[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

وزیر امور خارجه: آمریکا اتاق مذاکره را منفجر کرد، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع کشورمان درباره مسائل جاری پیرامون ایران و به‌ویژه در موضوع روابط تهران-واشنگتن را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه راشاتودی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره بیماری همه‌گیر کرونا گفت: این بیماری فقیر و غنی و دشمنان را نمی‌شناسد و در حال تأثیرگذاشتن بر همه ماست. همه ما باید برای مبارزه با این ویروس متحد شویم. متأسفانه آمریکا حتی در خرید دارو و واکسن مانع ایران می‌شود. 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان دیدگاهش درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر اعمال یک‌جانبه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که تحریم تسلیحاتی نیز بخشی از آن است، تشریح کرد و گفت: آمریکا وقتی به ممانعت از کشورها در تعامل با یکدیگر اقدام می‌کند، حتماً از توان مالی زیادی برخوردار است. به همین دلیل است که کشورها وابستگی‌شان به دلار را کمتر و کمتر می‌کنند. به دلیل اینکه می‌دانند تا زمانی که برای تبادلاتشان به دلار آمریکا وابسته هستند نمی‌توانند از خودشان در برابر آن محافظت کنند و آمریکایی‌ها می‌توانند به آن‌ها سختگیری کنند. نکته دوم این است که یک اصل برای ما وجود دارد. ما مانند عربستان سعودی تسلیحات زیادی نمی‌خریم. آن‌ها بیش از ۶۷میلیارد دلار، مبلغی بیش از آنچه روسیه در ارتشش هزینه کرده است، برای خرید تسلیحات هزینه کرده‌اند. ما تا این اندازه پول هزینه نمی‌کنیم، تا این اندازه پول برای هزینه‌کردن نداریم. ما خودمان بیشتر تسلیحات موردنیازمان را تولید می‌کنیم. بنابراین به بازارهای بین‌المللی نخواهیم رفت تا از اینجا و آنجا تسلیحات تهیه کنیم. هیچ‌یک از کشورهای اروپایی از زمان انقلاب به ما تسلیحات نفروخته‌اند. بنابراین هیچ خیال باطلی در سر نداریم. 
او ادامه داد: بنابراین توافقی برای لغو محدودیت‌ها وجود داشت. همان‌طور که روسیه گفت تحریم تسلیحاتی‌ای در کار نبود. ما تحت محدودیتی بودیم که برای خریدوفروش تسلیحات باید از شورای امنیت سازمان ملل کسب اجازه می‌کردیم و این محدودیت در نیمه اکتبر لغو خواهد شد که مهم‌ترین چیز است. اگر نیاز به تهیه‌کردن تسلیحات از دوستانمان باشد، هیچ محدودیت قانونی‌ای وجود نخواهد داشت. ظریف سپس درباره اینکه انتظار چه واکنشی برای خرید احتمالی تسلیحات از این کشورها دارد، گفت: چین و روسیه هدایت را به دست گرفته و به اقدامات آمریکا اعتراض کردند. اما کشورهای اروپایی، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت دو بار به رئیس شورا نامه نوشتند. یک بار در ۲۰ اوت بود که آمریکا اظهاریه‌اش را ارائه داد و یک بار هم در ۲۰ سپتامبر بود که آمریکا مدعی بازگردانی تحریم‌ها شد و آن را رد کردند. این چیزی است که اهمیت دارد. این یک شکست بزرگ دیپلماتیک برای آمریکا و انزوای آن است. همچنین تأیید قانونی‌بودن موضع ایران از سوی جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود که نه تنها دستاوردی برای ایران، بلکه دستاوردی برای جامعه جهانی و اجرای قانون است. ما در سطح نظامی با دوستانمان ارتباط داریم که ادامه خواهند یافت و معمولاً این‌ها به‌صورت زنده از تلویزیون پخش نمی‌شوند. وزیر امور خارجه کشورمان درباره موضع کشورهای اروپایی در این‌باره با توجه به روابطشان با آمریکا گفت: اگر به یک زورگو اجازه دهیم که کارش را بکند، دیگر هیچ محدودیت و پایانی وجود ندارد و فکر می‌کنم اروپایی‌ها باید به این پی ببرند. متأسفانه اروپایی‌ها تاکنون مذاکرات خوبی درباره نورد استریم و برجام (توافق هسته‌ای) انجام داده‌اند، اما اقدام به عمل زیادی در کار نیست. ما تاریخی طولانی داریم و صبوریم. می‌دانیم که سیاست زورگویانه آمریکا از سوی جامعه جهانی رد می‌شود. او همچنین با اشاره به تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه برآورده‌کردن منافع ایران از این توافق و کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکا پس از خروجش از این توافق در سال ۲۰۱۸ شرح داد که ایران در پی این وضع طبق مکانیسم‌های محفوظ در برجام برخی تعهدات داوطلبانه‌اش در برجام را کاهش داد، اما طبق گفته او اقدامات اخیر شورای امنیت ثابت کرده که برجام هنوز زنده است. ظریف با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفت: آمریکا نه‌تنها اتاق مذاکره را ترک کرد، بلکه آن را منفجر کرد. اکنون باید یک جایگاه برای خودش پیدا کند. این کار خود‌به‌خود انجام نمی‌شود. من پیش‌شرطی نمی‌گذارم. منظورم این است که شما نمی‌خواهید در وضعیتی در عرصه بین‌المللی به سر ببرید که به خواست خود از توافقی خارج شود و به خواست خود به آن بازگردد. این کارآمد نخواهد بود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی