[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۱
  • دوره جدید

همیشه جراحی راه مناسبی برای درمان درد عصب سیاتیک نیست، روزنامه شیراز نوین

دکتر حبیب اله ذاکری، پزشک متخصص بیهوشی و فوق تخصص کنترل درد به برخی از پندارهای نادرست درباره درد سیاتیک و روش‌های درمان آن پاسخ داد و بیان داشت: بر اساس این پندارها برخی از بیماران فکر می‌کنند با کمترین درد ناشی از سیاتیک باید به تیغ جراحی پناه ببرند در حالی که جراحی و اعمال تهاجمی ‌آخرین راه برای درمان سیاتیک و دردهای آن است.
این پزشک فوق تخصص با ارائه تعریفی از عصب سیاتیک و محل قرار گرفتن آن و همچنین علل فشار بر سیاتیک و ایجاد درد اظهار داشت: عصب سیاتیک از اعصاب تحتانی نخاعی و از مجاورت دیسک‌های پایینی کمر قرار گرفته و به سمت استخوان لگن و باسن امتداد می‌یابد و سپس از پشت ران وارد ساق پا می‌شود. عصب سیاتیک از جمله بزرگترین و طولانی‌ترین عصب‌ها در بین اعصاب بدن می‌باشد که در عین حال درگیری آن می‌تواند برای بیمار بسیار دردسرساز هم باشد. درد سیاتک به دلیل محدودیت حرکتی یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی و درد در بیماران می‌باشد.
دکتر ذاکری با بیان اینکه افرادی که احتمال درگیری عصب سیاتیک دارند نباید نسبت به گزگز، مورمور، یخ‌زدگی، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی پا بی‌تفاوت باشند، گفت: این درد در اثر فشار بر عصب سیاتیک ایجاد شده و وقتی درگیر می‌شود ممکن است هر نقطه‌ای از عصب را با درد درگیر کند، در شرایطی که بقیه قسمت‌ها فاقد درد باشند. با توجه به اینکه رگ سیاتیک در پشت ساق پا به دو شاخه تقسیم می‌شود، یکی از پشت ساق پا به کف پا می‌رود و دیگری از کناره خارجی ساق و روی مچ پا می‌گذرد، بنابراین ممکن است فردی دارای درد تنها در قسمت خارجی ساق پا و بدون کمردرد باشد اما علت، درد سیاتیکی است.
وی افزود: مهمترین کار برای درمان درد سیاتیک شناخت علت ایجاد درد است، بیماری سیاتیک به صورت کلاسیک به دردی گفته می‌شود که در قسمت تحتانی کمری یا باسن ایجاد می‌شود و در پا انتشار می‌یابد و با سوزن سوزن شدن پا و ضعف پا همراه است. علائم سیاتیک ممکن است دارای طیفی از نشانه‌ها از کمردرد تا گزگز پاها باشد.
این پزشک متخصص بیهوشی و فوق تخصص کنترل درد همچنین با اشاره به اینکه درد سیاتیک ممکن است به علت فشار دیسک کمر روی این عصب ایجاد شود، گفت: گاه این درد ناشی از تحریک مهره‌های جابجا شده در کمر بوده و یا حتی اسپاسم یک عضله در لگن به نام پریفورمیس می‌تواند موجب تحریک عصب سیاتیک شود. 
این پزشک کلینیک درد ناب شیراز ادامه داد: اگر وجود توده و تومور عامل درد سیاتیک باشد پزشکان معمولاً بیمار را به جراحی ترغیب می‌کنند، اما اگر عامل درد بیرون‌زدگی دیسک باشد باید به دنبال درمان دیسک باشیم که بستگی به میزان علائم دارد، اگر عوارض عصبی و بی‌حسی هم ایجاد شده باشد باید میزان فشار بر عصب
کنترل شود.
دکتر ذاکری با طرح این پرسش که آیا درمان سیاتیک قطعی است؟ در پاسخ گفت: چیزی به نام درمان قطعی در ستون فقرات وجود ندارد، حتی جراحی هم به درمان قطعی منجر نمی‌شود، هر درمانی ممکن است روزی دوباره به بیماری برگردد، عوارض عمل و بیرون‌زدگی دیسک همیشه وجود دارد، بنابراین هیچ درمانی برای همیشه قطعی نیست، درد سیاتیک و دیسک بیرون‌زده مثل آپاندیس نیست که آن را بیرون آوریم و درد برای همیشه از بین برود.
این پزشک متخصص بیهوشی و فوق تخصص کنترل درد در ادامه گفت: هرچند شایع‌ترین علت گرفتگی عصب سیاتیک دیسک کمر می‌باشد ولی گرفتگی ماهیچه‌های لگنی و خصوصاً عضله پریفورمیس هم می‌تواند با فشار بر روی عصب سیاتیک باعث بروز علائم سیاتیک شود، سایر علل درد سیاتیک که شیوع کمتری دارند شامل عفونت یا تومورهای ستون فقرات یا حتی تومور عصب سیاتیک نیز ایجاد درد می‌کند.
وی اضافه کرد: موضوع مهمی‌که در درد سیاتیک باید به آن توجه شود این است که وجود درد به تنهایی دلیلی برای جراحی نیست. در شرایط خاصی جراحی اورژانس توصیه می‌شود که شامل اختلال حرکت هر دو پا، بی‌حسی هر دو پا، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع می‌باشد که در این شرایط بیمار باید به اولین مرکز اورژانس در اسرع وقت مراجعه کند.
دکتر ذاکری افزود: درد کمر و پا مربوط به سیاتیک فقط موقعی به تنهایی دلیلی برای جراحی می‌باشد که بیماران 6 ماه تمام درد داشته باشند و پزشک نتواند به کمک روش‌های غیر‌جراحی درد را تسکین دهد وگرنه دردهای مقطعی به هیچ وجه نباید با جراحی و عمل تهاجمی‌همراه باشد و برای التیام درد باید روش‌های دیگری از جمله استفاده از امکانات کلینک‌های درد بهره برد.
وی همچنین با بیان اینکه سیاتیک درمان‌های بسیار متنوعی دارد و استفاده از درمان صحیح توسط پزشک متخصص از مزمن شدن و غیر قابل درمان شدن آن جلوگیری می‌کند، گفت: درمان‌های اولیه هر چه باشد هدف اول کاهش التهاب و کاهش درد است درمان‌ها و مسکن‌هایی که برای کاهش درد سیاتیک استفاده می‌شود معمولاً در کلینیک‌های درد طبق برنامه به بیمار توصیه و روش‌های درمان درد
دنبال می‌گردد. 
دکتر ذاکری در ادامه افزود معمولاً برای شروع درمان از دارو درمانی و فیزیوتراپی برای کنترل درد استفاده شده و در صورت عدم پاسخ از روش‌های نیمه تهاجمی‌ مانند تزریق اپیدورال در کمر، استفاده از دستگاه رادیوفرکوئنسی، تزریق داخل دیسک و همچنین استفاده از لیزر برای دیسک استفاده می‌شود.
وی به تزریق اپیدورال به عنوان یکی از روش‌های التیام درد سیاتیک اشاره کرد و گفت: امروزه و با پیشرفت علم پزشکی یکی از نوین‌ترین درمان‌ها برای درمان غیرجراحی سیاتیک استفاده از دستگاه رادیوفرکوئنسی می‌باشد. در این روش ابتدا ریشه عصب درگیر به صورت دقیق تشخیص داده می‌شود و سپس از تزریق سوزن جریان الکتریسیته را به عصب منتقل کرده و در واقع عملکرد عصب ترمیم می‌شود. 
از دیگر روش‌های نوین درمان عصب سیاتیک استفاده از لیزر داخل دیسک جهت کاهش فشار داخلی دیسک می‌باشد که این کار هم بدون جراحی انجام شده و بیمار بدون باز شدن پوست و بدون بیهوشی درمان می‌شود.
وی در ادامه افزود: جدیدترین و پیشرفته‌ترین درمان دردهای سیاتیک ناشی از بیرون‌زدگی دیسک استفاده از روش جراحی آندوسکوپی دیسک می‌باشد که در چند سال اخیر انقلاب بزرگی در جراحی ستون فقرات ایجاد کرده است در این روش پوست به اندازه یک سانتی‌متر باز شده و قسمت بیرون‌زده دیسک از همین طریق خارج می‌شود که امیدوارم به زودی در شیراز هم این عمل انجام شود.
دکتر ذاکری در پایان بیماران سیاتیک را به انجام تحرک و ورزش‌های خاص توصیه کرد و گفت: این بیماران باید یاد بگیرند روش زندگی خود را جهت پیشگیری از ایجاد دردهای سیاتیک اصلاح کرده و یکی از مؤثرترین راه‌ها حرکات ورزشی اصلاحی می‌باشد که باید زیر نظر متخصصین این کار انجام شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی