[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

شهدا سند افتخار ایران هستند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس در شیراز برگزار شد. این مراسم صبح سه‌شنبه اول مهر ماه با حضور رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، فرمانده سپاه فجر فارس، فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد و شهردار کلانشهر شیراز در محل شورای شهر برگزار شد.
 رسالت ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: یکی از رسالت‌های امروز ما حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که باید در ابتدا فرهنگ ایثار و شهادت را خوب بشناسیم بعد به دنبال حفظ و ترویج آن باشیم، کاری است که باید در مناسبت‌ها و بزرگداشت‌ها به آن توجه داشته باشیم تا به این مهم دست بیابیم. دکتر سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به رونمایی از 2کتاب در حوزه دفاع مقدس که توسط یکی از آزادگان استان فارس نگاشته شده است، ابراز کرد: مهمترین کار اسرا بعد از آزادی را می‌توان، ثبت واقعیت‌ها و رشادت‌ها برای ثبت در تاریخ و انتقال به جامعه هدف دانست.
 اثبات سربلندی ایران در طول ترایخ
در ادامه این مراسم فرمانده سپاه فجر فارس نیز با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: امروز برای اولين‌بار در تاريخ قلدری آمريكا است که يک كشور با اتکا به ظرفيت داخلی، می‌تواند تهديد خود را عملی كند و اين یک درس عبرت برای كسانی است كه در دنيا ادعای قدرت می‌كنند. 
سردار يدا.. بوعلی تصریح کرد: برای اولين بار در دوران دفاع مقدس نقش دين و روحانيت شيعی به صورت عام و نقش ولايت فقيه به صورت خاص در دفاع از هويت ملی كشور ثابت شد. وی افزود: دوران جنگ تحميلی در طول تاريخ كشور بی سابقه است، البته به اين معنا نيست كه ظرفيت مردم در ميان نبوده بلكه در طول تاريخ توانمندی مردم برای سربلندی كشور در دفاع از مرزهای شمال و جنوب بارها اثبات شده است. وی  ادامه داد: پس از پایان جنگ، تمام اقتدار كشور حفظ شد و امروز جمهوری اسلامی به عنوان يک كشور مقتدر در برابر دنيای غرب و استعمار ايستاده و اين حاصل خون شهيدان است. فرمانده سپاه فجر فارس افزود: امروز جمهوری اسلامی در زمينه‌های مختلف به اوج آمادگی خود رسيده است و دشمن به اين نتیجه رسيده كه اگر بخواهند تعرضی به كشور داشته باشند، با پاسخ دندان‌شکنی مواجه خواهند شد. وی تصریح کرد: در حال حاضر کشور اسلامی ما در حوزه‌های مختلف دارای ظرفيت و توانايست و در بسياری از موضوعات به جايی رسيده كه در تكنولوژی و دستاوردها بر سایر کشورها برتری دارد و مهمتر آنکه اين سلاح در اختيار كسانی است كه قدرت تهديد و جرأت عملی كردن تهديد خود را دارند.
 حماسه‌آفرینی با اتکا به پروردگار متعال
در ادامه این مراسم شهردار شیراز در آئین  گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران با اشاره به بکار بردن لفظ مقدس برای 8 سال جنگ ایران با رژیم بعث عراق، گفت: شاید امروزه برخی متوجه نباشد چرا لفظ مقدس را برای 8 سال جنگ ایران و عراق بکار می‌بریم هر چند که در عرف معمول 8 سال یک جنگ بود و در تعابیر به عنوان جنگ تحمیلی یاد می‌شود، ما فرزندان این خاک و بوم با افتخار اعلام می‌کنیم طی 8 سال یک دفاع مقدس  برای کشور ما رقم خورد. مهندس حیدر اسکندرپور افزود: کشور ما در حالی بعد از یک انقلاب شکوهمند مورد هجمه رژیم بعثی عراق  قرار گرفت که پشت این کشور همه دشمنان ما حضور داشتند تا به ملت ایران آسیب وارد کنند. 
اسکندرپور تصریح کرد: در مقابل این جنگ با تمام تجهیزات نظامی از سوی دشمن اما ملتی رشید و سرفراز و بزرگ با اکتا به خدا و فرزندان رشید از کشور خود  دفاع کرد و  افتخار آفریدند. شهردار شیراز با اشاره به صحبت مقام معظم رهبری در پاسداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: درست است که ما در دفاع مقدس جایی را فتح نکردیم اما با افتخار یک سانتی‌متر از مرزهای کشور را در تصرف نیروهای مهاجم قرار ندادیم که از این کشور جدا شود. اسکندرپور ابراز کرد: امروز همه ما به فرزندانمان اعلام می‌کنیم نسلی بودیم که تا پای جان از این کشور دفاع کردیم و امروز تاریخ معاصر ما یکی از درخشان‌ترین نقاط خود را به یاد خواهد داشت که فرزندان 13 تا 15 ساله از جانشان برای این مرز و بوم در 8 دفاع مقدس با دشمن رزم کردند برای اینکه ایران بماند.
شهردار شیراز عنوان کرد: خانواده شهدا جانبازان و ایثارگران مهمترین سند افتخار این کشور باقی خواهند ماند و شهدا میراث فرهنگی این کشور هستند و باید هر کدام از ما مسئولان در هر موقعیتی که هستیم تلاش کنیم این میراث را پاس بداریم.
 دفاع مقدس يک دانشگاه آينده
فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين مراسم با تبريک هفته دفاع مقدس افزود: فرهنگ دفاع مقدس مانند يک دانشگاه و يک نياز برای آينده است. امير سرتيپ دوم ابوالقاسم رضايی اظهار داشت: بزرگترين دستاورد گام اول انقلاب آن چيزی است كه در دفاع مقدس به دست آورديم و در گام دوم نيز نيازمند استفاده از داشته‌های به جا مانده از دفاع مقدس هستیم. جانشین فرماندهی انتظامی فارس هم در این جلسه گفت: یکی از مواردی که می‌توانیم از دوران دفاع مقدس الگوبرداری کنیم بحث مدیریت دفاع مقدس، اخلاص و اخلاق که برآیند همه اینها تربیت کسانی مانند حاج قاسم سلیمانی است که یک مکتب را ایجاد کرد. سردار یوسف ملک‌زاده افزود: اخلاق دوران  دفاع‌مقدس نتیجه با ما بودن‌هاست و امروز باید از برخی از تجربیات آن روزها از جمله اخلاق، اخلاص، مدیریت و فرهنگ دفاع مقدس بهره ببریم و درس بگیریم و در برنامه‌های خود آنها را به کار ببندیم. 
گفتنی است در پایان این مراسم از دو كتاب «رد پای خليل» و «تنفس ممنوع» نوشته عبدالمجيد رحمانيان از جانبازان و آزادگان دفاع مقدس رونمایی و از تعدادی از خانواده شهدا و ایثارگران تقدیر به عمل آمد. گفتنی است مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس شیراز با حضور رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، فرمانده سپاه فجر فارس، فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان فارس و كهگيلويه و بويراحمد و شهردار کلانشهر شیراز در محل شورای شهر برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی