[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

چرا دچار درد قفسه‌سینه می‌شویم؟، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از دردهای قفسه سینه هیچ ارتباطی با مشکلات قلبی ندارند. به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان: درد قفسه سینه غیرمرتبط با قلب، از جمله دردهایی است که قریب به ۲۵درصد از 
مردم ایالات متحده آن را تجربه کرده‌اند. 
این دردها بنا به ۸دلیل پزشکی بروز 
می‌کند:
ریفلاکس: بازگشت محتویات معده به مری منجر به بروز این بیماری می‌شود و از طریق تصویربرداری می‌توان آن را تشخیص داد. درمان ریفلاکس معده نیاز به یک رویکرد گام به گام شامل تغییر شیوه زندگی و کنترل ترشح اسید معده دارد. تغییرات در شیوه زندگی شامل کاهش وزن، اجتناب از وعده‌های غذایی حجیم، عدم خوابیدن بعد از بلع غذا، اجتناب از الکل، نعناع، کافئین، شکلات، آب مرکبات و... است. دارودرمانی شامل داروهای آنتی اسید، مسدودکننده‌هایH۲ و مهارکننده‌های پمپ پروتون برای کاهش اسید معده توصیه می‌شود.
اختلالات حرکتی مری: یک علت کمتر شایع برای ابتلا به درد قفسه سینه غیرقلبی است. نمونه‌هایی از این اختلالات عبارت است از اسپاسم منتشر مری. اختلالات حرکتی مری به هرگونه اختلال در بلع غذا یا اسپاسم در واکنش آلرژیک به غذاهای خاص گفته می‌شود.
التهاب مری: التهاب مری یا ازوفاژیت همراه با دشواری بلع، بلع دردناک، درد قفسه سینه به خصوص پشت جناغ ضمن خوردن غذا، تهوع، استفراغ و درد شکم خود را نشان می‌دهد. بسیاری از شناسه‌ها و نشانه‌های التهاب مری در اثر تعدادی از حالات مختلف به وجود می‌آید که بر دستگاه گوارش تأثیر دارند. در صورت وجود نشانه‌های زیر باید به پزشک مراجعه کرد:
بیش از چند روز طول بکشد. آن‌قدر شدید باشد که غذا خوردن دشوار شود. با نشانه‌هایی از جمله سردرد، تب و دردهای عضله همراه باشد. با آنتی اسیدهای معمولی رفع نشده یا بهبود نیابد. همراه با درد قفسه سینه باشد که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد.
آمبولی ریوی: آمبولی ریه انسداد ناگهانی در عروق ریه است. علت آن معمولاً یک لخته خون در پا به نام ترومبوز ورید عمقی است که این لخته می‌شکند و از طریق جریان خون به ریه‌ها سفر می‌کند. آمبولی ریه یک بیماری جدی است که می‌تواند سبب آسیب دائمی به ریه آسیب دیده، سطوح پایین اکسیژن در خون و آسیب به ارگان‌های دیگر بدن در اثر نرسیدن اکسیژن کافی به آن شود. آمبولی ریه می‌تواند با تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرفه خونی همراه باشد. بهترین درمان برای آمبولی ریوی، پیشگیری است. به حداقل رساندن خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی کلیدی در جلوگیری از یک بیماری بالقوه کشنده است.
سرطان ریه: سرطان ریه یکی از علل اصلی مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحده و در هر دو جنس است. سیگاری‌ها و کسانی که در معرض دود دست دوم هستند، بیشتر خطر ابتلا به این سرطان را دارند. سرطان ریه ممکن است موجب درد در قفسه سینه، شانه یا ناحیه کمر شود که گاهی با سرفه نیز همراه است. اگر متوجه هر نوع دردی در قفسه سینه شدید، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین باید 
توجه داشته باشید که درد در منطقه خاصی از قفسه سینه متمرکز شده یا در سرتاسر آن منتشر می‌شود. یکی از علل درد در قفسه سینه، 
بزرگ شدن غدد لنفاوی یا متاستاز توده سرطانی 
به دیواره قفسه سینه، پرده جنب یا 
دنده‌هاست.
اختلالات روان‌پزشکی: برخی از اختلالات روان‌پزشکی از جمله اضطراب و افسردگی، از علل شایع درد قفسه سینه غیرقلبی 
هستند. این‌طور مشخص شده که مبتلایان به این اختلالات، سه برابر بیش از دیگران مبتلا به درد قفسه سینه می‌شوند. درمان‌های خاص برای اضطراب شامل داروهای ضداضطراب از جمله دیازپام یا آلپرازولام است. اضطراب مزمن یا افسردگی با مهارکننده‌های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین، پاروکستین، سیتالوپرام و... درمان می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی