[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

ارزیابی عملکرد شورا و شهرداری مثبت است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین بزرگداشت مقام شامخ آتش‌نشانان در شیراز برگزار شد. این مراسم ظهر دیروز دوشنبه 7 مهرماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلانشهر شیراز، معاون عمرانی استانداری فارس، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز و جمعی دیگر از مقامات شهری و استانی با همراهی اصحاب رسانه در مرکز آماد و پشتیبانی سازمان آتش‌نشانی شیراز برگزار شد.
 پیشگیری از فرسودگی تجهیزات و نیروی انسانی
شهردار شیراز در این مراسم با تبریک روز آتش‌نشانان فداکار گفت: ظرفیت سازمان آتش‌نشانی شیراز برای محدوده قانونی شهر به اندازه کافی نیست و بسیاری از مأموریت‌ها خارج از حریم شهر به ما اعلام می‌شود که این مسئله باعث خستگی و ازکارافتادگی پیش از موعد نیروها می‌شود. حیدر اسکندرپور با تبریک هفته دفاع مقدس تصریح کرد: باید با تجمیع امکانات و توزیع امکانات متناسب در مکان‌های مختلف اجازه داد که نیروهای آتش‌نشانی به مأموریت‌های ذاتی خود بپردازند. شهردار شیراز از مسئولان استان فارس درخواست کرد که از اعتبارات حوادث مترقبه به سازمان آتش‌نشانی به دلیل پوشش‌دادن خدمات اختصاص یابد تا این سازمان تجهیزات خود را بیشتر و به‌روزرسانی کند.
 دعوت از شهرداری برای حل مشکلات استان
معاون عمرانی استانداری فارس هم در این مراسم گفت: با توجه به اینکه طبیعت هیچ ضابطه خاصی ندارد، ما هر روز شاهد حوادث طبیعی بسیاری هستیم و بخشی از این حوادث باعث بروز آسیب‌هایی به ما می‌شود و همین حوادث به‌ویژه در زمینه آتش‌سوزی‌ها، باعث شده تا سازمانی به نام آتش‌نشانی شکل گیرد. محمود رضایی کوچی افزود: عملکرد این دوره شورا و شهرداری حداقل در جهت‌دهی امور را مثبت ارزیابی می‌کنیم که این جهت رو به جلو است. در این بین یکی از شعارهای شورای پنجم انسان‌محوری است که نکته اصلی در این زمینه حفظ جان انسان‌هاست. وی با اشاره به رشادت‌های آتش‌نشانان در صحنه مقابله با حوادث و ایثارگری رزمندگان اسلام افزود: کشور ما جزو کشورهایی است که حوادث طبیعی و انسان‌ساخت زیادی در آن رخ می‌دهد و استان ما نیز از این امر مستثنا نیست؛ به‌گونه‌ای که از ٣هزار مخاطره و حادثه در طبیعت در ۶ ماه اول سال در کل کشور رخ داده که بیش از ٨٠٠ مورد آن در استان فارس بوده است؛ یعنی هر روز ۴ حادثه که در این بین بیش از ۶٠٠ مورد از این حوادث مربوط به آتش‌سوزی‌ها بوده است. وی با مثبت ارزیابی‌کردن فعالیت شهرداری‌های استان در زمینه کرونا به‌ویژه مأموران آتش‌نشانی در ضدعفونی‌کردن شهرها با اشاره به هزینه بالای تهیه اقلام و تجهیزات حوزه آتش‌‌نشانی و نیاز این حوزه به تجهیزات روز حوزه آتش‌نشانی گفت: نیروهای آتش‌نشان به‌رغم کمبود امکانات طی این مدت خوب کار کرده‌اند اما تعداد و ماهیت و حوزه عملکردی حوادث بیش از امکانات و نیروی انسانی موردنیاز است. رضایی در پاسخ به سخنان اسکندرپور شهردار شیراز در خصوص اینکه نباید خدمات آتش‌نشانی شیراز در خارج از محدوده شهر هزینه شود و خواستار کمک به شهرداری در این حوزه شده بود، گفت: من هم به این نکته معتقدم که این سرویس‌دهی نباید صورت گیرد؛ اما چون در چنین حوادثی نقطه شروع خارج از محدوده است و دستگاه‌های متولی نیز توان مهار این حوادث را ندارند و البته برخی از این حوادث در شهرها تأثیر می‌گذارد، از شهرداری‌ها تقاضا داریم که در چنین حوادثی به ما کمک کنند. معاون عمرانی استانداری فارس با اشاره به کمبود نیرو نسبت به تقاضا در آتش‌نشانی‌های استان گفت: امروز این تعداد نیرو کفاف مشکلات این حوزه را نمی‌دهد و به همین منظور سال قبل آزمون استخدام آتش‌نشان در استان برگزار شد و از میان ١١هزار متقاضی، ٢۵٠ نفر از زبده‌ترین افراد به استخدام آتش‌نشانی درآمدند.
 قرارگیری آتش‌نشانی در زمره مشاغل زیان‌آور
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شواری اسلامی شهر شیراز گفت: هدف اصلی آتش‌نشانان نجات جان و اموال انسان‌هاست و آنها با ازجان‌گذشتگی در بحرانی‌ترین شرایط محیطی و زیان‌آورترین شرایط کاری به یاری حادثه‌دیدگان می‌شتابند. دکتر علی ناصری با اشاره به پیشینه‌ای از این دستگاه رفیع خدمت‌رسان اظهار داشت: از سال ۱۳۰۳ همزمان با شکل‌گیری برخی زیرساخت‌های اقتصادی، واحدهای اطفایی نیز در مناطق مختلف کشور ایجاد شد؛ واحدهایی به نام اطفائیه یا همان آتش‌نشانی که استقرار سازمانی آن در بلدیه آن روز یا شهرداری امروز در نظر گرفته شد. امسال دقیقاً ۷۰ سال از قدمت واحد اطفائیه یا آتش‌نشانی در شهرداری شیراز می‌گذرد. وی با اشاره به اتفاقاتی که در سال‌های اخیر روی داده خاطرنشان کرد: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ ما شاهد رشادت‌ها، دلاوری‌ها و ازخودگذشتگی‌های فرزندان وطن بودیم. حادثه آتش‌سوزی هتل آسمان نقطه‌عطفی بود که نشان داد تیم آتش‌نشانی شهرداری شیراز ضمن استفاده از تجربیات حوادث مشابه در کشور، چگونه توانست با درایتی مثال‌زدنی که حاصل مدیریتی هماهنگ با پرسنلی جان‌برکف و غیور بود، اجازه ندهد تا فاجعه‌ای دیگر همچون پلاسکو رقم بخورد. 
عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه بیان داشت: به‌روزشدن نیروی انسانی از طریق آموزش و ارتقای بنیه جسمانی امکان‌پذیر خواهد بود تا بتوانند از پسِ وظایفِ سازمانی تعریف‌شده به‌خوبی برآیند. با توجه به آمارهای حریق و حوادث، تعداد مصدومان و فوت‌شدگان مأموران آتش‌نشان در طی سالیان اخیر رو به افزایش است؛ لذا می‌طلبد که ما به عرصه پیشگیری که از طریق آموزش و مشارکت شهروندان حاصل می‌شود توجه کنیم. لذا برای اولین بار، کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری ردیف بودجه آموزش شهروندی در حوزه ارتقای دانش ایمنی با هدف پیشگیری را به‌طور مستقیم به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی اختصاص داد. ناصری با اشاره به تهدیدات همشیگی که آتش‌نشانان با آن روبه‌رو هستند، اظهار داشت: آتش‌نشانان در محیط‌های پرمخاطره‌ به امدادرسانی و عملیات می‌پردازند؛ لذا آسیب‌پذیری آنان در حد بالایی است.
علاوه بر این، عوارض و مخاطرات شغلی در حرفه آتش‌نشانی با بروز و تشدید انواع بیماری‌های جسمی و روانی بروز می‌کند، آماده‌باش شبانه‌روزی برای شرکت در حوادثی که جان انسان در خطر باشد و نیز شرکت فعال در حوادث طبیعی به‌منظور یاری‌رساندن به هموطنان، اداره‌کردن و مهار آتش‌سوزی‌ها در صنایع و اماکن مختلف، بررسی علل حریق و حوادث در شرایط محیطی متفاوت که همراه با مخاطرات گوناگون همراه می‌شود، سبب می‌شود تا آتش‌نشانان در هر مأموریت به‌طور معمول در معرض چند عوارض ازجمله عوارض ناشی از استرس رانندگی و ترافیک، عوارض ناشی از اثرات دود و گازهای سمی در محل‌های عملیات، عوارض ناشی از صدای آژیر، عوارض ناشی از ترشح هورمون‌های دفاعی و آمادگی بدن در برابر حوادث، اثرات ناشی از حرارت در محل حریق، عوارض ناشی از تماس یا جذب مواد شیمیایی از طریق پوست، عوارض ناشی از صدمات فیزیکی در حین انجام وظیفه و عوارض ناشی از دریافت پرتوهای یون‌ساز قرار گیرند.
این مقام مسئول در ادامه بیان داشت: علاوه‌بر این، آتش‌نشانان در هنگام انجام عملیات نجات و امداد در معرض عوارضی نظیر رؤیت صحنه‌های دل‌خراش و تألم‌آور، عوارض ناشی از وقوع انفجار در صحنه حادثه، عوارض ناشی از مسائل ارگونومی وسایل و تجهیزات و ماشین‌آلات، عوارض ناشی از انجام خدمت به‌صورت شیفتی، عوارض ناشی از عدم تغذیه صحیح و متناسب با حرفه، عوارض ناشی از استرس پس از حادثه، عوارض ناشی از کارکردن در محیط‌های آلوده و عوارض ناشی از کارکردن در محیط‌های مرطوب نیز قرار می‌گیرند. با لطف و عنایت پروردگار و همراهی حوزه مدیریت سازمان آتش‌نشانی توانستیم طی جلسات متمادی، عزیزان شاغل در این حوزه را در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دهیم. رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شواری اسلامی شهر شیراز در پایان گفت: کسب رتبه دوم سازمانی در ارزیابی عملکرد در سال ۱۳۹۸ در میان سازمان‌های شهرداری شیراز و نیز دریافت گواهینامه‌های استاندارد سیستم مدیریت محیط‌زیست و سیستم استاندارد بهداشت حرفه‌ای که برای اولین بار در بین آتش‌نشانی‌های کشور نشانه همدلی همکاری و مدیریت مطلوب دارد.
 آتش‌نشانی شیراز علیه کرونا
 رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز هم در این نشست با ارائه گزارش از فعالیت‌های این سازمان گفت: در یک سال گذشته بیش از ١۵هزار عملیات توسط مأموران آتش‌نشانی شیراز انجام شده اما در ۷ ماه گذشته به‌جز این عملیات‌ها، به دلیل وجود کرونا فعالیت سازمان دوچندان شده ولی با وجود این از کیفیت خدمات آتش‌نشانی به‌هیچ‌عنوان کاسته نشده است. 
محمدهادی قانع تصریح کرد: از سه سال قبل که فعالیت خود را در این حوزه شروع کردیم، کار خود را با تدوین برنامه ۵ساله آغاز کردیم. وی اظهار داشت: در همین ارتباط از همان ابتدا چند هدف را سرلوحه کار خود قرار دادیم که اولین هدف ما کاهش مدت‌زمان رسیدن نیروها بر سر صحنه بود که در این راستا نیازمند افزایش تعداد ایستگاه‌ها و نیروی انسانی بودیم. وی افزود: در این زمینه دو ایستگاه و چند جایگاه آتش‌نشانی به مجموعه آتش‌نشانی افزوده شد و در کنار آن ١۵٨ نیروی تازه‌نفس نیز از خردادماه به جمع سازمان افزوده شد. وی تصریح کرد: هدف دیگر ما افزایش امکانات و تجهیزات به‌روز برای این حوزه بود که در این ارتباط هم با کمک شورا و شهرداری در این مدت بخشی از تجهیزات انفرادی و عملیاتی مهیا شد و در اختیار سازمان قرار گرفت. تجهیزات موردنیاز به حد قابل‌قبولی رسید و البته تا پایان سال هم بخش دیگری از تجهیزات وارد سازمان می‌شود. قانع گفت: اما در کنار این اقدامات ما طرح‌هایی را هم برای ایمن‌سازی بیشتر در دست تدوین داریم که از آن جمله می‌توان به طرح جامع شهر ایمن در راستای ایجاد شهر ایمن و نیز تهیه طرح‌های عملیاتی مانند طرح جامع اطفای حریق شیراز اشاره کرد که با همکاری دانشگاه شیراز در حال تهیه است که اجرای این‌گونه برنامه‌های کارشناسی‌شده و آموزش مردم باعث شد تا تعداد وقوع حوادث در سال ٩٨ نسبت به سال پیش از آن کاهش محسوسی داشته باشد. همچنین در این مدت توانستیم برای اولین بار در کشور گواهینامه ایزو را دریافت کنیم. در پایان این مراسم از تعدادی از آتش‌نشانان برتر به نمایندگی از ۶۵٠ آتش‌نشان شهر شیراز تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است آیین بزرگداشت مقام شامخ آتش‌نشانان در شیراز با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلانشهر شیراز، معاون عمرانی استانداری فارس، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز و جمعی دیگر از مقامات شهری و استانی با همراهی اصحاب رسانه در مرکز آماد و پشتیبانی سازمان آتش‌نشانی شیراز برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی