[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

ارتقاء محیط‌زیست در جهان‌شهرشیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشـــاره:
سرمایه‌گذاری در حوزه‌های سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری ‌می‌تواند در زمره سه اولویت مهم و اصلی کشور قرار گیرد. شاید ما آن قدر در پیچ و تاب گره‌های کور اقتصادی و اخبار بد سیاسی و وعده‌های بی‌سرانجام فرهنگی و ناکا‌می‌های ورزشی گرفتار شده باشیم که دیگر به مفاهیم دور اندیشانه و مهمی‌همچون بارقه‌های محیط‌زیستی توجه نکنیم. غافل از این که بنیان جلگه حاصلخیز ایران برپایه ساختارهای محیط‌زیستی استوار است و با هدر رفتن این ظرفیت‌ها  با شوره‌زاری آلوده و لم یزرع روبرو ‌می‌شویم که خاک آن دچار فرسایش شده و هوایی که تنفس ‌می‌کنیم از ریزگردها سرشار است.
غفلت گذشتگان، خشکی دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران را برایمان به ارمغان آورد و اسیر شدن در مضامین سیاسی، سبب شد تا پوشش‌های گیاهی از میان رفته و به جای هوای پاک، ریزگردها را تنفس کنیم.  در حالی که از جامعه مدیران انتظار ‌می‌رود در سال‌های سخت، توجه ویژه ای بر اصول محیط‌زیستی داشته‌باشند و باید به امر تفکیک زباله از مبدا، سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی، احیای قنات‌ها ، حفظ پوشش‌های سبز گیاهی، استخراج طلای کثیف از میان پسماندها و سایر مؤلفه‌های کلان و بنیادین کشور اهمیت بیشتری ورزند. بنا بر گواهی تاریخ، ما روزگاران سختی را در نبرد با استعمارگران و استثمارگران پشت سر گذاشته‌ایم و در این مسیر هیچ‌گاه بازنده نبوده‌ایم، ولی در کشاکش این بحران‌ها به سرنوشت غم انگیزی دچار شدیم. 
ببر مازندران منقرض شد، جنگل‌ها  از میان رفتند، عمق چاه‌های مجاز و غیرمجاز از ۵۰۰ متر تجاوز کرد، ریزگردها بر کرانه‌های غربی و شرقی کشور مستولی شدند و بسیاری دیگر از رویدادهای ناگوار محیط‌زیستی در برهه ای کوتاه به وقوع پیوست. با در نظر گرفتن این مصایب، فعالان توانمند و دانش مدار محیط‌زیستی با دیدگاهی فارغ از جنجال‌های سیاسی و منیت‌ها، سودای احیای جلگه حاصلخیز ایران را دارند و با اقدا‌می‌دوراندیشانه در صدد احیای آب و خاک و هوای این مرز و بوم هستند.
جلگه حاصلخیزی که پایتخت فرهنگی‌اش  با تمدن هفت هزار ساله در قلب آن ‌می‌تپد و به راستی نگین انگشتری خاورمیانه است. با توجه به ظرفیت‌های عدیده‌ای که در بستر این شهر دوستدار صلح جاری است، به نظر ‌می‌رسد لقب گرانمایه و اصیل جهانشهر برای بیان پتانسیل‌های سرشار آن نشانی از صیغه مبالغه نداشته‌باشد. تما‌می‌این ظرفیت‌ها جامعه مسئولان و اهالی شیراز را باید برای خدمت‌رسانی به پتانسیل‌های ارزنده شیراز ترغیب ساخته و آستین همت را برای سازندگی و نگهداری از مواهب ماندگارش بالا بزنند. در راستای این تلاش‌ها، شورای اسلا‌می‌شهر شیراز با دیدگاهی انسان محور بر مسند کار نشسته و یکی از مهم‌ترین رسالت‌های خود را بر پایه دغدغه‌های محیط‌زیستی و حفظ سلامت عمو‌می‌جامعه استوار کرده است. 
دلیل این ماجرا هم به هویت دیرینه شهرراز باز ‌می‌گردد که بر محور فرازهای روح نواز طبیعتش استوار است و با نابودی آب، هوا و خاک، این خطه ارزشمند چیزی برای ارائه به مردمان فرهنگ مدار و گردشگران نخواهد داشت. پیرو همین موضوع، روزنامه شیرازنوین گفت‌و‌گویی با دکتر علی ناصری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلا‌می‌شهر شیراز انجام داشته که در ادامه ‌می‌خوانید.
 غنیمت‌شماری فرصت‌های سرمایه گذاری محیط‌زیستی
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلا‌می‌شهر شیراز با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری محیط‌زیستی و شاخصه‌های آن همواره باید در رأس امور قرار گیرد و فرصت‌ها  را غنیمت بشماریم، افزود: تبعید فرصت‌های محیط‌زیستی به پستوی فراموشی بر پایه تصمیمات اشتباه و غفلت مسئولان و مردم، پیامدهای جبران نشدنی خواهد داشت که نسل امروز و فردا تاوان سنگین آن را ‌می‌پردازند. دکتر علی ناصری در ادامه افزود: با دیدگاه‌های کلان محیط‌زیستی و سلامت محوری است که باید سلسله اقداماتی را در دستور کار قرار داد. قنات‌های سطح شهر باید احیا و ثبت ملی شوند. چاه‌های جذبی احیا شده و چاه‌های آبی رینگ شوند و در فرادست شهرها نیز طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در دستور کار قرار گیرند. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب به وضعیت نامناسب قنات‌های شیراز اشاره کرد و گفت: در گذر زمان، بسیاری از قنات‌های شیراز لایروبی نشده یا در مسیر ساخت و ساز قرار گرفته و به انحراف رفته اند. به همین دلیل کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری توجه زیادی به این زیرساخت‌های ارزشمند دارد و عملیات لایروبی و احیای قنات‌های شیراز را در دستور کار خود قرار داده است. این مقام مسئول افزود: شیراز در گذشته، دارای بیش از ۱۲۰ رشته قنات بوده که امروزه تعداد آنها بسیار کم شده و برای حفظ این میراث گرانبها باید قنات‌ها  شناسنامه‌دار و ثبت ملی شوند تا در آینده که شاهد توسعه قلمرو شهری و عمرانی محورها هستیم، مسیر آنها منحرف نشود. به همین دلیل به دنبال ارایه پیوست‌های زیست‌محیطی در همه پروژه‌های عمرانی شهری هستیم تا شهر شیراز همیشه هویت روح نواز خود را حفظ کند. دکتر ناصری با اشاره به طرح‌های جامع مبتنی بر اصول علمی‌و دانشگاهی برای سامان‌دهی قنات‌های کلان شهر شیراز اظهار داشت: قنات‌ها  ضامن زندگی و حیات موجودات زنده به ویژه انسان‌ها  هستند. بنابراین احیا و سامان‌دهی آنها همراه با مدیریت درست آب‌های زیرزمینی، کمک فراوانی به حل مشکلات کمبود آب در دوران خشکسالی این کلان شهر ‌می‌کند.رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در ادامه یادآور شد: یکی از شعارهای اصلی شورای پنجم بحث انسان محوری بر پایه حفظ و ارتقا سلامت عمو‌می‌جامعه در برهه‌های کوتاه و بلند مدت ‌می‌باشد. وی در خصوص رویکردهای شورای پنجم از سال نخست تا به امروز گفت: این رویکردها از همان ابتدا در دستور کار اهالی بین‌الحرمین قرار گرفته است. در سال اول شورا، شاخصه‌هایی را در حوزه‌های مختلف اعلام کردیم که در طی این سال‌ها  به صورت جدی پیگیری شده است. این شاخصه‌ها  مربوط به کمیسیون‌های مختلفی نظیر سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری، معماری و شهرسازی، حمل و نقل و عمران، گردشگری و زیارت و دیگر کمیسیون‌های مهم شورا بوده است. این عضو شورای شهر شیراز اضافه کرد: اولویت‌های سال چهارم شواری پنجم که مورد تصویب قرار گرفته و به هیئت رئیسه نیز ارسال شده بر مبنای سه محور استوار شده است: محور اول بر پایه رویکردهایی است که در سال اول از سوی شوراییان اعلام شد. دومین محور بر اساس برنامه توسعه پنج ساله سوم شهرداری و سومین محور بر پایه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ تنظیم و ارائه شده است.
 احترام به محیط‌زیست، احترام به سلامت عمومی
این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری در سه حیطه زیستی، روان شناختی و اجتماعی فعالیت ‌می‌کند، اظهار داشت: در حیطه زیستی تعاملات گسترده‌ای با دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی انجام شده است. به گونه‌ای که در دوران کرونا ضمن برداشتن گام‌های نه گانه، تعامل و همکاری بسیار خوبی با مجموعه علوم پزشکی رخ داد که پیامدهای مفیدی را برای شهروندان در پی داشت. همچنین تفاهم‌نامه‌های چندجانبه‌ای میان شهرداری و شورا با دستگاه‌های مختلفی نظیر بهزیستی، دادگستری، هلال احمر، علوم پزشکی و غیره به امضا رسید که دستاوردهای مثبتی را برای شهر و شهروندان به ارمغان آورد.
 راه‌اندازی مراکز روانشناسی شهرداری برای کمک به سلامت روانی شهروندان
دکتر ناصری در ادامه به راه اندازی مراکز روانشناسی شهرداری در جهت تأمین سلامت روانی شهروندان اشاره کرد و گفت: در بُعد سلامت روانشناختی، پنج کلینیک روانشناسی و مشاوره در شهرداری شیراز راه‌اندازی شده است. وی در خصوص همکاری بین دستگاهی برای مرتفع کردن مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در شرایط سخت گفت: یکی از این شرایط سختی که اکنون با آن روبرو هستیم، دوران شیوع بیماری کرونا ‌می‌باشد که پیرو آن برخی از آسیب‌های اجتماعی مثل پرخاشگری و خشونت در میان خانواده‌ها  در ایام قرنطینه قدری افزایش یافت. علاوه بر این، در جامعه با آسیب‌های بالقوه‌ای مانند کودکان کار، متکدیان و معتادان متجاهر روبرو هستیم که سامان‌دهی و حل این مشکلات نیازمند همکاری بین دستگاهی است و شورای شهر به عنوان پارلمان محلی باید وظیفه نظارتی و هماهنگی را با ارگان‌های دیگر  به صورت جدی و با تلاش خستگی‌ناپذیری انجام دهد. بنابراین اقدام به راه‌اندازی این مراکز نموده است. دکتر ناصری از اختصاص ردیف بودجه خاص برای پیشگیری و مهار بیماری کرونا خبر داد و گفت: به دلیل اقدامات انجام شده، خوشبختانه شهر شیراز در مرحله اول، به صورت گسترده درگیر این بیماری نشد و در همین راستا به منظور پایش و مدیریت وضعیت سلامت جامعه، جلسات مستمری با استاندار فارس برگزار و نامه نگاری‌هایی نیز با ریاست‌جمهوری در خصوص ایام قرنطینه و تعطیلات عید نوروز انجام شد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر توجه به سلامت روان‌شناختی شهروندان در کنار سلامت جسمی تصریح کرد: در جهت کاهش آسیب‌های روان شناختی در ایام کرونا تلاش شد تا جامعه روان‌شناسی در کنار دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد و آسیب‌های روانشناختی را به صورت علمی‌آنالیز کند. 
دکتر ناصری با بیان این که مسئولان موظفند بخشی از رنج‌های مردم را با ارایه خدمات بهینه و کارشناسانه کاهش دهند، اظهار داشت: در پی همین اقدامات کارشناسانه، در دوران گسترش کرونا، شیراز اولین شهر در ایران بود که ناوگان حمل و نقل عمومی، پارک‌ها  و بسیاری دیگر از مکان‌های عمو‌می‌ را تعطیل کرد و مدت‌ها  پس از آن، معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که انتشار ویروس کرونا در اثر استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمو‌می‌بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است. کرونا به همه ما نشان داد که احترام به محیط‌زیست به معنای احترام به سلامت عمو‌می‌است. این عضو هیئت امنای مرکز پژوهش‌های شورای شهر، در ادامه گفت‌وگو با سرویس اجتماعی روزنامه شیراز‌نوین تصریح کرد: در شیراز بیش از ۱۳ هزار راننده تاکسی و اتوبوس فعالیت دارند و با توجه به سختی کار و شمار جمعیت بسیاری که توسط وسایل نقلیه عمو‌می‌جابه‌جا ‌می‌شوند، برنامه‌ها  و دوره‌های متعددی برای مدیریت و کنترل خشم این قشر زحمتکش برگزار شد که بسیار هم سودمند بود و نتایج خوبی هم به دست آوردیم.
 مدیریت پسماندهای شهری در شرایط مطلوب
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با اعلام این که در سه حوزه آب، خاک و هوا دارای برنامه‌های مدونی هستیم ، خاطرنشان کرد: کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلا‌می‌شهر شیراز به حوزه مدیریت پسماند توجه ویژه‌ای دارد. در همین راستا کلان شهر شیراز تنها شهر در کشور است که طرح‌های جامع و تفصیلی در زمینه مدیریت پسماند را به تصویب رسانده و اجرای آن را در دستور کار خود قرار داده است. طرح تفصیلی از مرحله تفکیک در مبدا تا یک مرحله پس از دفن زباله را شامل ‌می‌شود که با تلاش سازمان مدیریت پسماند شهرداری و پیگیری‌های کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری در صحن شورا و فرمانداری شیراز نیز مورد تصویب قرار گرفته است. وی با اشاره به آمار و ارقام تولید پسماند در شیراز گفت: در کلانشهر شیراز روزانه در حدود ۱۱۰۰ تن پسماند خانگی و ۶۵۰۰ تن پسماند ساختمانی تولید ‌می‌شود. همچنین از تعداد ۹۱۹ مرکز درمانی، پزشکی و دندان پزشکی روزانه ۷ تا ۱۴ تن پسماند عفونی به شیوه‌های بهداشتی جمع‌آوری ‌می‌شود که در همین راستا طرح‌های جامع و تفصیلی مدیریت پسماند، شیوه‌نامه و راهکارهای علمی و اصولی را در اختیار ما قرار ‌می‌دهند و باید به اهمیت واقعی زباله به عنوان طلای کثیف پی ببریم. دکتر ناصری  تفکیک زباله از مبدا را گا‌می‌بلند در حوزه مدیریت پسماند دانست و بیان داشت: با وجود همه تلاش‌ها  و گام‌های مثبتی که شهرداری شیراز در این زمینه برداشته، هنوز در شروع راه هستیم و باید با اجرای اقدامات زیربنایی، نظیر فرهنگ سازی، راهکارهای آموزشی، طرح‌های تشویقی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود، به درستی از توانمندی‌ها  بهره‌برداری کنیم.
 خروج کارخانه‌های آلاینده از سطح شهر در دستور کار کمیسیون سلامت شورا
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلا‌می‌شهر شیراز در بخش دیگری از این گفت‌وگو و در پاسخ به روزنامه شیرازنوین گفت: خروج کارخانه‌های آلاینده از کلانشهر شیراز با تأکید بر حفظ اشتغال کارگران از مطالبات جدی مردم و مسئولان است.
 نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها  برای خروج کارخانه‌های آلاینده از سطح شهر
دکتر ناصری با انتقاد از کم کاری‌های این واحدهای تولیدی و صنعتی برای خروج از قلمرو شهر یادآور شد:  بیش از یک دهه از موضوع  خروج کارخانه‌های پشم‌شیشه، سیمان و روغن نباتی ‌می‌گذرد و فرصت زمانی که در اختیار آنها قرار گرفته بود، به پایان رسیده است. حتی زمین‌های مورد نیاز را نیز برای انتقال کارخانه دریافت کرده‌اند، ولی هنوز اقدام خاصی که نشان از عزم جدی آنها برای جابجایی باشد، را شاهد نبوده‌ایم، به همین دلیل به همکاری سایر دستگاه‌ها  برای خروج کارخانه‌های آلاینده محیط‌زیست با حفظ امنیت شغلی کارگران نیاز داریم.وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوعات دیگری که فراموش شده‌اند، اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که توجه چندانی به آنها نمی‌شود، آرامستان‌ها  ‌می‌باشد. شیراز دارای ۳۷ آرامستان بوده که از این تعداد ۵ آرامستان غیرفعال ‌می‌باشد. رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز متذکر شد: در بحث مدیریت آرامستان‌ها  باید استانداردهای محیط‌زیستی و سلامت عمو‌می‌جامعه را به طور کامل در نظر گرفت. مطابق پروتکل‌های بهداشتی آرامستان‌ها  نباید در مسیر باد و روی رشته قنات‌ها  واقع شوند .دکتر ناصری در ادامه سخن به موضوع وضعیت هوای کلان شهر شیراز پرداخت و گفت: آب و هوای شیراز نسبت به بسیاری از کلان شهرهای ایران در وضعیت مطلوب ولی شکننده‌ای قرار دارد. در گذشته سازمان حفاظت از محیط‌زیست، کارهای زیربنایی و مؤثری را برای پاکیزگی هوای شیراز انجام داد تا این شهر هفت هزار ساله کمتر دچار آلاینده‌های هوایی شود.
 برطرف شدن بوی فاضلاب با راه‌اندازی تصفیه‌خانه شماره ۲ شیراز و کلنگ‌زنی تصفیه‌خانه شماره ۳
وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با روزنامه شیرازنوین به بوی مشمئز‌کننده فاضلاب در حوالی فرودگاه و بستر رودخانه خشک و چنار راهدار اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع باعث رنجش شهروندان و حاشیه‌نشینان شده است و کمیسیون سلامت پیگیر رفع این معضل است. همچنین رها شدن فاضلاب شهر صدرا و حرکت آن به سمت شیراز نیز در دست بررسی است .
 بلاتکلیفی شبکه فاضلاب شهری شیراز
این مقام مسئول با اشاره به نیاز جدی شهر شیراز برای افزایش شبکه فاضلاب شهری خاطرنشان کرد: از سه هزار و دویست کیلومتر رینگ فاضلاب شهری مورد نیاز شهر شیراز چیزی در حدود دو هزار و صد کیلومتر آن تا به حال اجرا شده و یک هزار و یک صد کیلومتر آن در بلاتکلیفی بسر ‌می‌برد که باید با همکاری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلا‌می ‌و همه دستگاه‌ها  و نهادها در زمینه اجرایی‌سازی آن تلاش کنیم. رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلا‌می‌شهر شیراز در پایان سخنان خود به امضا تفاهم‌نامه هشت‌جانبه شورا و شهرداری با ارگان‌ها  مختلفی در حوزه تولید و عرضه میوه و تره‌بار اشاره کرد و اظهار داشت: با به ثمر رسیدن چنین تعاملاتی شاهد حذف دلال‌ها و واسطه‌گری و بالا رفتن کیفیت و مناسب‌سازی قیمت‌ها خواهیم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی