[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

جان جوانان در تیررس کرونا، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- لایه جمعیتی جوانان نیز از درگیری با کرونا در امان نیستند، این بیماری در سالمندان و افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت بیشتر از سایر افراد، به شکل شدید بیماری بروز پیدا می‌کند اما جوانان، نوجوانان و کودکان نیز در معرض ابتلای به این بیماری قرار دارند.
هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مردم فارس و افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا در جوانان بدون بیماری زمینه ای، موضوعی بود که روز سه‌شنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا در این استان رسانه‌ای شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در یکصد و شصت و هشتمین نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه، از افزایش آمار ابتلا و جان باختن افراد جوان و بدون بیماری زمینه‌ای بر اثر کرونا در فارس خبر داد.
مهرزاد لطفی این موضوع را هشداری برای تمامی مردم فارس دانست و از مردم به ویژه جوانان خواست تا مراقبت از خود را جدی‌تر گرفته و نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی در این بحران دقت ویژه‌ای داشته باشند.
وی با بررسی مصوبه‌های پیشین ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه، به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره امام راحل(ره)، شهدا، رزمندگان، جانبازان، آزادگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و همچنین شهدای مدافع حرم، وطن و سلامت را گرامی‌داشت.
دکتر لطفی در ادامه ضمن اعلام انجام هزار و ۲۹۰ مورد نمونه تست کرونا طی روز گذشته در فارس، به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت‌رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.
عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه نیز در این نشست گزارشی از موارد ابتلا به کرونا در کازرون و روستاها و مناطق اطراف این شهرستان ارائه داد و عنوان کرد: بیشترین عامل گزارش شده در مورد ابتلا و انتشار این بیماری در تجمعات مردم در مراکز پُرتردد و پُرتراکم، دورهمی‌های خانوادگی و استفاده نکردن مردم از ماسک بیشترین عامل انتشار کرونا در شهرستان کازرون است که بیش از ۵۰ درصد عامل ابتلا به کرونا را به خود اختصاص داده است.
معاون بهداشت دانشگاه در گزارش خود به میانگین سنی مبتلایان در استان اشاره کرد که ۴۱ سال بوده است و افزود: میانگین سنی جانباختگان نیز از ابتدای شیوع بیماری، ۶۷ سال بوده است.
دکتر همتی ۵۷درصد مبتلایان استان را مرد و ۴۳ درصد را زن اعلام کرد و ادامه داد: در آمار جانباختگان استان نیز ۵۹درصد از گروه مردان و ۴۱ درصد از گروه زنان بوده اند.
علی ‌اکبری، معاون درمان دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست بود که در مورد آمار افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های مرجع شیراز و شهرستان‌های استان، گزارشی ارائه داد.
معاون درمان دانشگاه با اعلام آمار مبتلایان تا روز یکم مهر گفت: با انجام بیش از ۲۷۹ هزار و ۴۴۷ مورد نمونه آزمایشگاهی مربوط به کرونا در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون، آمار موارد مثبت قطعی شناسایی شده به ۵۰ هزار و ۳۷۸ مورد رسیده است.
اکبری همچنین با اعلام اینکه هم اکنون ۷۷۳ بیمار مشکوک و یا دارای علامت کروناویروس در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری هستند، افزود: از این تعداد ۸۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.
وی در ادامه با آرزوی سلامتی برای تمامی مبتلایان، از افزایش آمار بهبودیافتگان بیماری کرونا به ۴۶ هزار و ۹۷۱ نفر از ابتدای شیوع تاکنون خبر داد و گفت: این افراد هم اکنون با سلامت کامل از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند. دکتر اکبری یادآور شد: با توجه به اینکه در استان‌های همجوار، این بیماری با موج و شدت بیشتری در جریان است،  گفت: از هم‌استانی‌های عزیز می‌خواهیم تا ضمن استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی را نیز جدی بگیرند و با مجموعه سلامت فارس برای مقابله با این بیماری همکاری کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی