[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۰
  • دوره جدید

انجام ۸۲۳هزار مأموریت امدادی در ۶ ماه، روزنامه شیراز نوین

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در نشست با اصحاب رسانه در فارس، مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز را در شش‌ماهه نخست سال جاری معرفی کرد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، دکتر «محمدجواد مرادیان» با بیان اینکه ۲۰۶ واحد عملیاتی حوزه اورژانس در سطح استان وجود دارد، گفت: ۱۳۰ پایگاه در جاده‌ها و ۶۸ پایگاه در شهرها به کمک دستگاه آمبولانس خدمات درمانی و اورژانسی به مردم ارائه می‌دهند. او درباره پروژه‌های عمرانی اورژانس فارس توضیح داد: تا پایان برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده دست‌کم ۱۳۰ پایگاه دیگر در شهرها و جاده‌های استان راه‌اندازی شود که در این زمینه راه‌اندازی هفت پایگاه اورژانس در استان ازجمله اقدامات در حال انجام است. دکتر مرادیان با اعلام رقم دومیلیارد و ۸۰۰میلیون تومان برای پروژه‌های عمرانی اورژانس فارس گفت: ۸۵ درصد این اعتبارات با مشارکت خیرین تأمین سلامت فارس تأمین شده است. در حال حاضر نیز ۹ پایگاه دیگر با مشارکت خیرین در حال ساخت و بازسازی است.
او با بیان اینکه در شیراز ۳۵ پایگاه اورژانس فعالیت دارد که باید دست‌کم ۳۰ پایگاه دیگر راه‌اندازی شود تا خدمت‌رسانی به مردم به‌صورت مطلوب انجام شود، یادآور شد: تمامی آمبولانس‌ها در شیراز دارای GPS و شبانه‌روز در حال رصد هستند و اگر تعللی در خدمت‌رسانی به مردم رخ دهد، به‌سرعت پیگیری می‌شود. رئیس اورژانس فارس با اعلام اینکه در شش‌ماهه ابتدای سال جاری، بیش از ۸۲۳هزار مأموریت به همت نیروهای اورژانس فارس انجام شده است، ادامه داد: نزدیک به ۸۳۰هزار تماس نیز در شش‌ماهه نخست سال با اورژانس فارس برقرار شده که از این تعداد، بیش از ۱۳۰هزار و ۶۰۷ مورد منجر به مأموریت اورژانس شده است.
او اظهار کرد: در این بازه زمانی ۲۵هزار و ۴۱۶ مورد مأموریت حوادث ترافیکی نیز از سوی اورژانس فارس انجام شده که این آمار نسبت به سال گذشته کاهش ۱۹ درصدی داشته است. این کاهش آمار در کنار اینکه نشان‌دهنده پایبندی به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی مردم فهیم استان، نقش پُررنگ و تأثیرگذار نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی است، از بحران کرونا و محدودیت‌های ترافیکی آن نیز متأثر بوده است.
دکتر مرادیان از ۳۰ مورد غرق‌شدگی در استان در طی ۶ماهه نخست سال جاری خبر داد که ۲۰ مورد آن در مناطق روستایی، آبگیرها در جاده‌ها و باغ‌های اطراف شهر رخ داده است و افزود: با توجه به بارندگی زیاد که از آغاز سال جاری در استان داشتیم، با بی‌احتیاطی مردم متأسفانه آمار غرق‌شدگی نیز در استان افزایش یافت. او با اشاره به اینکه سه دستگاه موتورلانس در شیراز و پنج بالگرد در سطح استان خدمات اورژانس و امداد هوایی ارائه می‌دهند، خبر داد: ۱۱۴ مأموریت هوایی در ۶ماهه نخست سال جاری با پرواز بالگردهای اورژانس فارس انجام شده که از این تعداد، ۹۴ مصدوم بدحال به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال یافتند. این مقام مسئول در دانشگاه با اشاره به محدودیت‌های ترافیکی و شلوغی معابر شهری گفت: در تمامی مأموریت‌های شهری از زمان تماس فرد با اورژانس تا رسیدن اورژانس در محل، ۸ دقیقه و ۵۰ ثانیه و در مأموریت‌های جاده‌ای، ۱۴ دقیقه و ۵۰ ثانیه خدمت‌رسانی انجام می‌شود و در حال تلاش برای کاهش این زمان هستیم. مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای به مشارکت اورژانس در مدیریت بحران کرونا و خدمت‌رسانی به مردم طی بیش از هفت ماه گذشته اشاره کرد و توضیح داد: اختصاص دو میز کرونا علاوه بر خطوط تلفنی معمول ۱۱۵ و خطوط ۴۰۳۰ وزارت بهداشت و ۱۸۱۹ دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای پاسخگویی و ارائه مشاوره تلفنی درباره کرونا، ازجمله این اقدامات بوده است.
دکتر مرادیان همچنین به پنج‌هزار و ۱۶۲ مأ‌موریت انتقال بیماران کرونا به بیمارستان در استان، هزار و ۲۸۶ مأموریت انتقال بین‌بیمارستانی برای انتقال بیماری قطعی کرونا و ۱۶۹ مأموریت برای انتقال بیماری قطعی کرونا از مراکز درمانی به نقاهتگاه اشاره کرد که طی ۶ ماه نخست امسال به ثبت رسیده است. او اعلام کرد: همچنین در هر شهرستان یک دستگاه آمبولانس و در شیراز دو دستگاه آمبولانس برای انتقال بیماران کرونا از منزل به بیمارستان پیش‌بینی شد و در سه تا چهار مأموریت نیز برای انتقال بیماران کرونا با تعداد بالا، از اتوبوس آمبولانس استفاده شد. رئیس اورژانس فارس اضافه کرد: در کنار همه خدمات اورژانس، متأسفانه در این مدت با ۸ مورد حمله مستقیم به کارکنان اورژانس مواجه بودیم، که این در حالی است که کارکنان اورژانس، افرادی هستند که برای نجات جان مردم از جان خود می‌گذرند و این موضوع ممکن است موجب کاهش انگیزه برای تلاشگران خط مقدم حوزه سلامت در راستای خدمت‌رسانی به مردم شود.
دکتر مرادیان همچنین تعداد مزاحمت‌های تلفنی را در این بازه زمانی بیش از ۹۲هزار تماس اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد با آموزش و فرهنگ‌سازی برای این معضل اجتماعی، شاهد رفع اختلال در خدمت‌رسانی اورژانس به مردم باشیم.
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه درباره تحولات اورژانس فارس نیز گفت: یکی از اتفاقات بزرگی که در اواخر سال گذشته و آغاز سال جاری پیگیری شد، جابه‌جایی ساختمان اورژانس فارس از ساختمان قدیم به پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز بود که می‌توان گفت یکی از بهترین مراکز اورژانس کشور بدون محدویت فضا و دارای مرکز پاسخگویی و شرایطی آزاد و 
استاندارد است.
او با اعلام اینکه هر پایگاه اورژانس نزدیک به یک‌میلیارد تومان هزینه نگهداری سالانه دارد، از خیرین فارس خواست تا برای کمک‌رسانی و راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس در سطح استان، کمک به حفظ سرمایه‌های اورژانس فارس، تأمین، تجهیز و خرید دستگاه‌های موردنیاز، اورژانس فارس را در راستای بهبود کیفیت و افزایش خدمت‌رسانی به مردم 
یاری رسانند.
تعدادی از خبرنگاران حوزه رسانه در استان نیز در این نشست، به صورت وب‌کنفرانس شرکت کرده و پرسش‌های خود را مطرح کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی