[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۰۳
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در فارس: نقش امام جمعه مدیریت راهبردی است، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تأکید بر لزوم فرهنگسازی پیرامون تقسیم کار در جامعه، خاطرنشان کرد که نقش امام جمعه، مدیریت راهبردی است و جریان‌ها و احزاب سیاسی هم باید اجازه بدهند که امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه، به عنوان پدر معنوی جامعه ایفای نقش کند. آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جلسه شورای مرکزی قرارگاه عفاف و حجاب استان فارس، یکی از مهم‌ترین نکات که مد نظر مقام معظم رهبری نیز قرار داشته است را، تقسیم کار اجتماعی دانست و با تأکید براینکه باید این فرهنگ تقسیم کار به عنوان یکی از اجزای جامعه‌پردازی، ایجاد و نهادینه شود، گفت: باید مشخص شود که نقش و مسئولیت نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه چیست و به عنوان مثال استاندار چه نقش و وظایفی دارد و نمایندگان وظایفشان چیست. به گزارش ایسنا به نقل از دفتر نهادنمایندگی ولی‌فقیه در فارس، آیت‌الله دژکام گفت: بعد از پیروزی انقلاب به واسطه اینکه کارهای درون نظام بسیار پیچیده بود و نظام سلطنتی قبل را بهم زده بودیم، بسیاری از مواقع مسئولیت‌های ما با هم تداخل پیدا کرده و این تداخل مسئولیت‌ها طبیعتاً آثار بدی داشته است. وقتی حد و مرز وظایف افراد مشخص نمی‌شود مطالبه‌گری هم رخ نمی‌دهد. او با بیان اینکه وقتی تقسیم مسئولیت به درستی انجام نشود، مطالبه‌گری نیز در مسیر خود پیش نخواهد رفت، گفت: وقتی مسئولیت‌های قانونی و اختیارات بر عهده فردی نیست، نباید انتظار اجرائیات را هم از او داشت. متأسفانه جریان‌های سیاسی و احزاب در ایران، درگیر کسب قدرت می‌شوند و به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند و این نقطه ضعف اخلاقی بزرگ جامعه ما شده است. او با اشاره به اینکه همه فعالان حوزه عفاف و حجاب از باب دلسوزی نسبت به انقلاب و نظام اسلامی، در کمک به امام جمعه باید نقش هدایت‌گری جامعه بانوان را به طور خاص و عموم جامعه را به طور عام ایفا کنید، گفت: این نقش عمدتاً تبیین و ترویج راهبردهای ارائه شده از سوی رهبر انقلاب در سطح کلان است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه حرکت در مسیری دیگر به اسم رهبری اشتباه بوده و فاصله را بیشتر کرده و فتنه ایجاد می‌کند، گفت: در مسئله راهبری باید دقت داشت که همه ذیل ولایت معنی می‌شویم و اگر بخواهیم با ولایت زاویه بگیریم با مشکل مواجه خواهیم شد؛ پس وظیفه ما این است که بحث هدایت راهبردی را انجام داده و به تبیین و ترویج نگاه رهبری در استان و تهیه برش استانی آن کمک دهیم. او همچنین گفت: در خصوص مسائل بانوان که عفاف و حجاب یکی از آنهاست همان طور که دولت درگیر یکسری کارهای اجرایی است و ما باید نسبت به آنها هم هدایت راهبردی اعمال هم رصد کنیم و هم مطالبه اصلاح مسیر داشته‌باشیم، در جاهایی که لازم است باید بتوانیم از ظرفیت یکسری مراکز مردمی که عمدتاً دغدغه آنها این است که کار برای ولایت انجام دهند را به مسیر صحیح هدایت کنیم و مسلماً جریان های دیگری نیز هستند که اهداف دیگری دارند و باید مراقب آنها باشیم. آیت‌الله دژکام بر لزوم حفظ حیثیت امام جمعه در عرصه سیاسی تأکید و تصریح کرد: همه جریانات و گروه‌ها سیاسی متوجه این مسئله باشند؛ بنده عضو هیچ حزبی نیستم و بحث بنده در عرصه سیاست، هدایت سیاسی در سطح کلان است، احزاب و گروه ها باید بدانند موضع‌گیری حزبی و سیاسی خود را نباید به امام جمعه منتسب کنند و باید اجازه دهند امام جمعه و نماینده مقام معظم رهبری در استان، پدر معنوی همه جریانات و گروه‌ها باشد. او با اشاره به طرح هادی و ضمن تأکید براینکه اجرای این طرح باید به شکل پایلوت و با همکاری قوه‌قضائیه در یک محدوده انجام شود، گسترده شدن آن بعد از رفع ایرادات احتمالی مشخص شده در مرحله پایلوت را یادآور شد و بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت مراکز امدادرسانی دولتی و مردمی و خیریه‌ها برای گره‌گشایی از کار مردم مورد نیز تأکید کرد. آیت‌الله دژکام با یادآوری اینکه پیش‌روی سختگیرانه در بعضی مسائل، بدترین روش است، گفت: باید تلاش کنیم که پذیرش ایجاد شود و تنوع‌هایی که از نظر شرعی مجاز است در پوشش بانوان محدود نشود؛ البته از حدود شرعی نیز نباید عدول کرد؛ باید حق انتخاب را به مردم داد و در این موضوع سلیقه‌ها اهمیت دارد. نماینده ولی‌فقیه در فارس، موضوع مهم دیگر را فرهنگ پوشش دانست و گفت: برخی لباس‌ها، فی نفسه لباس بدی نیست اما لباس خیابان و انظار عمومی نیست؛ اینکه در هر مکانی لباس مناسب نیاز است باید در فرهنگ کار شود. جلوه‌گری در طبع انسان وجود دارد و اگر هیچ جا حتی محافل خانوادگی و در بین محارم خود مجال جلوه‌گری را پیدا نکند طبیعی است مقاومت خواهد کرد و این مسئله باید مدنظر قرار گیرد. 
او بر لزوم حمایت سیاسی و نهادها و سازمان‌های دارای قدرت از تولید کننده و ترویج دهنده پوشش مناسب نیز تأکید و خاطرنشان کرد که اگر حمایت کافی و لازم انجام نشود، موفقیت مورد انتظار نیز حاصل نخواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی