[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

ربات بازرس برای تونل‌های برق فشار قوی ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

محققان دریک شرکت دانش‌بنیان ربات‌هایی برای بازرسی از داخل تونل‌های‌انتقال برق فشار قوی ساختند که خطای انسانی بازرسی را کاهش و اطلاعات دقیق‌تری از تونل‌ها در اختیار قرار می‌دهد. ابوالفضل حسنی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: بازرسی از داخل تونل‌های انتقال برق فشار قوی و تشخیص عیوب و موارد غیر مجاز از جمله ریزش دیواره تونل، ریزش آب، حرارت بالا، انتشار گاز، آتش‌سوزی، حضور حیوانات موذی، حضور افراد غیر‌مجاز و ... باعث شد که بتوانیم ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق توزیع را طراحی کنیم. وی با بیان اینکه این محصول در راستای رفع نیاز برق منطقه‌ای تهران و بر اساس انعقاد قراردادی ساخته شده است، بیان کرد: از این ربات جهت بازرسی انواع تونل‌های تأسیسات شهری، معادن و ... استفاده می‌شود. حسنی با اشاره به ویژگی‌ها و مزایای این ربات بازرس گفت: این ربات که برای اولین بار در ایران ساخته شده، می‌تواند تونل را به صورت اتوماتیک بازرسی کرده و یا با استفاده از دستگاه کنترل پنل توسط اپراتور جهت انجام بازرسی از نقاط خاص کنترل شود.
وی ادامه داد: طی هر بازرسی، کلیه تصاویر دریافتی از تونل از طریق تکنولوژی پردازش تصویر با تصاویر قبلی مقایسه شده و هرگونه تغییر در ظاهر تونل را به عنوان عیوب در نظر می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: همچنین وضعیت حرارت کابل‌ها و آتش‌سوزی احتمالی از طریق پردازش تصاویر دریافتی از دوربین حرارتی نصب شده روی این ربات کنترل می‌شود. میزان انتشار انواع گازها، دود، درجه حرارت و رطوبت نیز توسط سنسورهای نصب شده روی ربات بررسی می‌شوند. وی با بیان اینکه تصاویر تونل به همراه داده‌های‌بدست آمده از پردازش تصویر و سنسورها به صورت آنلاین روی دستگاه کنترل پنل نمایش داده می‌شوند، خاطر نشان کرد: به محض مشاهده هر‌گونه عیب در تونل، ربات اپراتور را توسط آلارم مطلع می‌کند و در نهایت گزارش بازرسی به صورت اتوماتیک ارائه خواهد شد. حسنی اضافه کرد: بدین‌ترتیب ضمن حذف خطر حضور نیروی انسانی در تونل، بازرسی در هر لحظه ممکن شده و خسارات احتمالی ناشی از خطا در بازرسی یا بازرسی دیر هنگام به شدت کاهش خواهد یافت. وی با بیان اینکه نمونه این ربات در تونل «سرن» نیز مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: ربات‌های مشابهی که در سایر کشورها ساخته شده‌اند، در تونل‌های ایران قابل استفاده نیستند. زیرا زیر ساخت‌ تونل‌ها در ایران استاندارد نبوده و دارای پیچ و خم و شیب زیادی است. همچنین فضای این تونل‌ها کوچک و تجهیزات داخل آن به صورت مرتب نصب نشده اند. لذا عبور ربات‌های خارجی که برای تونل‌های بدون پیچ و شیب با قطر بزرگ طراحی شده‌اند از داخل چنین تونل‌هایی امکان‌پذیر نیست. وی با بیان اینکه هزینه ساخت و راه‌اندازی این ربات در داخل، حدود ۰.۱ قیمت نمونه چینی آن است، گفت: در حالی که خدمات پس از فروش برای ربات‌های خارجی با توجه به تحریم‌ها یا غیر ممکن یا بسیار گران خواهد بود. مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: همچنین به دلیل اینکه تاکنون افراد در تونل‌ها عمل بازرسی را انجام می‌دادند و در این راستا خطای انسانی، عدم کیفیت نتیجه بازرسی و...وجود داشت به همین منظور استفاده از ربات می‌تواند این مشکلات را از بین ببرد. وی با تأکید بر اینکه برای تونل‌های دیگر نیز در حال انعقاد قرارداد هستیم، گفت: ما اکنون به جمع تولید کنندگان ربات بازرس تونل همچون چین، اتریش، ژاپن پیوستیم. وی در خصوص صادرات گفت: بنا داریم در ابتدا نیاز کشور را به این ربات‌های بازرس برطرف کنیم و سپس برنامه‌های‌صادراتی داشته‌باشیم. به گزارش مهر، این ربات در اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس رونمایی شد.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی