[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

واردکنندگان به ترخیص فوری کالا اعتماد ندارند!، روزنامه شیراز نوین

گر چه امکان ترخیص فوری کالاهای اساسی بدون ارائه کد رهگیری بانک بلامانع اعلام شد اما طبق گفته مسئولان گمرک، صاحبان کالا به دلیل عدم اطمینان از تامین ارز رسمی یا ترجیحی در آینده تمایلی به ترخیص قبل از تامین ارز ندارند.
به گزارش ایسنا، از ابتدای سال جاری تا اواخر شهریورماه بیش از ۱۱ میلیون و ۴۷۲ هزار تن کالای اساسی وارداتی به ارزش بیش از ۵.۴ میلیون دلار از گمرک ترخیص شده است، اما همچنان حدود۳.۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرک وجود دارد.
با وجود اقداماتی که در ماه‌های اخیر در رابطه با تسهیل ترخیص کالاهای اساسی صورت گرفت و شرایطی برای ترخیص فوری آنها فراهم شد اما همچنان قسمت عمده‌ ای از کالاهای اساسی ترخیص نشده است و در انتظار تامین ارز هستند؛ به طوری که بعضی از این اقلام به صورت اعتباری خریداری شده و به بنادر حمل شده است و اسناد مالکیت نیز در اختیار خریدار داخلی قرار دارد و در خصوص مقداری از این کالاها هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده است. اما چندی پیش بود که با توافق گمرک، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت ترخیص قطعی پنج قلم کالای اساسی «ذرت، جو، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و روغن خام» بدون ارائه‌ی کد رهگیری بانک بلامانع اعلام شد که ترخیص فوری انجام شود و در ادامه بانک مرکزی فرایند را پیگیری کند، اما ظاهرا صاحبان کالا از این موضوع استقبالی نکردند. آن طور که ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی ایران- در رابطه با چرایی عدم استقبال از ترخیص بدون ارائه کد رهگیری می‌گوید، صاحبان این کالاها به دلیل عدم اطمینان از تأمین ارز رسمی یا ترجیهی کالای خود در آینده علاقه‌ای به ترخیص قبل از تأمین ارز کالا ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی