[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۲
  • دوره جدید

بافت باارزش شیراز ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اتفاقی که دربافت تاریخی فرهنگی شیراز درحوزه پیشگیری و یا درمان درحال وقوع است به دور باطلی می‌ماند که به همواری راه نمی‌انجامد. بافت تاریخی فرهنگی شیراز یک پرونده قطورسیاسی اجتماعی  دارد که به اندازه عمق تاریخی‌اش می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. تمامی مدیران سیاسی شیراز حول محور بافت تاریخی فرهنگی شیرازمانور داده‌اند و عکس یادگاری گرفته‌اند، حتی امام‌جمعه شیراز نیز بارها از این منطقه ممنوعه بازدید وتذکرات لازم را ارایه نموده است. حالا چرا مدیران سیاسی از این منطقه فریز شده بازدید می‌کنند و به نتیجه نمی‌رسند دلیلی واضح دارد، چرا که این منطقه فریز شده تاکنون برای اقدامات لازم شهرسازی نامزد حضور در پروسه انبوه‌سازی نشده است...

هرچند بعضی افراد از فرصت‌های‌طلایی استفاده کردند وهتل‌سازی را آغاز نمودند اماشروع اصلی ماجرا همچنان درابهام مانده است. 
بافت تاریخی فرهنگی شیراز ویا بافت قدیم و فرسوده ویا هر اسمی که روی آن می‌گذارند تشکیل شده از یک منطقه با ارزش با برخورداری از فرصت تجمیع پلاک‌های‌ثبتی وبهره‌مندی از زیر ساخت‌های‌آب، برق، گاز و مخابرات. درواقع بافت باارزش شیراز که دقیقاً هم تجاری وهم مسکونی است یک گوهر گرانقدر در هسته مرکزی شهر است. 
برای حفاظت از بافت با ارزش شهرمان شیراز، انواع آسیب‌های‌خود ساخته را درآن ساکن کرده‌اند. مهاجران یا مستأجران بافت با یک طرح از پیش تعیین شده از کشورهای همسایه ویا استان‌های مجاور به بافت با ارزش شیراز دعوت شده‌اند از این روست که نه دستگاه‌های انتظامی ونه اجتماعی حریف آسیب‌های ‌رایج نمی‌شوند. درواقع سرکوب ناهنجاری‌های‌اجتماعی دربافت با ارزش شیراز به گفته فرمانده‌هان پلیس فارس کار ۲۴ ساعت نیروی انتظامی است اما باید به پیامدهای این عملیات بزرگ جمع‌آوری اندیشید چراکه پس از جمع آوری آسیب‌های‌اجتماعی دراین بافت، باید آسیب‌ها را به کدام منطقه قابل فریز دوباره ونگهداری منتقل کرد. 
ما نام این منطقه را ، منطقه با ارزش شیراز می‌گذاریم واز این جهت که مسئولان ترجیح می‌دهند آسیب‌ها را پس از حاشیه حرم به دهکده سلامی منتقل کنند پیش‌بینی می‌کنیم که منطقه دوم قابل فریز همان منطقه ومحدوده‌های‌اطراف است. با طرح این فرضیه که منطقه با ارزش ومرکزی شیراز در شرف تحولات بزرگی در باب تجمیع پلاک‌های‌تجاری مسکونی است انجام مانور‌های‌گذشته وپیش رو برای تخلیه این منطقه را جدی‌تر فرض می‌کنیم. 
نقطه سرخط- درمنطقه باارزش درهسته مرکزی شیراز انواع آسیب‌ها متمرکز شده‌اند. درکنار استقرار این آسیب‌ها، انواع خدمات نیز به آنان ارایه می‌شود. مثلاً توزیع غذای گرم، ساخت پارک محله‌ای برای تجمع روزانه، مراکز ارایه خدمات بهزیستی ودانشگاه علوم پزشکی درپوشش ترک اعتیادوتوزیع سرنگ ودارو، خوابگاه وگرمخانه والبته آسان‌گیری برای توزیع موادمخدر ومشروبات الکلی وبرخوردهای نمایشی فصلی. 
حالا بافت باارزش شیراز کاملاً مراحل حفاظت خودرا طی می‌کند واندک مالکان قدیمی نیز از ترس این آسیب‌ها به ارزان‌فروشی تمایل پیدا کردند وبا این فرض که کار احیای بافت سامان نخواهد گرفت و مدیران سیاسی اراده‌ای برای پاکسازی منطقه ندارند، ارزان فروختند و رفتند. 
از طرفی، جو حاکم برمنطقه باارزش شیراز دربخش‌هایی مذهبی و دارای شروط خاص است. ادارات اوقاف وامور خیریه مالکیت خود را بربخش‌هایی از این منطقه محرزکرده‌اند و وجود بقاع متبرکه حتی قیمت قبور را دراین منطقه به چندین برابر نرخ واقعی افزایش داده‌اند. 
منطقه فریز شده واقتصادی شیراز حالا محیای بروز یک تحول بزرگ اقتصادی است که با انجام طرح توسعه حرم مطهر آمیختگی لازم را خواهد داشت. فرض براین است که در روزهای تحول اقتصادی مهم‌ترین واساسی‌ترین موضوع وجود آسیب‌ها و ناهنجاری‌های‌اجتماعی در پیرامون شاهراه گردشگری مذهبی شیراز باشد. 
با این فرض وتأکید به گفته مسئولان پلیس فارس پاکسازی منطقه کار ۲۴ ساعت است و دراین فرصت می‌توان همه ناهنجاری‌های ‌موجود را پاکسازی نمود. درسال‌های گذشته زماین‌که سردار غیاثی به عنوان فرمانده سپاه فجر فارس به استان آمد دراولین وآخرین اظهارنظر خود درباره حاشیه حرم‌مطهر ابراز تأسف شدیدی کرد. اما پس از این اظهار نظر با وجود اعلام آمادگی برای پاکسازی، اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه از فارس رفت. 
باید براین واقعیت تأکید کرد که شاید همه علاقه‌مند هستند حاشیه حرم را پاکسازی کنند اما درپس پرده اراده‌ای برای این کار وجود ندارد وچون این اراده وجود ندارد فعلاً خدمات‌رسانی اجتماعی به منطقه با ارزش شیراز درحال انجام است تا آسیب‌ها نیز تاب ماندگاری داشته‌باشند. درواقع مدیران سیاسی برای تاب‌آوری آسیب‌ها در بافت با ارزش تلاش می‌کنند و از طرفی روی مدافعان بافت را زمین نمی‌اندازند وگاهی دراین مسیر گردشی می‌کنند و جلسه‌ای برگزار می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی