[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز: درک مشترک، صرفه و صلاح جمعی را ممکن می‌کند، روزنامه شیراز نوین

وبینار تخصصی «تبیین مفاهیم صرفه و صلاح مردم و رعایت آن در مصوبات شورای اسلامی شهر» با حضور رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، جمعی از مدرسین دانشگاه و کارشناسان حقوقی شهرداری و به همت مرکز پژوهش‌های شورا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«سید عبدالرزاق موسوی» در این وبینار تخصصی با اشاره بر تأکید شورای اسلامی شیراز بر انجام اقدامات و فعالیت‌های هرچه بیشتر در چارچوب قانون، تصریح کرد: در این دوره اصل نخست تبیین و تهیه سیاست‌ها و برنامه‌های شورای اسلامی شهر شیراز بر عملکرد براساس قانون گذاشته شده است.
وی ادامه داد: تهیه راهکارهای اجرایی برای 34 وظیفه شورای شهر از دیگر اصل‌های مورد تأکید شورا بود که برای بیش از 20 بند از 34 بند وظایف شورا دستورالعمل‌هایی تهیه و برای هیئت تطبیق در فرمانداری ارسال شده و بخشی نیز تأیید و در حال اجراست. عضو شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه مفهوم صرفه و صلاح از جمله مفاهیمی است که موجب دغدغه شده، یادآور شد: باید بدانیم اول صرفه و صلاح چیست و دوم مصادیق و شاخص‌های آن چیست؟ که در پاسخ باید بگوئیم این مفهوم در جایی مانند شورا که به صورت جمعی و گروهی کار می‌کند و هرکدام از اعضا برداشت متفاوتی از این مفهوم دارند با اختلاف‌نظرهایی مواجه می‌شود. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز یکی از مسایل مهم رسیدن به درک مشترک از صرفه و صلاح را مورد تأکید قرار داد و افزود: اگر این درک مشترک بوجود نیاید مصادیق نیز متفاوت خواهد بود، به همین دلیل بسیاری از اظهار نظرهای موافق و مخالف بخاطر نداشتن درک مشترک از مفهوم صرفه و صلاح است.
موسوی شهرداری را به عنوان بزرگترین متولی که حقوق مالی کسب شده از مردم را دارد، دانست و افزود: به همین دلیل شهرداری باید برای عملیاتی کردن این مفهوم وارد عمل شود. دکتر «کوروش استوار سنگری» مدرس دانشگاه و دیگر سخنران این وبینار منظور از دعوا و نحوه تقسیم‌بندی آن به دو قسمت مالی و غیرمالی در قانون را به عنوان معیار بحث دانست. وی اظهار داشت: مصوباتی که بار مالی دارد همانند تعیین نرخ عوارض یا معاملات شهرداری، براساس ملاک‌های موجود قابلیت ارزیابی دارد اما مصوباتی که دارای بار مالی نیست و اثر مستقیم مالی ندارد شامل مقرراتی است که تکالیف و چارچوبی را برای افراد وضع می‌کند و خط کش دقیقی برای ارزیابی نخواهد داشت.
 دکتر «سید مجتبی واعظی» مدرس دانشگاه با طرح این سئوال که آیا صرفه و صلاح شهرداری، همان صرفه و صلاح شهر است، گفت: باید دید آنچه شهرداری در اعمال حقوقی و مالی به عنوان صرفه و صلاح مدنظر قرار می‌دهد منطبق با صرفه و صلاح مردم است؟ به عنوان مثال فروش تراکم، صرفه و صلاح شهرداری است چرا که ایجاد درآمد می‌کند اما لزوماً مطابق صرفه و صلاح شهر نیست. وی اولین قدم برای اینکه صرفه و صلاح منطقی و حقیقی محقق شود انجام انطباق بیشتر بین صرفه و صلاح شهرداری و شهر دانست که البته در قانون‌گذاری و تعیین مصادیق باید مدنظر قرار گیرد. رئیس حوزه‌ ریاست شورا و امور شهرداری با اشاره به اینکه قانون گذار در بند 14 ماده 80  از  اصطلاح صرفه و صلاح در کنار هم استفاده کرده و این نشان از دقت نظر دارد، تصریح کرد: معمولاً صرفه را به معنای منفعت و صلاح را به معنای مصلحت در نظر می‌گیریم که همان مصلحت و منفعت عمومی است و در اینجا هر دو مفهوم با هم آورده شده است و این امر قطعاً بدون انگیزه نبوده است. دکتر «سیدمجیب دیانت» خاطرنشان کرد: در بند 14 ماده 80 این مصلحت و منفعت اطلاق دارد و می‌تواند همه اینها را در برگیرد، هم شهر، هم شهرداری و هم مصلحت و منفعت عمومی را که ممکن است با هم تزاحم و تعارضی نداشته‌باشند و یا ممکن است داشته‌باشند گرچه در صورتی که کلان و درازمدت بنگریم می‌بینیم صرفه و صلاح شهر و شهرداری به هم نزدیک است.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه نقطه شروع موضوع صرفه و صلاح موضوع سیاست‌هاست، تصریح کرد: ما در گام اول باید مشخص کنیم چه چیزی به نفع شهروندان و کیفیت زندگی آنهاست، شاخص‌های ارتقای کیفیت زندگی امروزه مشخص است و می‌تواند مبنای تصمیم‌گیری باشد.
«داریوش ستایشگر» ادامه داد: در موضوع سیاست‌ها ما توسعه پایدار را داریم که می‌تواند به عنوان سیاست پیشینی در قانون‌گذاری و مصوبه‌ها حضور داشته باشد دکتر «صادق‌زاده» دیگر سخنران این وبینار نیز صرفه و صلاح را از منظر شهرداری و مردم متفاوت دانست و گفت: شهرداری دنبال درآمد است و اگر بخواهد صرفه و صلاح مردم را در نظر گیرد دچار کمبود و افت شدید درآمد خواهد شد چرا که متأسفانه بخشی از درآمدهای شهرداری مربوط به فروش تراکم و تغییر کاربری و ... است

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی