[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

مدیریت پساب‌ها برای حفظ سلامتی شهروندان و ارتقاء محیط‌زیست، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی-گروه خبر
مدیر عامل شرکت آبفا شیراز گفت: با شروع بهره‌برداری از دو مدول تصفیه‌خانه شماره 2 که مدرن‌ترین و بزرگترین تصفیه‌خانه در جنوب کشور است در تیرماه سال جاری از ورود حدود 100 هزار متر مکعب فاضلاب خام در شبانه‌روز به محیط‌زیست جلوگیری شده و اثرات مثبت زیادی به همراه خواهد داشت.
مهندس بهمن‌بهروزی ظهر سه‌شنبه  اول مهرماه در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه بزرگ شیراز با بیان اینکه با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت آنها از یک سو و گسترش صنایع و کارخانجات از سوی دیگر مسئله آلودگی محیط‌زیست روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند، اظهار داشت: وجود فاضلاب‌ها یکی از عوامل آلودگی محیط‌زیست است و لذا باید آنها را جمع‌آوری و از شهرها بیرون برده، تصفیه و به گردش آب در طبیعت برگرداند.
 وی با بیان اینکه جمع آوری فاضلاب از محیط‌زیست لازم و ضروری است، گفت: از لحاظ بهداشت همگانی این موضوع دارای اهمیت بیشتری است بنابراین با توجه به وجود عوامل بیماری‌زا و مواد شیمیایی مضر در فاضلاب می تواند باعث بروز بیماری در انسان گردد.مدیر عامل شرکت آبفا شیراز اظهار کرد: کاربرد دوباره پساب که به علت نیاز روز افزون به آب، روز به روز مورد توجه بیشتری قرار می گیرد از پساب می‌توان جهت مصارف غیرخانگی همچون آبیاری فضای سبز کشاورزی، استفاده در صنایع و کارخانجات و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی استفاده نمود.
وی با اشاره به اینکه جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی از دیگر دلایل جمع‌آوری فاضلاب است، افزود: جمع‌آوری فاضلاب توسط شبکه‌های فاضلاب باعث آلوده نشدن منابع زیرزمین آب آشامیدنی به ویژه در شهرهایی همچون شیراز که حدود 70 درصد منابع تأمین آب شهر بصورت زیرزمینی است، می گردد.مهندس بهروزی گفت: با توجه به وضعیت توپوگرافی زمین و وجود رودخانه خشک در شهر، شیراز به دو ناحیه جهت جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تقسیم‌بندی شده است که محدوده ضلع شمالی رودخانه خشک در ناحیه اضطراری بوده که فاضلاب آن به تصفیه‌خانه شماره یک در وزیرآباد منتقل می‌گردد و ضلع جنوبی رودخانه خشک به تصفیه‌خانه شماره 2 جنب شهرک صنعتی سلطان‌آباد متصل می‌شود. مطالعات طرح فاضلاب شیراز از اواخر سال 1370 توسط مشاور مهاب‌قدس شروع گردید. وی افزود: فاز یک مطالعات در سال 1374 و مطالعات فاز دو در سال 1387 به تصویب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور رسید. مدیر عامل شرکت آبفا شیراز گفت: شروع عملیات اجرایی شبکه فاضلاب در شهر شیراز به  بهمن ماه 1375 باز می‌گردد که بر اساس طرح و بازنگری مطالعات مرحله دوم که در سال 1396 به تصویب رسید شهر شیراز نیازمند اجرای 3054 کیلومتر ( بدن احتساب روستاهای الحاق شده به محدوده خدماتی شرکت آب و فاضلاب شیراز در سال 99 ) بوده که تا پایان مرداد ماه سال جاری به میزان 2320 کیلومتر شبکه و خطوط انتقال فاضلاب اجرا شده است. وی افزود: طبق مطالعات انجام شده شهر شیراز نیازمند احداث 2 تصفیه‌خانه بوده که مدول اول تصفیه‌خانه شماره یک با ظرفیت ۸۱ هزار متر مکعب در شبانه‌روز در سال 1385 به بهره‌برداری رسید که مطالعات ارتقاء آن نیز انجام شده که پس از ارتقای مدول اول جمعیت تحت‌پوشش آن 525 هزار نفر است. وی افزود: مدول دوم نیز با ظرفیت ۵۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز جهت جمعیت۲۵۰ هزار نفر طراحی شده است که برنامه‌ریزی جهت اجرایی شدن آن در دست اقدام است. مهندس بهروزی با بیان اینکه تصفیه‌خانه شماره 2 واقع در جنب شهرک صنعتی سلطان‌آباد شامل 5 مدول با جمعیت تحت‌پوشش یک‌میلیون و ۵۷۸ هزار نفر پیش‌بینی گردیده که مدول‌های اول و دوم آن با ظرفیت۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز در تیرماه سال‌جاری به بهره‌برداری رسید و اسناد مناقصه مدول‌های سوم و چهارم نیز دردست تهیه است که به زودی مناقصه آن برگزار خواهد شد. وی گفت: در حال حاضر 24 قرارداد فعال اجرای شبکه فاضلاب در شهر شیراز وجود داشته و مناطق مختلف شهر از جمله شهرک سعدی، شهرک‌های جنوب کمربندی و محدوده رودخانه چنارراهدار، سپاه جنوبی و محدوده بلوار سیبویه تا بلوار دولت، والفجر و مناطق پراکنده در سطح شهر در حال حفاری و لوله‌گذاری شبکه فاضلاب است. 
مدیر عامل شرکت آبفا شیراز اظهار کرد: از جمله برنامه‌های آتی این شرکت در 6 ماهه دوم سال 99 و سال آینده، انتخاب پیمانکار جهت اجرای شبکه فاضلاب شهرک‌های جماران و مهدیه، شهرک گلستان شمالی، محدوده خیابان ساحلی و بلوار نصر، اراضی برنامه و بودجه و استانداری، محدوده خیابان کارگر تا مفتح و شهرک زیباشهر است. مهندس بهروزی گفت: شهر شیراز با داشتن 440 هزار مشترک فاضلاب از جمله شهرهای پیشرو در گسترش شبکه و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است که 55 در صد جمعیت شهر تحت‌پوشش تصفیه خانه می باشد که از متوسط کشوری که حدود 30 درصد می‌باشد، بسیار بالاتر است.
وی افزود: با شروع بهره‌برداری از دو مدول تصفیه‌خانه شماره 2 که مدرن‌ترین و بزرگترین تصفیه‌خانه در جنوب کشور است در تیرماه سال جاری از ورود حدود 100 هزار متر مکعب فاضلاب خام در شبانه‌روز به محیط‌زیست جلوگیری و اثرات مثبت زیادی به همراه خواهد داشت. رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: بهبود شرایط زیست‌محیطی مناطق تخلیه و دفع فاضلاب شامل اراضی اطراف شهر شیراز و رودخانه‌ها و مسیل‌های منطقه، بهبود کیفیت آب‌های زیرزمینی منطقه، کاهش آلودگی‌های موجود منابع آب و جلوگیری از افزایش آلودگی‌ها در آینده و تصفیه و بازیافت فاضلاب و تولید پساب و کود قابل استفاده در کشاورزی و صنعت از جمله مزایای جلوگیری از ورود فاضلاب به محیط‌زیست است. مهندس بهروزی افزود: رفع مشکلات موجود مربوط به احداث چاه‌های جذبی، تخلیه فاضلاب و زحمات مربوط به نگهداری از سیستم‌های فاضلاب موجود در منطقه، جلوگیری از بیماری‌های ناشی از آلودگی‌های انگلی، سالک و سایر بیماری‌های مرتبط با آلودگی‌های فاضلاب و بازچرخانی بخشی از پساب تولیدی به منظور تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی از دیگر مزایای جلوگیری از فاضلاب به محیط‌زیست‌ است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال با توجه به افزایش ظرفیت تأمین آب به واسطه افتتاح فاز اول خط دوم آبرسانی از سد درودزن، نسبت به تابستان گذشته وضعیت آب شرب در شیراز بهتر بود،  اگرچه هنوز کمبودهایی وجود دارد. مهندس بهروزی با اشاره به افزایش حجم آب تأمین شده از منابع زیرزمینی و سطحی تا ٦٣٠ هزار مترمکعب، گفت: آب مورد نیاز برای شیراز در دوره پیک مصرف تابستان، امسال به 680 هزارمتر مکعب رسید. البته سال گذشته تعداد 100 تانکر سیار برای آبرسانی فعال بود که این تعداد امسال به 5 تانکر کاهش یافت. بهروزی با بیان اینکه اکنون فاز یک خط دوم آبرسانی از سد درودزن به شیراز افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: با تکمیل این خط آبرسانی و افتتاح فاز دوم، کل نیاز آبی کلانشهر شیراز تأمین خواهد شد. مدیرعامل آبفای شیراز با بیان اینکه حق انشعاب فاضلاب تنها برای شبکه فاضلاب است و در بخش‌های دیگر هزینه نخواهد شد، گفت: دولت ریالی بابت شبکه‌های اجرای فاضلاب پرداخت نمی‌کند. بهروزی حق انشعاب فاضلاب به ازای هر مشترک را ٤ میلیون تومان اعلام و اضافه کرد: حق‌انشعاب برخی مناطق براساس ارزش ملکی مشخص می‌شود؛ تمهیداتی اندیشیده شده تا کسانی که وسع مالی ندارند هزینه انشعاب را به شکل اقساط و در قالب ١٨ تا ٢٠ قسط، پرداخت کنند. مدیرعامل آبفای شیراز همچنین بدهی این شرکت به پیمانکاران، مشاوران، تولیدکنندگان و سازمان‌های تأسیساتی را بیش از ۱۵۰میلیارد تومان اعلام کرد.
بهروزی همچنین با بیان اینکه یکی از انتظارات مردم ایجاد محیط بهداشتی خوب است، گفت: ایجاد شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه تحقق بخشی از این انتظار است.او در خصوص تصفیه‌خانه شماره دو شیراز نیز بیان کرد: افتتاح فاز نخست این تصفیه‌خانه به دلیل بروز مشکلاتی در روند اجرا و تأمین منابع مورد نیاز به تأخیر افتاد و نهایتاً ۱۲ تیرماه در یک ارتباط ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. مدیرعامل آبفای شیراز ادمه داد: جمعیتی بالغ بر ٢ میلیون نفر تحت‌پوشش این کلانشهر قرار دارند که برای این تعداد جمعیت ٣ هزار و ٤٠٠ مترمکعب تصفیه‌خانه طراحی و تاکنون بیش از 2 هزار متر مکعب آن اجرا شده است و حداقل ١٥٠ هزار مترمکعب دیگر تصفیه‌خانه باید ساخته شود.
بهروزی با بیان اینکه اسناد برگزاری مناقصه فاز سه و چهار این تصفیه‌خانه نیز در دستور کار قرار گرفته است، عنوان کرد: اکنون یک میلیون و ٤٠ هزار نفر تحت‌پوشش این تصفیه خانه قرار دارند. او با اشاره به اینکه طرح توسعه تصفیه‌خانه شماره یک شیراز در صورت تأمین منابع، آغاز خواهد شد، تأکید کرد که در هیچ نقطه از شیراز فاضلاب خام وارد رودخانه خشک نمی‌شود. بهروزی هزینه کلی ساخت تصفیه‌خانه شماره دو شیراز را ١٩٠ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: برای تکمیل این تصفیه‌خانه نیاز به یکهزار و ١٠٠‌میلیارد تومان اعتبار به قیمت روز داریم تا ٥ مدول این تصفیه‌خانه تکمیل و بیش از دو میلیون و ٥٠٠ هزار نفر از خدمات این تصفیه‌خانه بهره‌مند شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی