[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

قطار شهری شیراز در کشور پیشتاز است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز آیین رونمایی از سردیس شهدای مقاومت و بازدید از گالری ورودی فاز 2 ایستگاه مترو امام حسین(ع) برگزار شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه، 6 مهرماه با حضور امام‌جمعه شیراز، استاندار فارس، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلانشهر شیراز، رئیس سازمان حمل‌ونقل ریلی شهرداری شیراز، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس برگزار شد.
 ارزش مدیریت در شرایط دشوار
استاندار فارس در این مراسم گفت: ارزش مدیریت‌ در سختی‌ها و تنگناها نمایان می‌شود و در این شرایط است که باید نهایت بهره‌برداری را از منابع محدودی که به‌سختی به دست می‌آید داشته باشیم. دکتر عنایت‌الله رحیمی در آیین افتتاح گالری ورودی فاز دوم ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) که به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تقدیر از شهرداری شیراز که این مجموعه ارزشمند را به بهره‌برداری رسانده و در اختیار مردم کلانشهر شیراز قرار داده‌ است، عنوان کرد: فعالیت‌ دستگاه‌ها و مجموعه‌های مختلف همچون یک دو امدادی است که عده‌ای کار را شروع کرده و گروه دیگری کار را ادامه می‌دهند و به سرانجام می‌رسانند.وی ادامه داد: امروز نیز قسمت عمده‌ای از اجرا و همچنین بهره‌برداری این پروژه توسط شهرداری شیراز انجام شده است. استاندار فارس با بیان اینکه یاد و خاطره شهدا و دوران دفاع مقدس باید عملاً پاس داشته شود، تأکید کرد پیگیری اهداف شهدا که همانا توسعه، آبادانی و سرافرازی ملت ایران است، به معنای زنده‌نگه‌داشتن یاد شهدا و ایثارگری‌های آنان خواهد بود. نماینده عالی دولت در استان فارس با تأکید بر اینکه عرصه تلاش و فعالیت جهاد دیگری است، اظهار کرد: این تلاش‌ها زمانی که در شرایط دشوار انجام می‌شود بسیار ارزشمند است. وی با بیان اینکه احداث هر کیلومتر از پروژه مترو در حال حاضر بسیار سخت‌تر و پرهزینه‌تر از سال‌های گذشته است، افزود: ارزش مدیریت‌ در سختی‌ها و تنگناها نمایان می‌شود و در این شرایط است که باید نهایت بهره‌برداری را از منابع محدودی که به‌سختی به دست می‌آید، داشته باشیم.دکتر رحیمی خاطرنشان کرد: در ایام تشدید تحریم‌ها مجموعه دستگاه‌ها اعم از دولت و شهرداری‌ها تلاش خوبی داشته‌اند. وی افزود: ما به‌خوبی می‌دانیم امروز مردم فشارهای زیادی را متحمل شده‌اند؛ اما باید به‌روشنی با مردم سخن بگوییم و دلیل اصلی گرفتاری‌ها و تنگناها را شرح دهیم. نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور که گفته است نباید درباره مسبب مشکلات کشور آدرس اشتباه به مردم داد، گفت: اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند با ناکارآمد جلوه‌دادن بخشی از نظام خود را کارآمد جلوه دهند، هیچ کمکی به رفع مشکلات پیش ‌رو نخواهد کرد. دکتر رحیمی ابراز امیدواری کرد با اتحاد و همدلی‌ای که بین مسئولان و دستگاه‌ها و نهادها وجود دارد، شاهد رشد و توسعه روزافزون استان فارس باشیم. وی در پایان با بیان اینکه توسعه مترو علاوه بر حفظ محیط‌زیست و سرعت‌بخشیدن به حمل‌ونقل درون‌شهری توسعه شهری را به‌روز و بهنگام می‌کند، اظهار کرد: مجموعه مدیریت شهری شیراز باید ایجاد و توسعه سایر مدل‌های حمل‌ونقلی ازجمله تراموا را در دستور کار قرار دهد.
 سازندگی در کشاکش تحریم‌های ناجوانمردانه
در ادامه این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این مراسم با قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای این پروژه گفت: باید تشکر کرد از همه آنهایی که کمک کردند امروز شاهد افتتاح این پروژه باشیم؛ آن هم در چنین شرایطی که کشور درگیر تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای است و وضعیت برای انجام چنین کارهایی بسیار سخت‌تر است و به همین دلیل باید تقدیر بیشتری از کسانی کرد که این‌چنین پروژه‌هایی را به سرانجام می‌رسانند. دکتر سیدعبدالرزاق موسوی اظهار داشت: فرصت‌ها مانند ابرهای بهاری می‌گذرند و باید این فرصت‌ها را غنیمت بشماریم. امروز خداوند توفیق خدمت به مردم را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ما فراهم کرده و ما باید قدر این فرصت را بدانیم. وی اظهار داشت: از سوی دیگر ما باید امانتدار خوبی باشیم و این خیلی مهم است. مردم دو امانت مهم را به ما سپرده‌اند که ما در مقابل آنها مسئول هستیم؛ یکی سِمت ماست و دیگری اموالی که به ما سپردند و بزرگ‌ترین کار ما این است که از این امانت‌هایی که به ما سپرده شده به‌خوبی حفاظت کرده و آن را در راه درست هزینه کنیم و نتیجه آن ارائه خدماتی مناسب نظیر چنین پروژه‌هایی باشد که امروز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. رئیس شورای شهر شیراز گفت: معتقدیم عملکرد ما قابل دفاع و ارزنده است و می‌توانیم این مدعا را با آمار و ارقام ثابت کنیم. و کسانی که به فعالیت‌های ما نقد دارند می‌توانند این آمار و ارقام را مشاهده کنند. 
دکتر موسوی گفت: یکی از نعمت‌ها و فرصت‌های ما انسجامی است که در مدیریت استان و مجموعه شورا و شهرداری وجود دارد و البته در کنار اینها نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه شیراز نیز با اشراف کامل بر مسائل اجتماعی و فرهنگی حمایت و بر آن نظارت می‌کنند. وی اظهار داشت: همچنین وجود استانداری با سابقه طولانی عمرانی و شهرداری که دارای سابقه طولانی مدیریتی و مردمی که در همه موارد با ما همکاری می‌کنند، یک فرصت استثنایی است و از تمامی مدیران تقاضا داریم ما را در این راه حمایت کنند تا در آینده شاهد افتتاح تعداد بیشتری پروژه از این دست باشیم.
 درک دوجانبه مردم و حاکمیت از یکدیگر
در ادامه این مراسم شهردار کلانشهر شیراز با بیان اینکه عملیات قطار شهری شیراز پس از تهران و مشهد در کشور پیشتاز است، بیان داشت: روند اجرایی خطوط دوم و سوم متروی شیراز با قدرت در حال انجام است و امیدواریم با حمایت و پشتیبانی‌های بی‌دریغ استانداری، شورای اسلامی شهر شیراز و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد. مهندس حیدر اسکندرپور با تبریک هفته دفاع مقدس خواستار تداوم حمایت‌های دولت، شورای اسلامی شهر شیراز و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط از عملیات‌های سازنده و اجرایی شد و گفت: امروزه درک دوجانبه مردم و حاکمیت از یکدیگر و افزایش مشارکت و پیوستگی در جامعه از نیازهای اصلی کشور ایران است. وی با اشاره به لزوم پاسداشت مقام شامخ شهدا خاطرنشان کرد: هدف از نصب سردیس شهدای گرانقدر گرامیداشت یاد و خاطره آنهاست؛ همچنین هدف اصلی این است که برای نسل آینده جایگاه و ارزش شهدای گرانقدر را تبیین و یادآوری کنیم. نصب این سردیس به مردم جامعه این نکته را یادآوری می‌کند که حضور شهدا در دفاع از کشور و منافع ملی باعث شد امروز در امنیت کامل باشیم. البته در آینده کارهای فاخرتری با این محتوا در سطح شهر نصب خواهد شد. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات امروز جامعه که پیش روی مسئولان قرار دارد را در مقام مقایسه با دوران جنگ تحمیلی خرد و ناچیز ارزیابی کرد و بیان داشت: کربلای 5 یکی از دشوارترین عملیات‌های دوران جنگ تحمیلی بود که در آن شهدای زیادی را به پیشگاه پروردگار تقدیم کردیم و در آن دوران فرمانده عملیات 3 روز متوالی در خط مقدم جبهه به‌صورت متداوم حضور داشت و برای حفظ جان رزمندگان از هیچ تلاش، کوشش و جانفشانی‌ای دریغ نکرد. شهردار شیراز با اشاره به کتابی درباره دفاع مقدس که چندی پیش در شورای اسلامی شهر شیراز رونمایی شد، اظهار داشت: شهید مطهرنیا، فرمانده عملیات کربلای 5 تا پشت خطوط دشمن به‌تنهایی رفت تا از بازبودن معبر مطمئن شود و پس از آن نیروهای خود را به سوی دشمن بعثی فرماندهی کرد. خیل عظیمی از شهدای عملیات کربلای 5 و جنگ تحمیلی را جوانان 20ساله تشکیل دادند و درحقیقت آنها بودند که جنگ را اداره کرده و مانع از تجاوز دشمن و ازدست‌رفتن خاک وطن شدند. مهندس اسکندرپور که سابقه حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل را دارد، در ادامه اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس خط‌کشی و مرزبندی میان مردم و مسئولان وجود نداشت و همه آحاد جامعه در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند که این مسئله از ضروری‌ترین نیازهای امروزی ماست. وی با اشاره به حضور پرشور رزمندگان استان فارس در دوران هشت‌ساله دفاع مقدس تصریح کرد: تیپ‌های 37 و 55 ارتش و لشکر 33 المهدی از سربلندترین رزمندگان جنگ تحمیلی بودند که شمار بسیاری از آنها به فیض شهادت نائل آمدند و در سخت‌ترین عملیات‌ها کارنامه درخشانی از خود 
بر جای گذاشتند.
 تداوم سازندگی قطار شهری با حمایت مسئولان
رئیس سازمان حمل‌و‌نقل ریلی شهرداری شیراز در این مراسم گفت: بهره‌برداری از فاز ۲ ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) همزمان با ورود دستگاه حفاری تی بی ام خط ۲ مترو به این ایستگاه است. مهندس حسن مرادی افز‌ود: ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) طی۱۰ تا ۲۰ سال آینده با توجه به توسعه شهر شیراز و محل تلاقی دو خط مترو و حجم جابه‌جایی مسافر مهم‌ترین ایستگاه مترو شهر شیراز خواهد بود. وی با بیان اینکه این ایستگاه از نظر زیربنا جزو بزرگ‌ترین ایستگاه‌هاست، خاطرنشان کرد: فاز نخست ایستگاه مترو امام حسین(ع) با ۳۰هزار مترمربع و اعتبار ۹۰میلیارد تومان در سال ۹۷ افتتاح شد که فاز ۲ همین ایستگاه با ۲هزار مترمربع مساحت و ۱۵۰۰ مترمربع محوطه‌سازی با هزینه‌ای بالغ‌بر ۲۵۰میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. رئیس سازمان حمل‌ونقل ریلی با اشاره به افزایش هزینه‌های تجهیز و ساخت ایستگاه مترو ادامه داد: تعداد ۴ پله برقی نصب‌شده در گالری ورودی فاز ۲ دوم ایستگاه امام حسین(ع) ۸میلیارد تومان هزینه در بر داشته و در کنار این موارد در بخش شرقی این گالری ورودی سالن و محوطه‌سازی نیز تعبیه شده است.
وی ادامه داد: با ساخت گالری شرقی ایستگاه میدان امام حسین(ع) دسترسی راحت‌تری برای مسافران مترو به میدان آزادی و مراکز اداری میدان ایجاد می‌شود. مهندس مرادی با تشکر از حمایت‌های نماینده عالی دولت، شهردار و مجموعه شورای شهر برای تکمیل و به‌بهره‌برداری‌رساندن پروژه مترو شیراز گفت: عملیات حفاری دستگاه تی بی ام خط ۲ مترو در یک سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است و علی‌رغم مشکلات به‌وجودآمده، تا پایان مهرماه حفاری خط ۲ مترو به ایستگاه میدان آزادی می‌رسد. وی ابراز داشت: دستگاه تی بی ام در خط ۲ مترو بالغ بر ۷هزار متر حفاری تونل شماره یک و حدود ۷هزار و ۱۰۰ متر حفاری تونل شماره دو را انجام داده است که نشان می‌دهد پیشرفت‌های خوبی در خط مترو در حال انجام است. رئیس سازمان حمل‌ونقل ریلی شهرداری شیراز ادامه داد: ایستگاه قهرمانان و عادل‌آباد در خط دو مترو در مرحله تجهیز تأسیسات است. همچنین در خط ۲ مترو بعد از پایان حفاری در هر ایستگاه ریل‌گذاری در دستور کار است؛ به‌طوری که تاکنون بالغ‌بر ۲هزار متر ریل‌گذاری انجام شده است. مهندس مرادی در پایان اظهار امیدواری کرد که بخش قابل‌توجهی از اقدامات ساخت و تجهیز برخی از ایستگاه‌های خط ۲ مترو تا بهمن‌ماه به پایان برسد که این امر مستلزم حمایت ویژه از سوی متولیان 
امر است.
 تلاش شهرداری شیراز برای گرامیداشت یاد شهدا
در ادامه این مراسم معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز نیز گفت: قریب به ۲۰میلیارد ریال در حوزه تابلوهای تجمعی شهدا، بنرها و چاپ و طراحی هزینه شده است. آراسته ادامه داد: نزدیک به ۱۰میلیارد ریال در حوزه زیباسازی گالری دفاع مقدس، نورپردازی ساختمان مرکزی و دیوارنگاره سردار سلیمانی و قریب به یک‌میلیارد ریال نوسازی تابلو ولایت و چاپ روی فلز و قریب به ۷۰۰میلیون ریال بزرگ‌ترین سازه چاپی شهدا در کشور و ۵میلیارد المان و دیوارنگاره‌های مناسبتی و شهدا و... با تأکید شورا و شهرداری و همراهی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سردیس شهدای مقاومت با اعتبار ۱۵۰میلیون تومان تقدیم به شهروندان این شهر شد.
 راه شهدا، نقشه راه ما
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: این افتخار نصیب ما شد که از سردیس سرداران شهید مدافع حرم و وطن رونمایی ‌کنیم. سرهنگ کوشکی ضمن تشکر از این اقدام مدیریت شهری و شورا برای نصب این سردیس‌ها اظهار امیدواری کرد که راه پیش رو برای همه ما راه شهدا باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی