[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

اهدای نشان درجه یک هنر به استاد رزاقی، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در نشستی صمیمانه با استاد علی‌نقی رزاقی با بیان اینکه کسب نشان درجه یک هنری وی در عرصه هنرهای نمایشی مایه مباهات و افتخاری برای جامعه هنری استان محسوب می‌گردد، هنرمندان پیشکسوت را سرمایه‌های اجتماعی جامعه برشمرد و بر توجه بیشتر به ارتباط پیشکسوتان هنر با نسل جوان هنرمندان تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی در جلسه‌ای که با حضور بهروز مرامی، معاون هنری و هادی ورشویی، مدیر گروه امور هنری فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی و تبریک به استاد رزاقی برای دریافت نشان درجه یک هنری گفت: با تدبیر هنرمندان پیشکسوت می‌توان شور هنرمندان جوان را به جریان ناب اجتماعی تبدیل کرد و علاوه بر تکریم هنرمندان پیشکسوت، یکی از اهداف آن است که نسل جدید هنر و علاقه‌مندان هنر ایرانی بتوانند با پیشکسوتان هنرمند پیوند معرفتی و وجودی داشته باشند. مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: هنر معرفتی متفاوت از جهان و انسان ارائه می‌کند، از این رو جامعه، هنرمند را در تصویری دیگر می‌نگرد، زیرا نگرش و هنر اوست که این دنیای متمایز را پدید می‌آورد. با همین برداشت است که هنرمندان پیشکسوت، سرمایه اجتماعی جامعه‌ هستند، چرا که دانش و بینش و مهارت هنری آن‌ها آمیخته با تجربه شده و تأثیر گسترده‌ای را پدید می‌آورد. هنرمندان پیشکسوت خط ارتباطی نسل‌های هنری با هم هستند. سهرابی خاطر نشان کرد: پیشکسوتان در هر گروه و رشته و حوزه‌ای در جامعه ایران، افراد با اهمیت و محترمی شناخته می‌شوند زیرا خلاقیت‌، مهارت و تجربه‌ای گران‌بها دارند که جایگاه و نقش آنان را در جامعه متفاوت می‌کند؛ جایگاهی که تکریم و احترام به پیشکسوتان را به همراه دارد، اما این جایگاه در پیشکسوتان هنر رفیع‌تر است چه این که خالقان هنر و تمدن ایرانی هستند.
علی‌نقی رزاقی نیز با اشاره به اینکه سرانجام از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشان درجه یک هنری را دریافت داشته و آنچه برایش با ارزش‌تر از هر چیز است اینکه این نشان‌ها باید نشانه چه چیز باشد، گفت: من احساس می‌کنم که تمام کارها و زحمات ما در حقیقت این است که نسل آینده به وسیله کارهای نمایشی آگاهی بیشتر و خودمان را به سوی تکامل معنوی بالاتر راهبری کند. این هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی فارس افزود: تئاتر می‌خواهد به همه علاقه‌مندان به صحنه آموزشی با ارزش که همانا تقویت‌کننده تمام احساس‌های انسانی است را هدیه دهد، در گروه تئاتر آزاد شیراز عده زیادی آمده‌اند و زحمت کشیده‌اند و هنرشان را عرضه داشته‌اند و اکنون در تمام نقاط دنیا پراکنده‌اند امروز اگر دکترای درجه یک کارگردانی به حقیر می‌رسد از برکت وجود حدود دو هزار بازیگر و افراد پشت صحنه در طی چهل و سه سال بوده است و هزاران نفر نیز قادر شدند که ارزش‌های فرهنگی ایرانی و جهانی را ببینند. اگر با سعدی بیشتر آشنا می‌شوند، شکسپیر را هم بخوبی بشناسند و در عین حال جوانان خلاق نیز وارد این عرصه شوند و تمام صحنه را  از آن خلاقیت‌های خویش کرده و آینده‌ای ساخته شود که نقد اجتماعی را بخوبی دنبال کنند و جلو هر گونه خطاکاری از سوی انسان‌های بی‌فرهنگ گرفته شود.
رزاقی بیان داشت: هنوز عده‌ای به این باورند که ما نمایش نداریم حتی زمینه پرداختن به آن در ما نیست و این یک‌سویه نگاه کردن ویرانی فرهنگ را با خود دارد. اینجانب سعی بر آن داشته‌ام همانگونه که دو اثر شکسپیر را به صحنه آوردم بزرگان خودمان را نیز در عرصه تئاتر مطرح کنم به همین دلیل از نوشته‌های بزرگانمان نمایش‌هایی از عطار، نظامی، سعدی، مولانا، حافظ و اهلی شیرازی را به صحنه آورده‌ام. در حال حاضر شیرازی‌ها با تعدادی از آن اشعار و داستان‌ها آشنا هستند، آرزویمان این است که راه هموارتر شود و جوانان ما به مقوله ارزش‌های فرهنگی خودمان بیشتر توجه کنند و روزی درب‌های سرمایه‌گذاری برای ساخت نمایش باز شود تا مردم بتوانند بیشتر و بیشتر به سالن‌های نمایش رونق بخشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی