌های‌آشکار و پنهان بی‌شماری هستند و رها کردن آنها به حال خود می‌تواند زمینه‌ساز آسیب‌ها و بحران‌های ‌بی‌شماری برای جامعه باشد. از این رو پروژه‌های‌درمانی برای حمایت روحی و روانی از آنها تعریف و در حال اجرا می‌باشد.
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این کودکان از ابتدای شیوع بیماری کرونا بنا بر رعایت پروتکل‌های‌بهداشتی توسط بهزیستی پذیرش نمی‌شوند. چرا که گردهمایی آنها در محیط‌های‌بسته می‌تواند به شیوع بیشتری بیماری کرونا دامن زده و شاهد اوج گیری بحران باشیم. به همین دلیل جمع آوری آنها از دستور کار خارج شده و در نتیجه شاهد افزایش حضور آنها در خیابان‌های‌شهر می‌باشیم. در همین راستا چند ماه است با دستگاه‌های‌مختلف پیگیر راه‌حلی مناسب برای ساماندهی این کودکان هستیم. بر اساس پروتکل‌های‌بهداشتی باید ساماندهی در شرایط شیوع ویروس کرونا فاکتورهای ویژه‌ای داشته‌باشد تا موجب گسترش بیماری نشود.
دکترآفرینی در ادامه افزود: با وجود‌ محدودیت‌های‌کرونایی در زمینه جمع آوری و ساماندهی، کودکان خیابانی به حال خود رها نشده‌اند و از ابتدای شیوع ویروس در کنار ارایه راهکارهای اموزشی اقدام به توزیع ماسک، ژل ضدعفونی و صابون و مواد شوینده و الکل در میان آنها کرده‌ایم. وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات ویژه‌ای در راستای حمایت از کودکان کار اشاره کرد و بیان داشت: با همکاری نهادها و دستگاه‌های‌مختلف عملیات‌هایی برای شناسایی خانواده‌های ‌بی‌بضاعت انجام شده است. آنها به دلیل فقر و اعتیاد کشنده‌ای که در آن گرفتار آمده‌اند، کودکان خود را برای کسب درآمد به خیابان می‌فرستند. اما باید بدانیم حضور در خیابان، آنها را در معرض بحران‌های ‌بی‌شماری قرار می‌دهد. از این رو با بهره‌گیری از کمک‌های‌خیرین تلاش می‌شود تا با ارایه بسته‌های‌معیشتی به خانواده‌های‌کمتر برخوردار مانع حضور آنها در خیابان شویم.
 خیابان، محیطی ناامن و گزنده برای کودکان
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز به مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد اشاره کرد و بیان داشت: شمار عمده‌ای از کودکان خیابانی در سطح شهر شیراز را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند و طبق آمار حدود 80‌درصد از آنها افغانی هستند که این مسئله ساماندهی و توجیه خانواده آنها برای عدم حضور کودکانشان در خیابان را مشکل‌تر می‌کند. 
برخی از این خانواده‌ها از دلسوزی مردم سوءاستفاده کرده و راهکارهای کسب پول با سوءاستفاده از عواطف مردم را فراگرفته‌اند و به همین دلیل به تکدی‌گری ادامه می‌دهند. وی همچنین سوءاستفاده ابزاری خانواده‌ها از کودکان برای کسب درآمد را آسیبی جدی برای جامعه ارزیابی کرد. آفرینی اظهار داشت: خیابان برای کودک محیطی ناامن بشمار می‌رود و کودک باید در خانه و محیط‌های‌آموزشی مشغول بازی و کودکی کردن باشد و در مسیر آموزش‌های‌صحیح قرار گیرد. اما متأسفانه شاهد هستیم برخی والدین سوءاستفاده‌گر از معصومیت کودکان بهره‌برداری نامشروع می‌کنند و آنها را برای تکدی‌گری به میان مردم می‌فرستند. به همین دلیل باید با همکاری اداره اتباع بیگانه، بهزیستی و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برنامه‌ریزی ویژه‌ای را برای ساماندهی آنها در دستور کار قرار داد.
 ساماندهی یکهزار معتاد متجاهر
دکتر آفرینی در بخش دیگری از گفت‌وگو با روزنامه شیرازنوین گفت: ساماندهی معتادان متجاهر در شرایط کرونا در دستور کار اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز قرار داشته و در آخرین برنامه یکصد نفر از آنها در هفته گذشته ساماندهی شدند. وی با تشکر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای انجام تست کرونا از معتادان متجاهر گفت: در چند ماهه اخیر که شاهد گسترش ویروس کووید 19 بودیم و بیش از یکهزار نفر از معتادان متجاهر با کمک نیروی انتظامی، بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ساماندهی شدند و امیدواریم با افزایش ظرفیت‌های‌پذیرش بتوانیم تعداد بیشتری را ساماندهی کنیم. این روانشناس و استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: در مسیر ساماندهی معتادان متجاهر متحمل هزینه‌های‌سنگینی شدیم و سه نفر از همکاران ما به کرونا مبتلا شدند که البته به لطف خدا حال تمامی آنها رو به بهبودی است.
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با اعلام این که گرمخانه‌ها در فصل بهار و تابستان تعطیل هستند، تصریح کرد: فعالیت گرمخانه‌ها همانطور که از نامشان پیداست مرتبط به ماه‌های‌سرد سال می‌باشند و در فصل زمستان راه اندازی می‌شوند. معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها می‌توانند در این گونه مکان‌ها از غذای گرم سرپناه مناسب استفاده کنند. در سال گذشته اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با شام و صبحانه از آنها پذیرایی کرد و لباس گرم و دارو در اختیار آنها قرار گرفت. همچنین سه گرمخانه سیار اتوبوسی در کنار گرمخانه‌های‌ثابت در سال گذشته به افراد جامعه هدف خدمت‌رسانی کردند. 
دکترآفرینی با ابراز امیدواری برای تداوم خدمت‌رسانی به این افراد در سال جاری گفت: کارشناسان ما در گرمخانه‌ها تلاش می‌کنند تا زمینه بازگشت معتادان متجاهر به مسیر درمان را فراهم آورند و آنها را با شیوه‌های‌مختلف به ترک اعتیاد و تغییر سبک زندگی هدایت می‌نمایند. البته حضور در گرمخانه اجباری نیست و چنانچه بحران کرونا تا زمستان آینده ادامه یابد متأسفانه نمی‌توانیم معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها را به دلیل رعایت پروتکل‌ها بهداشتی، مشابه سال‌های‌گذشته در محیط‌های‌سربسته که امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی وجود ندارد در کنار یکدیگر قرار دهیم. این پژوهشگر و استاد دانشگاه با تقدیر از تلاش‌های‌خیرین و نیکوکاران در ادامه گفت: به لطف خیرین و شهردار محترم کلانهشر شیراز و معاون محترم خدمات شهری برای سه سال متوالی است که توانسته‌ایم پوشاک و غذای گرم را در مناطق محروم در میان اقشار آسیب‌دیده توزیع کنیم و امسال نیز امیدواریم با حمایت‌های‌مردم نیکوکار توفیق خدمت‌رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی را داشته‌باشیم. رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز از اقدامات حمایتی که در آستانه سال جدید صورت گرفته خبر داد و گفت: توزیع کمک‌های‌معیشیتی و لوازم تحریر به صورت گسترده برای کودکان کم بضاعت و محروم در دستور کار قرار گرفته و ادامه خواهد یافت. همچنین با همراهی اموزش و پرورش و اداره کار و رفاه اجتماعی تلاش شده است تا کودکانی که برای ادامه تحصیل مشکلات مالی دارند را شناسایی کرده و به آنها کمک کنیم.  دکتر آفرینی در ادامه بیان داشت: در محلات پر خطر و کمتر برخوردار شهر شیراز ما با جمعیت گسترده‌ای از آسیب دیدگان روبرو هستیم و دستگاه‌های‌مختلف بر اساس توان و امکاناتی که در اختیار دارند باید به یاری مردمان نیازمند بشتابند. در اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز وظایفی ویژه‌ای برای ما تعریف شده که تلاش داریم با همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها آنها را اجرایی سازی کنیم. برای مثال ما معتادان متجاهر را با کمک نیرو انتظامی از سطح خیابان جمع‌آوری کرده و در کمپ‌هایی که زیر نظر بهزیستی فعالیت دارند، ساماندهی می‌کنیم.
 بهره‌برداری از جادوی هنر برای تسکین آلام کودکان
وی در ادامه به استفاده از ابزار هنر برای کاهش آلام کودکان کار اشاره کرد و بیان داشت: کارگاه‌های‌آموزشی در رشته‌های‌هنری می‌تواند موجب کشف استعداد در کودکان و همچنین کاهش تنش‌های‌روانی شود. آموزش‌های‌روانشناختی و هنری می‌تواند ماوایی امن باشد تا کودکان خیابانی به مدد آن دلهره‌های‌درونی شان را نمایان ساخته و اثرات مخرب احساسات ناخوشایند راکاهش دهند. بسیاری از مشکلات روحی و روانی کودکانی که در شرایط پر خطر و در محلات پر آسیب زندگی می‌کنند می‌تواند با جادوی هنر التیام یابد. 
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز در ادامه گفت: برای مثال روانشناسان می‌توانند نشانه‌های شخصیت، احساسات و رشد ذهنی کودک را در نقاشی‌ها و داستان‌های‌نوشته شده توسط این کودکان جستجو کنند. مؤلفه‌های‌هنری در برقراری ارتباط با جهان پیرامون نقش بسزایی دارد؛ چنان که در نقاشی کردن سه بخش مغز، چشم، دست، به شکل هماهنگ فعالیت دارد و شناخت فضایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. نقاشی کشیدن می‌تواند پنجره‌ای به سوی خلاقیت کودکان و شکوفایی احساسات هنری آنها باشد.
این استاد دانشگاه در پایان گفت: در کنار حمایت‌های‌مستمر معیشتی از اقشار محروم و کمتربرخوردار جامعه، با بهره‌گیری از دانش روانشناسان برنامه‌های‌ویژه‌ای برای حمایت روانی از اقشار آسیب‌پذیر به منظور درمان اختلالات روانی در دستور کار قرار گرفته است و در حال انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی