[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۲۰
  • دوره جدید

۱۶ هزار موتور سوار آموزش تردد در جاده‌های‌استان را فرا گرفتند، روزنامه شیراز نوین

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از به گل نشستن بزرگ‌ترین مزرعه یکپارچه دانه روغنی کنجد در این شهرستان خبر داد و گفت: این مزرعه در یک قطعه ۵۵ هکتاری و در بخش افزر شهرستان قیروکارزین واقع شده است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی تصریح کرد: سطح زیر کشت کنجد علی‌رغم پیش‌بینی‌های ‌ابتدای فصل کاشت نسبت به سال گذشته از افزایش 15‌درصدی برخوردار و به بیش از 930 هکتار رسیده است. 
به گفته وی؛ با توجه به تأمین آب مورد نیاز  کشت تابستانه کنجد در برخی از مزارع با رهاسازی آب از سد سلمان فارسی قیروکارزین و همت کشاورزان این افزایش سطح رقم خورده است. 
او با بیان اینکه عملکرد مزارع کنجد در این شهرستان نزدیک به 1200 کیلوگرم در هکتار است، افزود: پیش‌بینی می‌شود بیش از 1100 تن کنجد در مزارع قیروکارزین تولید و روانه بازار مصرف شود.  
این مقام مسئول ابراز کرد: مزارع کشت‌های‌تابستانه توسط مدیران پهنه و کارشناسان ستادی مستمر پایش و به منظور بهبود عملکرد در این مزارع نهاده‌های ‌یارانه‌دار به آن تخصیص یافته است.
وی ضمن بیان اینکه بر اساس آخرین آمار‌ها قیروکارزین با20 درصد تولید کل محصول کنجد استان فارس از عمده تولیدکنندگان کنجد در این استان است، ابراز کرد: به منظور کاهش مصرف  آب کشاورزی توسعه کاشت کنجد از سالیان گذشته به عنوان کشت جایگزین  مورد توجه کشاورزان و جهاد کشاورزی بوده است.
به عقیده او، کشت کنجد به خوبی جایگزین  محصولات پر آب بر مانند ذرت شده است و در صورت وجود بازار متعادل برای خرید این محصول و توسعه مکانیزاسیون برداشت آن، کشت کنجد بیش از این نیز توسعه خواهد یافت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین بر موضوع مهم خاک‌ورزی حفاظتی در کشت کنجد تأکید کرد و گفت: عمده کشت کنجد در این شهرستان به صورت بی‌خاک ورزی یا کم خاک‌ورزی انجام شده است که نقش مهمی در جلوگیری از فرسایش و حفظ رطوبت خاک دارد.
به گفته همتی، در عملیات خاک‌ورزی حفاظتی با توجه به باقی ماندن 30 درصد از بقایای گیاهی کشت قبل، رطوبت ذخیره شده در خاک که تقریباً همیشه بحرانی‌ترین عامل در تولید محصولات است، افزایش  داشته و بهبود عملکرد محصول را در پی دارد افزون بر این موجب افزایش مواد آلی خاک می‌شود.
به دلیل نبود کارگاه‌های‌فرآوری کنجد در شهرستان قیروکارزین، محصول تولیدی  به صورت خام توسط واسطه‌ها خریداری و به تمام نقاط کشور ارسال می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی