[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

حمایت از تولید ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

تحولات بسیار بزرگی درراه مناطق آزاد وتجاری کشور هدف‌گذاری شده است. با توجه به سیاست‌های حاکم وحمایت‌های دولت از سرمایه‌گذاری صنعتی درمناطق آزاد باید شاهد تحولات پیش‌بینی شده وموضوع جهش تولید موردنظر رهبر معظم انقلاب در سال‌جاری باشیم. 
بدون شک این تحولات به سرانجام نخواهد رسید مگر در پرتو همدلی وتعامل سازنده دولت وبخش خصوصی که ریل اصلی خودکفایی واستقلال برمدار آن نهاده شده است. اگر امروز شاهد باشیم که سرمایه‌گذاران با رویکرد تولید در مناطق آزاد وارد گود سرمایه‌گذاری و تولید شده باشند و اشتغال مؤثر نیروهای بومی وملی را بکار گیرند شاهد همان تحولی خواهیم بود که بایسته وشایسته ایران اسلامی است...

در این شرایط و انجام مراحل تولید در دروازه‌های صادراتی کشور هزینه‌های تولید وصادرات وحضور در بازارهای جهانی به‌شدت کاهش خواهد یافت واز این جهت شاهد کاهش هزینه های حمل ونقل ریلی، هوایی و زمینی خواهیم بود.
حالا در بخش زیر ساخت‌ها بسیاری امور فراهم است و امنیت سرمایه‌گذاری نیز تضمین شده است و می‌طلبد با اولویت سرمایه‌گذاران داخلی و یا ایرانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس ویا حتی اروپایی این رویداد بزرگ رقم بخورد وشاهد تولید محصولات صنعتی و دانش‌بنیان در مناطق آزاد و تجاری کشور باشیم. این روزها اما رویکرد شرکت‌های دانش‌بنیان نیز به یک رویکرد عملگرا تبدیل شده است وسرمایه‌گذاری دراین بخش می‌تواند آینده را تضمین ومورد تأیید قرار دهد چرا که دانش‌بنیان‌ها برپایه تکنولوژی و دانش روز می‌توانند با تولید علم ودانش بر سکوی افتخار جهان بایستند وکشور را از بن‌بست وابستگی نجات دهند. 
نکته قابل‌توجه اینجاست که حتی اگر تحریم‌های نفتی هم وجود نداشت باید از این چاه تک محصولی خارج می‌شدیم و به رویکردهای دیگر اقتصاد خصوصاً توسل به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان توجه بیشتری می‌کردیم چرا که آینده اقتصاد جهان درگرو تولید علم و دانش‌است. تحریم‌ها هر چند سخت وگذر است اما تجربه خوبی برای جوانان کشور بود. این تجربه ثابت می‌کند که اقتصاد ایران باید از سیر تک‌محصولی بودن وخام‌فروشی نفت خارج شود وگذرهای درآمدی دیگری را نیز تجربه کند. حضور ایران با اقتصاد شکوفا مانع مهاجرت سرمایه‌های علمی نیز می‌شود، سرمایه‌های علمی که با خروج خود منابع را نیز از کشور خارج می‌کنند واقتصاد ایران از هر دوجهت دچار آسیب می‌شود. اما تولید علم در داخل کشور باعث ماندگاری نسل پیشرو خواهد شد. نسلی که برای همین آب وخاک و برای ملت ایران تولید علم می‌کند و در فرآوری آن می‌کوشد. 
باید از مدیران و مسئولان امر درکشور تقدیر نمود که اینگونه آینده را با درخشش ویژه‌ای توأم ساختند واگر در این راه موفق به گشایش اقتصادی شوند تاریخ ایران نام آنان را به ثبت خواهد رساند که عزت وعظمت ایران اسلامی را با از خود گذشتگی به اعلا رسانند. متأسفانه درسال‌های گذشته کج‌سلیقگی هایی درروند اقتصادی با وساطت فساد در سیستم اجرایی مانع این تجلی و از خودگذشتگی نیروهای صالح وصادق بوده است که بطور یقین با برخوردهای بجای قضایی می‌توان امیدوار بود فساد سیستماتیک از ریل اقتصاد و فرهنگ کشور برچیده شود. حال شمارش معکوس برای توسعه در مناطق آزاد اقتصادی آغاز شده است. باید دید از توان موجود تا چه میزان بهره خواهیم برد و این موفقیت را در چه تاریخی به ثبت خواهیم رساند و به جشن خواهیم نشست. به امید روزهای خوب وگره‌گشایی از اقتصاد و معیشت ایران وایرانی.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی