[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

بذر مهم‌ترین نهاده تولید است، روزنامه شیراز نوین

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس:
بذر مهم‌ترین نهاده تولید است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بذر به‌عنوان مهم‌ترین نهاده و ستون فقرات تولید همواره موردتوجه این سازمان قرار داشته است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حسین پژمان افزود: در سال زراعی جاری 45هزار تن بذور اصلاح‌شده در طبقات مختلف پرورشی، مادری و گواهی‌شده جهت کشت در استان فارس تأمین شده است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بذر باکیفیت باید بدون هرگونه مواد خارجی مانند کاه، خاک، شن، صمغ و شیره میوه باشد و در کل بذر باید پاک، تمیز و عاری از بذر علف‌های هرز باشد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به کیفیت بالای بذور گواهی‌شده، در مصرف میزان بذور صرفه‌جویی کنند و برای هر هکتار گندم آبی بین 200-180 کیلوگرم بذر با استفاده از بذرکار و در مزارع گندم دیم حداکثر از 130 کیلوگرم بذر در هکتار استفاده کنند.
وی یادآور شد: با توجه به توسعه کشت روی پشته در استان و واردشدن حدود 50 دستگاه کارنده کشت روی پشته، استفاده از این کارنده‌ها منجر به کاهش مصرف بذر خواهد شد.
پژمان اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس جهت کمک به توسعه کشت روی پشته و مزایای متعدد آن تعداد 8 دستگاه بذرکار روی پشته را تهیه کرده تا در مناطق مختلف استان این شیوه کشت نهادینه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی