[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

پیش‌بینی سریع آلزایمر با بررسی وضعیت خواب، روزنامه شیراز نوین

بررسی جدیدی که در دانشگاه برکلی صورت گرفته نشان می‌دهد که بین کیفیت خواب افراد و احتمال ابتلای به آلزایمر رابطه مستقیمی وجود دارد.
به گزارش بهداشت نیوز و به نقل از نیواطلس، بر همین مبنا می‌توان کیفیت خواب افراد را بررسی کرد و از همین طریق یک سال زودتر ابتلای اشخاص به آلزایمر را کشف کرد.
پژوهشگران می‌گویند کاهش کیفیت خواب رابطه مستقیمی با تجمع پروتئین‌های سمی در مغز دارد که موجب شکل‌گیری بیماری آلزایمر می‌شود. اگر فرد بدون مشکل حاد تنفسی یا قلبی و عروقی طی شب‌ها به طور مرتب از خواب بیدار شود می‌توان نتیجه گرفت که پروتئین‌های سمی در حال تجمع در سلسله اعصاب وی هستند و خطر ابتلاء به آلزایمر در او جدی است.
پیش از این اختلال در خواب نتیجه ابتلاء به بیماری آلزایمر دانسته می‌شد، اما حالا مشخص شده این مسئله می‌تواند یکی از نشانه‌های مهم دچار شدن به این بیماری هم باشد.
محققان با بررسی این موضوع در ۳۲ فرد هفتاد و چند ساله و انجام اسکن‌های دقیق مغزی متوجه شدند که بین کیفیت و مدت زمان خواب با شکل‌گیری پلاکت‌های حاوی پروتئین‌های سمی در مغز رابطه مستقیم وجود دارد و این مشکل در افراد مسن‌تر به شکل جدی‌تری رخ می‌دهد.
پژوهشگران در تلاش هستند راهی برای جلوگیری از کاسته شدن از کیفیت خواب افراد برای حل این مشکل بیابند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی