[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

برای کسی مهم نیست مربی ما چگونه امرار معاش می‌کند، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: کونگ فو یکی از رشته‌های‌فعال استان فارس است که 16 سال است با یک رئیس اداره می‌شود. حجت جوانمردی از سال 1383 ریاست هیئت را به عهده دارد و با سابقه‌ترین رئیس فعلی هیئت‌های‌استان به شمار می‌رود. در کنار او از همان ابتدا حبیب شکرریز قرار داشته که به عنوان دبیر هیئت فعالیت دارد: « من شاگرد استاد جوانمردی هستم و از زمانی که در مسابقات کشوری آسیب دیدم، نتوانستم به ورزش حرفه‌ای ادامه بدهم و آمدم در بحث مربیگری و اداری هیئت همکاری کردم»
شکرریز درباره فعالیت‌های‌فعلی هیئت گفت: فعلاً بچه‌ها مطابق با پروتکل‌های‌بهداشتی دارند زیرنظر مربیان کار می‌کنند و به صورت آنلاین روزانه و هفتگی برنامه به آنها داده می‌شود. امسال در مسابقات فضای مجازی در بخش جوانان و بزرگسالان تیم بانوان فارس مقام اول کشور را کسب کرد و نونهالان دختر ما هم در کشور سوم شدند. در بخش آقایان هم در رده‌های‌جوانان، بزرگسالان و نونهال نایب قهرمان کشور شده‌ایم. در مجموع ۲۰ مدال طلا ۱٠ نقره و ۸٠ برنز در مسابقات کشوری به دست آوردیم.  یعنی بچه‌های‌فارس حتی در همین دوران کرونا هم افتخارآفرین بوده‌اند. 
وی در مورد مشکل اساسی هیئت در حال حاضر گفت:  الان هفت ماه است که درب مجموعه شهید دستغیب را به روی اهالی ورزش بسته‌اند و دیگر حتی به دفتر خودمان هم دسترسی نداریم. می‌توانم بگویم تصمیمی گرفته شد، تصمیمی ناشی از بی‌تدبیری مسئولان بود. شهرداری این همه سالن فوتسال دارد که درب همه آنها را بسته. چرا آن سالن‌ها را به بیماران کرونایی اختصاص ندادند؟ حالا ما حتی کارهای عادی و اتوماسیون اداری‌مان را هم نمی توانیم انجام دهیم. حتی برای صدور احکام قهرمانی مسابقات مجازی مشکل داریم چون نمی‌توانیم وارد دفترمان بشویم.
حبیب شکرریز با بیان اینکه افراد بیمه شده زیر نظر هیئت کونگ فوی استان فارس 7641 نفر هستند، دیگر مشکل اساسی این هیئت را نداشتن یک سالن اختصاصی برای کونگ‌فو اعلام کرد وگفت: ما فقط یک سالن تمرینی داریم که سالن 22 بهمن است. نداشتن سالن تخصصی کونگ فو دارد ضربات زیادی به ما می‌زند. امیدواریم طبق قولی که مسئولان اداره ورزش در سال گذشته به ما دادند، سالن 2000 نفری تخصصی کونگ فو ساخته شود تا ما از لحاظ برگزاری مسابقات، اردوهای تیم ملی و برگزاری تمرینات تیم‌های‌مختلف استان، مشکلی نداشته‌باشیم. اما فعلاً باید برای تمرین در مجموعه 22 بهمن هم اجاره پرداخت کنیم و جالب اینجاست که از امسال گفته‌اند باید مالیات هم بدهید! حتی این احتمال وجود دارد که این مجموعه را هم از ما بگیرند و در اختیار ستاد کرونا بگذارند. 
وی افزود: امیدواریم نسبت به هیئت ما که همواره جزو سه هیئت برتر کشور بوده است، نگاه منصفانه‌تری صورت بگیرد. این طور نباشد که به فلان هیئت، مبالغ آنچنانی داده شود اما به هیئت ما که عملکرد خوبی داشته است، سالیانه فقط 6 میلیون تومان تعلق بگیرد که حتی کفاف هزینه‌های‌یک سفرمان را هم نمی دهد. شکرریز یکی دیگر از مشکلات موجود را بی‌توجهی آموزش و پرورش به قهرمان‌های‌استان می‌داند و عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های‌اصلی ما این است که آموزش و پرورش، امتیاز چندانی برای دانش‌آموزانی که در رشته‌های‌مختلف ورزشی موفق به کسب مقام قهرمانی در استان می‌شوند، قائل نیست. مدارس نمونه دولتی عنوان می‌کنند که مقام‌های‌قهرمانی استان را قبول ندارند و فقط ارائه مقام‌های‌کشوری می‌تواند باعث تعلق گرفتن امتیاز ویژه‌ای برای  دانش آموز ورزشکار شود. خب این چنین برخوردهایی باعث دلسردی و سرخوردگی نونهالان و نوجوانان ورزشکار خواهد شد. این در حالیست که در کشورهای مدرن دنیا، به ورزش کودکان در کنار تحصیل آنها بهای زیادی داده می‌شود و همین مسئله باعث رشد ورزش آنها در سطوح جهانی و المپیک شده است.
این مربی کونگ فو همچنین از بی‌توجهی به مربیان این رشته در دوره بحران کرونا گلایه دارد و می‌گوید: هفت ماه از شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌ها می‌گذرد اما یک نفر از مسئولان زنگ نزده که بگوید مربیان شما چگونه دارند امرار معاش می‌کنند؟ پیشکسوتی را سراغ دارم که به ما زنگ زده و گریه کرده، چون کلاس او از صد نفر به چهار نفر کاهش یافته. خب ما خبر داریم که مخارج زندگی او تنها از همین راه تأمین می‌شود. خود من به عنوان دبیر هیئت، به جای اینکه به مسائل فنی بپردازم و ارتقای سطح فنی ورزشکاران و مربیان در دستور کارم باشد، ابتدا باید روی مسائل اقتصادی زندگی خودم تمرکز کنم. خب با این شرایط نمی‌توان امیدی به پیشرفت داشت. حالا شش ماه از سال گذشته اما هنوز ریالی به حساب هیئت واریز نشده که ما بتوانیم حداقل پاسخگوی چند تن از مربیانمان باشیم. اینچنین تصمیماتی نشان می‌دهد تصمیم گیرندگان ما ورزشی نیستند و رویکردی سیاسی به مسائل ورزش دارند.
وی افزود: در این شانزده سالی که استاد جوانمردی به عنوان رئیس هیئت کنگ فو فعالیت می‌کنند ما همواره جزو سه هیئت برتر کشور بوده‌ایم و در هر دو بخش آقایان و بانوان حرف اول را در کشور می‌زنیم. مخصوصاً بانوان ما در لیگ، عملکرد  درخشانی را کسب  کرده‌اند. مربی تیم ملی بخش بانوان هم از استان فارس است و بازیکنان ملی‌پوش هم در این بخش داریم. 
شکرریز در خصوص وضعیت شهرستان‌ها در رشته کونگ‌فو گفت: همگی شهرستان‌ها در این رشته فعال هستند اما غیر از شیراز، شهرستان‌های‌مرودشت، جهرم، ارسنجان، لار و داراب وضعیت بهتری دارند و همچنین شهرستان‌های کازرون، گراش و نورآبادممسنی هم تیم‌های‌خیلی خوبی هستند. دبیر هیئت کونگ فوی استان فارس گفت: باید تشکر کنم از زحمات رئیس فدراسیون، آقای حیدری که واقعاً یک تنه ایستاده‌اند و فدراسیون کونگ‌فو را می‌گردانند. همچنین تشکر ویژه‌ای دارم از زحمات استاد جوانمردی، رئیس هیئت که از وقت و مالشان تا جایی که ممکن است برای رشد کونگ‌فوی استان هزینه می‌کنند. به جرأت می‌گویم وی اسپانسر هیئت هستند و هر ساله بالغ بر سی یا چهل‌میلیون تومان از جیب خودشان برای هیئت خرج می‌کنند. همچنین باید از کلیه مسئول سبک‌های‌آقایان و بانوان تشکر کنم که همیشه همراه و همگام ما هستند و بدون تلاش این عزیزان و رؤسای هیئت‌های شهرستان‌ها، هیچ مقام قهرمانی و موفقیتی به دست نمی‌آید.
وی در پاسخ به این سوال که آیا از اعضای زیرمجوعه هیئت کسی به کرونا مبتلا شده یا خیر، گفت: فقط یکی دو نفر از مربیان مبتلا شده بودند که آنها هم الحمدالله بهبود یافتند. 
شکرریز در پایان در خصوص جدیدترین برنامه هیئت در آینده نزدیک گفت: لیگ کشوری آقایان و بانوان در بخش فرم و به صورت مجازی در مهرماه برگزار خواهد شد و  تا ۱۰ مهر باید برای حضور در این مسابقات اعلام آمادگی کنیم. تیم‌های‌ما هم خدا را شکر همگی آماده حضور پرقدرت در این رقابت‌ها هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی