[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

هم‌افزایی دفاع مقدس با فرازهای حسینی در تماشاگه راز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز اولین نمایشگاه هنرهای مفهومی و چیدمان عاشورایی «تماشاگه راز» و چهارمین سوگواره «هنر و حماسه» افتتاح شد. این مراسم شامگاه پنجشنبه 4 مهرماه با حضور رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، جمعی از فرهنگوران و هنرمندان و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
 اجتناب از مدیریت ویترینی
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: در هفته دفاع مقدس و ایام عزاداری سید و سالار و شهیدان در ماه‌های محرم و صفر شاهد همکاری همه جانبه شورا با شهرداری شیراز برای پاسداشت مناسبت‌های این ایام بوده‌ایم. دکتر سید عبدارزاق موسوی در حاشیه بازید از نمایشگاه «تماشاگه‌راز» و در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین خاطر نشان کرد: در کشور ما مدیریت‌‌ها عمدتاً بر مبنای کارکردهای ویترینی استوار است و این شیوه مدیریت ویترنی سبب می‌شود تا به شکل ظاهری کار اهمیت دهیم. در حالی که مدیریت ژرف اندیش تلاش می‌کند تا ساختارها را اصلاح کند و در سودای مطرح کردن خود نیست. وی با بیان اینکه در سال سوم شورا تلاش شده تا با استناد به اعداد و ارقام  به سمت مدیریت واقعی حرکت کنیم، بیان داشت: به لحاظ شکلی فعالیت‌های خوبی در کمیسیون فرهنگی  انجام شده و خدمت‌رسانی مفیدی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته‌اند و امیدواریم کمیته ورزشی هم به‌زودی  فعال شود. با فعال شدن کمیته‌ها در کمیسیون فرهنگی شاهد ارایه طرح‌ها در کمیسیون فرهنگی و تصویب در صحن شورا  خواهیم بود که ماحصل آن اقدامات شاخص در سطح شهر شیراز مشهود است. این مقام مسئول خبر از برگزاری جلسات هفتگی با رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز داد و بیان داشت: رویکرد اصلی شورا بتنی بر اصول فرهنگی است و چنانچه به کلیات مباحث شورا بنگریم، شعار انسان محوری شورا در دیدگاه فرهنگی آن دیده خواهد شد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح‌هایی برای اصلاح ساختار برنامه‌ریزی و در حوزه مدیریت شهری در حال تدوین است که 2 طرح به پایان رسیده و سومین طرح مراحل پایانی را می‌گذراند. با توجه به اینکه طرح‌ها و لایحه از سوی شهرداری به شورا ارایه می‌شوند  ما از طرح‌ها فرهنگی و اجتماعی حمایت  ویژه خواهیم داشت.
 مقایسه عملکرد شهرداری با دوره‌های پیشین
دکتر موسوی خواهان ارایه جزییات گزارش عملکرد سه ساله شهرداری  به شهروندان و اصحاب رسانه شد و خاطرنشان کرد: در گذشته گزارش عملکرد حوزه‌های مختلف شهرداری بصورت دفترچه‌های حجیم 300 صفحه‌ای ارایه می‌شد که هیچ کس حوصله‌ای برای مطالعه دقیق آنها را نداشت. اما در شرایط فعلی گزارشات منسجمی در 29 صفحه حاوی اطلاعات آماری و نموداری خلاصه و در عین حال مبسوط ارایه شده است. این مقام مسئول بخش عمده‌ای از محتوای امر به معروف و نهی از منکر را در حوزه فساد ستیزی ارزیابی کرد و بیان داشت: در سامانه شفاف شهرداری تمام قراردادها و مناقصه و مزایده برای نمایش برای عموم مردم در دسترس است. همچنین شهروندان می‌توانند به صورت الکترونیک و مکانیزه عوارض‌های شهرداری را در زمینه‌های مختلف محاسبه کنند که این امر تأثیر بسزایی در راستای مقابله با فساد دارد. شهرداری در این زمینه تابحال 5 لایحه ارایه داده و 2 لایحه آن تهیه شده است. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کارهایی در سطح شورای اسلامی شهر شیراز انجام شده که مدعی هستیم هنوز در مجلس انجام نشده است. تلاش شده رویکردهای مبنای برنامه 5 ساله باشد و در همین راستا شهرداری و کمیسیون‌ها مکلف‌اند براساس این رویکردها برنامه‌ها و اقدامات خود را  انجام دهند. بنابراین بودجه سالیانه براساس برنامه پنج ساله و پروژه‌ها در راستایی این چارچوب اجرایی خواهند شد. این حقوقدان در پاسخ به این پرسش که چرا در بازدیدها کمتر حضور دارد، پاسخ داد: اعضای شورا قرار نیست کار شهرداری را انجام دهند. بلکه موظفند نظارت دقیقی بر اجرای مصوبات داشته‌باشند و شاخص ارزیابی شوراییان نیز اجرای مصوبات و عمل به تکالیف شورا  است. وی با بیان اینکه هیچ زمانی کمتر از 200 ساعت برای شورا وقت نگذاشتم، اذعان کرد: نظارت شورا باید خارج از نظارت قیزیکی باشد و باید با اعداد و ارقام کارهای بزرگی را در راستای  گزارش عملکرد سه ساله ارایه کرد. دکتر موسوی با تحسین عملکرد هنرمندان در برپایی این نمایشگاه  گفت: اولین نمایشگاه هنر مفهومی و چیدمان عاشورایی «تماشاگه راز» به لحاظ روحی  برای من جالب بود و فضای ان تداعی‌گر خاطرات بسیاری از دوران دفاع مقدس و فرهنگ عاشورا است.
 دعوت از اهالی هنر برای تولید محتوای فاخر
در ادامه این مراسم رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت: در هفته دفاع مقدس ٣٠برنامه توسط حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز  اجرا شد که مهم‌ترین آنها وجه کیفی آنها بود. دکتر مرتضی جعفری با بیان اینکه این چهارمین بار است که سوگواره  هنر و حماسه برگزار می‌شود، اظهار داشت: در این نمایشگاه هنرمندان فضایی زیبا و ارزشمند را ایجاد کرده ایجاد کنند و همگرایی شاخصی میان المان‌های عاشورای سید و سالار شهیدان و مؤلفه‌های دفاع مقدس برقرار شده است. وی در ادامه خبر از استقبال افکار عمومی از  از برنامه بازسازی و بازآفرینی دوران اعزام بسیجیان و رزمندگان اسلام به جبهه‌های حق علیه باطل داد و افزود: در حوزه تولید محتوا کار ما منحصر به هفته دفاع مقدس نیست و در طول سال شاهد اجرای برنامه‌های مختلفی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اهالی مستعد فرهنگ و هنر خواهیم بود.
 دعوت به اندیشیدن در تماشاگه راز
بر اساس این گزارش اولین نمایشگاه هنر مفهومی و چیدمان عاشورایی «تماشاگه راز» و چهارمین سوگواره «هنر و حماسه» با بیش از ۱۵ غرفه با رویکردهای پیوند هنر با فرهنگ و حماسه عاشورا برپا شده است. این نمایشگاه در فضایی متفاوت به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و مشارکت مجمع طراحان انقلاب اسلامی فارس از سوم تا ۲۶ مهرماه برای بازدید اقشار محتلف مردم برپا می‌باشد. در این نمایشگاه مفاهیمی همچون شهادت شهید سردار سلیمانی، نامه‌های مکرآلود کوفیان، تجلی سید الشهدا(ع) در آینه اصحاب، زیارت عاشورا، شهدای دفاع مقدس شیراز، آیین‌های مذهبی و سنت‌های عزاداری شیراز، قتیل‌العبرات، شباهت حضرت علی اکبر به پیامبر اکرم(ص)، آزمندی عمر ابن سعد و مفاهیمی از این دست در این نمایشگاه در قالب هنر مفهومی به تصویر در آمده است. 
شایان ذکر است نمایشگاه هنر مفهومی و چیدمان عاشورایی «تماشاگه راز» و چهارمین سوگواره «هنر و حماسه» در خیابان 9 دی روبروی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برقر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی