[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

افزایش بهره‌وری فعالیت‌های‌گازرسانی با بهره‌گیری از فناورى‌های‌نوین، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت گاز فارس با بیان اینکه افزایش کارایی و بهره‌وری فعالیت‌های‌گازرسانی از طریق بکارگیری تکنولوژی نوین یکی از اهداف مهم شرکت گاز استان است،گفت: کمیته GIS گاز فارس از سال ۸۷ تشکیل شده و فعالیت‌های‌قابل ملاحظه‌ای را در دست انجام دارد. وی ادامه داد: شرکت گاز استان فارس هم‌اکنون با پوشش ۹۰ درصدی خطوط تغذیه، ساختمان‌های اداری، پست امداد و ایستگاه‌های تقلیل فشار و نقشه‌های پایه شهری و همچنین پوشش۶۵ درصدی خطوط شبکه و ۶۷ درصدی مشترکان در حوزه GIS از پیشتازان استقرار و عملیاتی کردن سیستم نوین اطلاعات جغرافیایی در کشور است. با تلاش متخصصان واحد GIS  شرکت گاز فارس علاوه بر برداشت  ۱۳۴۵ کیلومتر از خطوط تغذیه، اطلاعات مکانی ۵۵۰ ایستگاه‌ تقلیل فشار گاز CGS، TBSو CPS و ۱۰۴۸۴  مورد برداشت اطلاعات شیرها نیز تهیه شده است.
همچنین اطلاعات مکانی ۱۲۳۷۰ کیلومتر از شبکه توزیع ، ۳۶۶۳۷۷ فقره برداشت اطلاعات علمک و  ۸۸۲۷۷۶ برداشت اطلاعات مشترکین نیز در این پایگاه ذخیره شده است.
به گفته حسینی از تعداد  ۱۰۲ شهر گازدار استان تعداد ۳۵ شهر شهرتحت پوشش سامانه gis  است و تا پایان امسال نقشه تمامی شهرهای فارس به صورت یکپارچه و در پایگاه داده مکانی قرار می‌گیرد. از تعداد ۲۱۱۶ روستای  بهره‌مند از نعمت گاز در استان نیز اطلاعات ۸۰ روستا در سامانه ثبت شده و  تاپایان سال ۱۴۰۰ تمامی روستاهای فارس تحت پوشش این سامانه قرار خواهند گرفت.
وی همچنین در خصوص فعالیتهای پیش رو در واحد GIS افزود: استقرار سامانه‌های‌Mobile GIS و همچنین Web GIS و اتصال به سامانه‌های‌نگهداری و تعمیرات، نشت‌یابی مکانیزه وامداد مکانیزه در اهداف این شرکت قرار دارد. دسترسی سریع به اطلاعات و نقشه‌های خطوط تغذیه و توزیع، سهولت استفاده نسبت به استفاده از آلبوم ازبیلت، ردیابی تأسیسات در زمان بحران، گزارش‌گیری متنوع و امکان جستجو در بانک اطلاعات مکانی تهیه شده، از مزایای بهره‌گیری از از فناورى GIS است. به کارگیری اطلاعات توصیفی و مکانی دقیق و بهنگام عوارض موجود در نقشه‌های‌خطوط انتقال گاز، ایستگاه‌های‌تقویت فشارگاز، شیرها و انشعابات گاز در یک پایگاه اطلاعات مکانی مرجع می‌تواند برنامه‌ریزان، بهره برداران و امدادگران را در مدیریت بهینه و هدفمند یاری کند .
واحد GIS شرکت گاز استان فارس در نتیجه پایش‌های مستمر برای سه سال پیاپی مفتخر به کسب رتبه دوم در میان شرکت‌های گاز استانی در خوشه مربوطه شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی