[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

دولت آدرس غلط اقتصادی می‌دهد ، روزنامه شیراز نوین

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های‌دام و طیور ایران گفت: واردکنندگان نهاده‌های‌دامی صرفا مباشر دولت در تأمین نهاده‌های‌دام و طیور هستند و هیچ نقشی در توزیع این کالاها ندارند.
به گزارش ایسنا به نقل از  اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های‌دام و طیور ایران، عباس حاجی زاده با اعلام این مطلب اظهار کرد: بازار نهاده‌های‌دامی با چالش‌های‌جدی در بخش توزیع مواجه شده و همین امر در کاهش میزان تولید صنایع دام و طیور و افزایش قیمت اقلام پروتئینی نقش مؤثری داشته است. وی افزود: تأثیر قیمت نهاده‌های‌دام وطیور یکی از مؤلفه‌های‌مؤثر در تعیین قیمت نهایی کالا است اما مسئله اصلی این است که برخی مسئولان و مدیران ارشد کشور با دادن آدرس اشتباه افکار عمومی را به سمت حلقه اول تأمین نهاده‌های‌دامی هدایت می‌کنند. دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های‌دام و طیور ایران ادامه داد: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرده است که «متأسفانه شبکه توزیع و افرادی که کالا وارد می‌کنند با دلال بازی واسطه‌گری‌های متعدد باعث شده‌اند قیمت کالا که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارزی که ستاد تنظیم بازار مشخص کرده‌است، بالاتر رفته است» و این در حالی است که واردکنندگان به عنوان حلقه اول تأمین نهاده‌های‌دامی هیچ نقشی در توزیع و قیمت عرضه این اقلام ندارند.
حاجی زاده تصریح کرد: واردکنندگان به محض تأمین ارز و صدور گواهی ترخیص کالا تمامی محموله را در بنادر و گمرکات به دارندگان حواله که از طرق وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده‌اند، تحویل می‌دهند به همین دلیل مشکلاتی که در توزیع، خرید و فروش حواله و عرضه این اقلام و قیمت‌هایی که در بازار آزاد برای نهاده‌های‌دامی تعیین می‌شود، ندارند. وی خاطرنشان کرد: واردکنندگان فقط به عنوان مباشرین دولت در تأمین کالاهای اساسی عمل می‌کنند و با توجه به اینکه کلیه محموله‌های‌وارداتی در بنادر و گمرکات تحویل سیستم و عوامل دخیل در بخش  توزیع داده می‌شود بنابراین نمی‌توان معضلات ایجاد شده در بازار نهاده‌های‌دامی را به واردکنندگان نسبت داد.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های‌دام و طیور ایران تأکید کرد: کارشناسان و فعالان بازار بر این باور هستند که ناکارآمدی سامانه بازارگاه، دخل و تصرف عوامل انسانی در بخش توزیع، بی توجهی به ضرورت اصلاح فوری ایرادات سامانه علی‌رغم هشدار کارشناسان و فعالان بازار و عدم تحقق وعده‌هایی که مسئولان به ویژه وزیر جهاد کشاورزی برای اصلاح ایرادات سامانه بازارگاه داده اند موجب شده تا چنین وضعیتی در بازار نهاده‌های‌دامی ایجاد شود. حاجی‌زاده گفت: با توجه به نقش مؤثر نهاده‌های‌دامی در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی لازم است تا به جای آدرس غلط دادن در معرفی عوامل واقعی برهم خوردن نظم بازار نهاده‌های‌دامی تلاش شود تا چالش‌هایی که در مسیر تأمین‌کنندگان تا مصرف کنندگان نهاده‌های‌دامی وجود دارد، برطرف شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی