[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

پیام صلح از شیراز به جهانیان مخابره می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 نشست خبری تشریح برنامه‌های کتابخوانی شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم صبح دوشنبه 7 مهرماه با حضور شهردار کلانشهر شیراز، مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران در قالب ویدیوکنفرانس، نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی از مدیران ارشد شهرداری شیراز با همراهی اصحاب رسانه در سالن کنفرانس شهرداری شیراز برگزار شد.
 شیراز پایتخت راستین فرهنگ ایران
شهردار کلانشهر شیراز در این مراسم گفت: جایگاه ارزنده شهر دیرینه شیراز در جغرافیای ادبی ایران زمین این فرصت را فراهم می‌کند که در سایر حوزه‌های فرهنگی گام‌های جدی‌تری برداریم. حیدر اسکندرپور در نشست خبری ویژه برنامه‌های کتاب شهرداری شیراز با بیان اینکه از ابتدای دوره جدید شهرداری  اعلام کردیم رویکرد فرهنگی در شورای شهر و شهرداری شیراز نقش برجسته‌ای دارد، خاطرنشان کرد: شیراز با پشتوانه غنی فرهنگی این ظرفیت را دارد که در سطح ملی و بین‌الملی به عنوان پایتخت فرهنگی ایران بدرخشد. امروزه که منطقه خاورمیانه دچار تنش‌های زیادی است جایگاه  و اقدامات فرهنگی مردم صلح‌مدار شیراز اهمیت دوچندانی پیدا دارد. بطوری که مردم شیراز سابقه  طولانی در مسیر فرهنگ و صلح دارند و این جایگاه مبتنی بر اندیشه‌های فرهنگی و ادبی این مردم است. وی با بیان اینکه برای آن که در نقاط متفاوت جهان همدیگر را بشناسیم نیازمند درک متقابل از یکدیگر هستیم و برای شناخت این تفاوت‌ها باید کتاب بخوانیم، اظهار داشت: با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و سایر دستگاه‌های فرهنگی شیراز، به عنوان پایتخت کتاب ایران دست یافیتم و با تجهیز فرهنگسراها به کتابخانه و ایجاد فرصت مطالعه در بوستان‌های شهر و تعریف پروژه باغ‌کتاب  اقدامات خود را در تحقق این عنوان انجام داده‌ایم. 
اسکندرپور با بیان اینکه هدف اصلی پایتختی کتاب جهان، مجال به فرصت‌های جدید برای ترویج کتاب‌خوانی است، گفت: برای رسیدن به عنوان پایتختی کتاب جهان لایحه‌ای با بیش از ۲۶ طرح در حوزه گسترش کتاب و کتابخوانی و افزایش زیرساخت‌ها تهیه شده که به شورای اسلامی تقدیم و فرصتی را فراهم می‌سازد تا در این حوزه ظرفیت‌های جدیدی را برای شیراز ایجاد کنیم.
وی اظهار داشت: شیراز علاقه‌مند است که با مجامع جهانی به ویژه یونسکو در زمینه‌های فرهنگی تبادلات داشته باشد و از دبیرکل یونسکو و نمایندگان انجمن بین‌المللی ناشران و فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابخانه‌ای دعوت می‌کنیم برای بازدید از زیرساخت‌ها و فرصت‌های حوزه کتاب و کتابخوانی در شیراز حضور یابند تا پایتختی کتاب جهان برای شیراز رقم بخورد. اسکندرپور با بیان اینکه شرایط کرونا اجازه ارائه بسیاری از خدمات در حوزه کتابخوانی را با محدود کرده است، ابراز امیدواری کرد که پایتختی شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران برای سال ۱۴۰۰ نیز تمدید شود. وی تصریح کرد: از طریق کتاب می‌توان مردم دنیا را شناخت و درک متقابلی از تفاوت‌ها داشت و زندگی بهتری را رقم زد و انتخاب شیراز به دلیل پشتوانه غنی فرهنگی می‌تواند این فرصت را ایجاد کند.
شهردار شیراز ادامه داد: با انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت کتاب جهان می‌تولنیم خدمات ارزنده‌ای برای کشورهای فارسی‌زبان ارائه دهیم.
 اهتمام شورا برای ارتقای فرهنگ عمومی
نایب رئیس شورای شهر شیراز در این مراسم گفت: پایتخت فرهنگ و ادب ایران دارای زیرساخت‌های تمدنی و گردشگری فراوانی است که در منطقه کم‌نظیر می‌باشد. ابراهیم صبوری از سخت‌افزارهایی نظیر فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب،  دانشگاه‌های معتبر با بیش از نیم‌قرن سابقه، مجموعه بزرگ نمایشگاه‌های بین‌المللی و اماکن شناخته شده‌ای گردشگری فرهنگی، ادبی و مذهبی به عنوان امکاناتی ارزنده یاد کرد و بیان داشت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی با ابعاد مختلف ادبی و گردشگری شهرراز درآمیخته شده و برخی از کتابخانه‌های عمومی شیراز در قلب مراکز توریستی ادبی قرار دارند که خود تبدیل به جاذبه‌ای گردشگری شده‌اند. وی با اشاره به پتانسیل گردشگری ادبی منحصر به فرد شیراز که تنها در دو بنای شاخص آرامگاه حافظ و سعدی، سالانه بیش از 8 میلیون بازدید دارد، گفت: شیراز در سال‌های اخیر نیز در ادبیات و کتاب پیشرو بوده و معتبرترین جایزه ادبی ایران در سه سال گذشته توسط نویسندگان و شاعران شیرازی دریافت شده است. همچنین در کنار کسب عناوینی چون اولین کلانشهر پایتخت کتاب ایران، بر این باوریم که مهم‌ترین دارایی این شهر، جامعۀ زنده و پویای ادبی و فرهنگی و هنری آن است. این عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه گفت: شورای اسلامی شیراز در نظر دارد با همتی مضاعف از برنامه‌های حوزه کتاب و کتابخوانی که رشد اقتصاد و گردشگری ادبی- فرهنگی، توسعه صنعت کتاب و افزایش کمّی و کیفی کتابخوانی را دنبال می‌کنند، حمایت کند.
وی ابراز داشت: اقتصاد کتاب و کتابخوانی از راهبردهای برنامه توسعه پنج ساله شیراز تعیین‌شده و شورا تصویب اعتبارات و قوانین لازم برای ترویج کتابخوانی و حل مشکلات چرخه تولید و توزیع کتاب را در دستور کار خود قرار می‌دهد. نایب رئیس شورای شهر شیراز تصریح کرد: پروژه‌هایی که مشارکت متخصصان و فعالان غیر دولتی کتاب و کتابخوانی و با پوشش گسترده‌ای عموم شهروندان و احترام به تفاوت سلیقه‌ها را مدنظر قرار می‌دهند در اولویت حمایت قرار خواهند گرفت. صبوری عنوان کرد: یکی از مشکلات حوزه فرهنگ در کشورمان عدم الحاق به کنوانسیون ژنو و تصویب قانون کپی‌رایت بوده است. این مشکل پیش‌تر نیز مانع پذیرش نمایندگان ایران در فرآیند انتخاب پایتخت جهانی کتاب شده است. که در همین راستا جمعی از فعال‌ترین ناشران شیرازی در اقدامی تحسین‌برانگیز کمپینی برای اجرای داوطلبانه حق مالکیت معنوی را در آثار خود آغاز کرده‌اند که شورای شهر شیراز آمادگی خود را برای بررسی و تصویب لوایح و طرح‌های حمایتی از ناشران شیرازی عضو این کمپین اعلام می‌کند.
این عضو شورا ابراز داشت: شورای شهر شیراز به عنوان عالی‌ترین نهاد مدیریت شهری ضمن حمایت از توسعه برنامه‌های کتابخوانی در شهر، آمادگی شیراز را به عنوان پاک‌ترین کلان‌شهر ایران با امکانات و زیرساخت‌های کم‌نظیر فرهنگی و رفاهی، تجربه برگزاری رویدادهای بین‌المللی برای همکاری با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد برای ترویج کتابخوانی با هدف احترام به تفاوت‌ها اعلام می‌کند.
 تلاش برای ارتقای کیفی فرایند مطالعه
در ادامه این مراسم معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز گفت: رشد کمّی و کیفی کتابخوانی شهروندان شیرازی، در راستای توسعۀ فرهنگی شیراز در زمره اهداف اصلی ما قرار می‌گیرند. مرتضی جعفری با تشریح اهداف اصلی مجموعه مدیریت شهری در پروژه‌های کتابخوانی گفت: شهر شیراز در سال گذشته با همت شهرداری و همراهی فعالان حوزه کتاب و نهادها و سازمان‌های فرهنگی شهر موفق به کسب عنوان پایتختی کتاب ایران شد. با وجود شرایط کرونا همکاران ما طی ماه‌های گذشته به طراحی و پیگیری پروژه‌های زیرساختی و آماده‌سازی بسترهای مجازی و الکترونیکی برای تداوم برنامه‌های کتابخوانی پرداخته اند. این مقام مسئول در ادامه افزود: شهرداری شیراز متعهد به انجام 19 برنامه از 31 برنامه پایتختی کتاب ایران بوده است که همه آنها تا هفته کتاب یا به اتمام می‌رسد یا کلید می‌خورد. همچنین 3 پروژه زیرساختی انسان‌محور با استفاده از ظرفیت کتاب و کتابخوانی در شیراز ایجاد می‌شود که یک مورد آن با عنوان بوستان مطالعه پیشرفت 35 درصدی داشته و 2 بوستان و درنگ‌گاه کتاب نیز در آینده نزدیک اجرا می‌شود. معاون شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی در سیما و منظر شهری نیز با طراحی و نصب المان‌هایی در این حوزه با جدیت دنبال خواهد شد. همچنین  کتابخانه‌های عمومی و قرائت‌خانه‌هایی در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی شهرداری شیراز برای از بین بردن خلأ جدی کتابخانه و فضاهای مطالعاتی تا حد امکان ایجاد می‌شود تا این مراکز در شهر گستردگی بیشتری داشته باشند. وی با بیان اینکه در 4 فرهنگسرا کتابخانه عمومی در حال راه‌اندازی است که 2 مورد آن دارای سالن‌های مطالعه مجهز نیز هستند، اظهار داشت: 15 عنوان کتاب با محور شهروندی، هویت، فرهنگ و تاریخ شفاهی شهر شیراز تا پایان سال تولید و منتشر می‌شود. همچنین اتوبوس کتاب با هدف ارائه خدمات کتابخانه‌ای به شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان به زودی آغاز به کار می‌کند.جعفری در ادامه افزود: سردیس زین‌العابدین بلادی، کتابفروش پیشکسوت و فقید شیراز برای نصب در بوستان کتاب و بواسحاق اطعمه و مکتبی شیرازی از شاعران نامدار شیرازی برای نصب در آرامگاهشان ساخته می‌شود. همچنین فاز دوم شبکه نابینایان دوستدار کتاب با تولید 30 کتاب بریل، فاز دوم شبکه سالمندان دوستدار کتاب با راه‌اندازی کتابخانه در کانون سالمندان و بازنشستگان، فاز پایانی شبکه آتش‌نشانان دوستدار کتاب با راه‌اندازی کتابخانه در گردش در 5 ایستگاه آتش‌نشانی، فاز ششم شبکه ورزشکاران دوستدار کتاب با راه‌اندازی کتابخانه «ورزش و اندیشه» در خانه ژیمناستیک و هیئت دوچرخه‌سواری شیراز، فاز چهارم شبکه کودکان دوستدار کتاب با راه‌اندازی 2 کتابخانه «شکوفه‌های کتاب» در یک پرورشگاه و یک آموزشگاه مناطق کم‌برخوردار، فاز دوم شبکه تاکسی‌رانان دوستدار کتاب با راه‌اندازی کتابخانه سیار در 20 تاکسی دیگر تا هفته کتاب انجام می‌شود. معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز در ادامه افزود: علاوه بر فعالیت‌های معمول حرکت مضاعفی در قالب لایحه‌ای شامل 24 طرح ویژه تهیه و پس از موافقت شهردار محترم برای تصویب به شورا ارسال شد. این طرح‌ها، ضمن جبران کاستی‌های فعالیت‌های مرسوم کتابخوانی در ایران، توجه ویژه‌ای به معیارهای کتابخوانی مورد نظر مجامع جهانی (یونسکو) دارند.
جعفری با اشاره به فعالیت‌هایی که برای معرفی شیراز به عنوان پایتخت کتاب جهان صورت گرفته، اظهار داشت: طی چهار ماه تلاش شبانه‌روزی تیم تخصصی و مشاوره‌ای با تهیه مدارک و مستندات کافی و جلب حمایت انجمن‌های تخصصی و کتابخوانی کشور و حمایت کمیسیون ملی یونسکو به عنوان تنها کاندیدای ایران در فرایند انتخاب پایتخت جهانی کتاب معرفی شد.
 اشاعه شادی با گسترش فرهنگ مطالعه
در ادامه این نشست، مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران که به صورت وبینار در این نشست حضور یافت، گفت: پیوند میان کتابخوانی و کیفیت زندگی موجب می‌شود مردمانی شاد و سرزنده پرورش یابند. عبدالمهدی مستکین با بیان اینکه کتابخوانی وابسته به معاش است و مردمی که غم معیشتی دارند، هرگز کتابخوان نمی‌شوند، خاطر نشان کرد: وقتی کتاب در صدر برنامه‌های شهرداری قرار گیرد هزینه‌های این نهاد هم برای اداره شهر کاهش می‌یابد و در راستای آن هویت شهر به معنای واقعی معنا پیدا می‌کند. به همین دلیل باید در کنار خردورزی، شادی پایدار در میان شهروندان ایرانی گسترش یابد. عضو کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان 196 کشور با هم رقابت می‌کنند. اظهار داشت: شهروندان فنلاندی به عنوان شادترین مردمان دنیا معرفی می‌شوند و این به دلیل میزان کتابخوانی آنهاست، زیرا شهروندان این کشور در طول سال به طور میانگین 25 کتاب مطالعه می‌کنند. مستکین در ادامه نقش فرهنگی شهرداری شیراز را در حوزه کتابخوانی ارزنده ارزیابی کرد و بیان داشت: نامزدی شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان منوط به ایجاد گردشگری ادبی و فرهنگی است و شیراز بی‌تردید پردرخشش‌ترین شهر ایران در حوزه فرهنگی است اما در حوزه کتاب ضعف‌هایی دارد که فاصله ما با کشورهای رقیب را برجسته می‌سازد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی