[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

توسعه عمرانی زرقان با استقلال اعتبارات، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک شهردار و سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با اصحاب رسانه برگزار شد. شهردار زرقان صبح پنجشنبه ۳ مهرماه در جمع خبرنگاران گفت: پروژه‌های زیادی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی در این شهرستان در حال اجرا می‌باشند که به زودی به بهره‌برداری خواهند رسید.
مهندس غلامحسین فروزان با اشاره به مساعدت‌های استانداری فارس برای ارتقاء زرقان به شهرستان خاطرنشان کرد: استقلال زرقان زمینه جذب اعتبارات مضاعفی را برای تسریع پروژه‌ها فراهم آورده و بیش از ۲۸ میلیارد تومان از محل سهم آلایندگی به شهرداری‌های زرقان و لپویی اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه شهرداری زرقان در سال ۱۳۱۷ تأسیس شده و بیش از ٨٠ سال سابقه دارد، بیان داشت: استقلال زرقان علاوه بر افزایش بودجه شهرداری دارای اثرات مثبت زیادی بود که از جمله می‌توان به پرداخت سهم آلایندگی ناشی از استقرار کارخانجات و شرکت‌های صنعتی در این منطقه اشاره کرد. اکنون ٥.٥ درصد از مجموع ٩ درصد آلایندگی‌ها، سهم شهرداری است که برای خدمت‌رسانی به مردم در حوزه‌های گوناگون هزینه می‌شود. این مقام مسئول با ارائه آمار و ارقامی از میزان افزایش بودجه این شهرستان، گفت: در سال ۹۹ بودجه شهرداری زرقان به ۳۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و ۴۰ درصد از این اعتبارات طی ۵ ماه محقق شده است. با این حال باید در نظر داشت که این شهر ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد و با این رقم سهم هر نفر کمتر از یک میلیون تومان در سال می‌شود.
شهردار زرقان یکی از راهکارهای مقابله با آلودگی هوا در این منطقه را افزایش پوشش‌های گیاهی برشمرد و گفت: ٦٥ هکتار فضای سبز در زرقان وجود دارد و سرانه هر نفر در حدود ٢٠ متر است. با این وجود هنوز با آلودگی‌های محیط‌زیستی به دلیل استقرار واحدهای صنعتی در این شهر مواجه هستیم. به همین دلیل در کنار گسترش سرانه فضای سبز توجه ویژه ای هم به فرآیند استانداردسازی و کنترل آلاینده‌ها داریم.
مهندس فروزان خواهان اشتغال افراد بومی در واحدهای صنعتی شد و اظهار داشت: با توسعه شهر شاهد نزدیکی محل سکونت شهروندان به کارخانه‌ها هستیم که می‌تواند تبعات منفی در زمینه‌های زیست‌محیطی و سلامت مردم را به دنبال داشته باشد. با این حال به دنبال تعطیلی کارخانه‌ها و افزایش نرخ بیکاری در سال جهش تولید نیستیم و از کارگران بومی که در این کارخانجات مشغول فعالیت هستند به انحا مختلف حمایت می‌کنیم. وی در بخش دیگری از این نشست خبری به احداث جایگاه‌های عرضه سوخت با هدف ایجاد یک منبع پایدار درآمد  و اشتغالزایی اشاره کرد و بیان داشت: در سال‌های اخیر بودجه مناسبی برای امور توسعه زیربنایی زرقان اختصاص یافته است اما با افزایش بالای قیمت‌ها و نرخ تورم مواجه شده‌ایم که اجرای پروژه‌ها را با مشکلاتی مواجه کرده است. این مقام مسئول، شهرداری زرقان را در زمره قدیمی‌ترین مدیریت‌های شهری کشور ارزیابی کرد و بیان داشت: روند توزیع بودجه در مناطقی از شهرستان زرقان نظیر شهریار و دودج با در نظر گرفتن عدالت‌محوری انجام شده و پروژه‌های زیادی در این مطقه در حال احداث می‌باشند که به زودی به بهره‌برداری خواهند رسید.
 شهردار زرقان در ادامه به تشریح پروژه‌های عمرانی در این منطقه پرداخت و خاطرنشان کرد: زمین چمن مصنوعی، زورخانه با کارکرد فرهنگی و ورزشی، سینما با اعتبار دو میلیارد تومان در محیطی به مساحت ٤٥٠٠ مترمربع، سوله سونا و جکوزی، آسفالت و احدث میدان در شهریار، طرح آزادسازی و احداث معبر جدید و همچنین دو بانده کردن خیابان رضازاده، بلوار دو بانده در دودج با پیشرفت فیزیکی ٧٠ درصد در زمره پروژه‌هایی قرار می‌گیرد که مدیریت شهری زرقان در دست احداث داشته و در سال جاری یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و فضای این شهرستان را متحول می‌سازند.
مهندس فروزان با اشاره به دیگر پروژه‌هایی که در این منطقه در دست اقدام می‌باشند، بیان داشت: ثبت ملی نمادهای زرقان از جمله حلوای سنتی در دستور کار است. همچنین در محدوده ترمینال قدیم کاروانسرایی بنا شده بود که با احیای آن به فضای شهری تبدیل شده و در مراسمات ملی و مذهبی از آن استفاده می‌گردد. وی با بیان اینکه شهرداری زرقان هیچ دخل و تصرفی در پل‌های ورودی شهر ندارد، اظهار داشت: شهرداری زرقان رمپ ورودی و خروجی را تعیین کرده‌ و سایر موارد در حوزه اختیارات راه و شهرسازی است. همچنین در شهرستان زرقان ۳ تا ٥ برابر محدوده حریم قانونی داریم که بسیاری از از باغ‌ها خارج از منطقه ساخته شدند و وظیفه ما حفاظت از حریم محدوده است.
شهردار زرقان در بخش دیگری از سخنان خود خواهان افزایش مشارکت شهروندان با شهرداری شد و اذعان داشت: متأسفانه برخی شهروندان با مجموعه مدیریت شهری برای پرداخت عوارض همکاری ندارند و در مواقعی نظیر نقل و انتقال یا خدمات دیگری نسبت به تسویه حساب دیون عقب افتاده اقدام می‌کنند. البته تمامی ٩ درصد ارزش افزوده حاصل از کارخانه‌ها و ‌شرکت‌های صنعتی هم به طور کامل به شهرداری‌ها اختصاص نمی‌یابد.
در ادامه این نشست خبری سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان گفت: با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته هنوز مشکل آلودگی هوای زرقان مرتفع نشده و این مسئله مخاطرات جدی را در زمینه زیست محیطی و سلامتی برای شهروندان ایجاد کرده است. مهندس حسن رستم‌زاده با بیان اینکه شوری آب هم به مشکلات عدیده مردم در این منطقه اضافه شده، اظهار داشت: از چندی قبل آب شرب در منطقه قدیمی زرقان شور شده و متأسفانه در این شرایط همچنان برخی از صنایع و کاخانجات از آب شرب که دارای کیفیت بالایی است برای امور صنعتی بهره‌برداری می‌کنند. در این زمینه جلساتی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم داشته‌ایم و به نظر می‌رسد بهترین راه‌حل که بتواند در زمان کوتاه مدت این مشکل را برطرف سازد بهره‌برداری از چاه آبی است که در سال ۹۰ حفر شده است. این مقام مسئول با تشریج جزئیاتی برای مقابله با شوری آب زرقان خاطرنشان کرد: تجهیز و بهره‌برداری از چاه آب در این منطقه در حدود 4 میلیارد تومان هزینه دارد و اعتبارات اختصاص یافته از سوی آب منطقه‌ای فارس پاسخگوی این نیاز مردم نیست و باید همه مسئولان دستگاه‌ها برای حل این مشکلات چاره‌اندیشی کنند. وی با تقدیر از همکاری فرماندار زرقان برای ایجاد تعامل با شرکت‌هایی که در گسترش آلایندگی‌ها نقش پررنگی دارند، اظهار کرد: متأسفانه بعضی از شرکت‌ها به تعهدات خود پایبند نیستند و با حاشیه‌سازی تصمیم دارند تا کارگران زحمتکش و شریف را در مقابل مدیریت امور شهری قرار دهند. البته ابزارهای قانونی منجر به اصلاحاتی در زمینه بهبود وضعیت محیط‌زیستی شده است که در این مسیر هنوز راه درازی در پیش داریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی