[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

شیراز شهر دوستدار سالمند شد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی-گروه خبر: 
به همت شهرداری شیراز آیین رونمایی از کارت منزلت سالمندان همزمان با روز جهانی سالمند برگزار شد. 
این مراسم شامگاه چهارشنبه ۹ مهرماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، معاون درمان داشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس و جمعی دیگر از مقامات و مسئولان استانی و شهری در باغ جهان‌نمای شیراز با همراهی شماری از سالمندان و اصحاب رسانه برگزار شد. رئیس شورای شهر شیراز در این آیین گفت: از ابتدای شورای پنجم توجه به نقش محوری انسان در همه برنامه‌ها مدنظر قرار دارد و در ادامه نیز این نگاه تقویت شد که نمونه آن دو بحث شهر دوستدار سالمند و شهر دوستدار کودک بود. موسوی از مدیران شهری خواست در جهت اجرای تفاهم‌نامه‌ها تلاش کنند و گفت: کارت منزلت سالمندان در ادامه باید موردتوجه قرار گیرد که در آینده به فراموشی سپرده نشود.
وی اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت‌های متعدد شیراز و ویژگی‌های مردم این شهر، شایسته است که در بحث تعامل بین سازمان‌های خدمات‌رسان الگویی برای کشور شود. موسوی با تأکید بر ایجاد تعامل بین همه اقشار جامعه عنوان کرد: حیات انسان در گرو تعاملات اجتماعی است که نمونه آن آغاز طرح منزلت سالمندی است. معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس با بیان اینکه مهم‌ترین عنصر یک خانواده را بزرگان و ریش‌سفیدان تشکیل می‌دهند، گفت: پاسداشت جایگاه بزرگان از اوجب واجبات است. علی نقی لقمانی با اشاره به ارائه کارت منزلت سالمندی به ۱۸۰هزار سالمند در شهر شیراز افزود: یکی از کارهای ارزشمند شهرداری شیراز ارائه این کارت منزلت برای این قشر از جامعه است که شهرداری در این زمینه با هماهنگی دستگاه‌های مختلف گام بزرگی را در آستانه روز سالمند برای این قشر برداشته است. وی اظهار امیدواری کرد این همدلی و همراهی‌ها و برای ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه روزبه‌روز در جامعه ترویج پیدا کند تا شیراز همچنان در قله معرفت و شناخت قرار داشته باشد. رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه از ابتدای شورای پنجم شعار انسان‌محوری همچون شهر دوستدار سالمندان و شهر دوستدار کودک را دادیم، اظهار کرد: امروز با تلاش و همکاری دیگر همکاران بسیاری از این شعارها عملی و محقق گردیده است. دکتر علی ناصری، سالمندان را گنجینه‌های خانواده‌ها دانست و گفت: رونمایی از کارت منزلت سالمندان متقارن با روز سالمند شده است؛ زیرا خود را وامدار سالمندان می‌دانیم. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت:  با کارت منزلت به 183هزار نفر از سالمندان بالای 60 سال شیراز طیف متنوعی از خدمات رایگان ارائه می‌شود. مرتضی جعفری با تشکر از همکاری و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شهردار شیراز و رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری گفت: دستگاه‌های مختلفی نظیر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی، ورزش و جوانان فارس، علوم‌پزشکی، فرمانداری شیراز و شماری دیگر از دستگاه‌ها در ارائه خدمات رایگان به سالمندان شیرازی مشارکت داشته‌اند. وی با آسیب‌شناسی مشکلاتی که در زمینه صدور کارت منزلت سالمندان وجود داشته، اظهار داشت: مهم‌ترین مشکلی که با آن روبه‌رو بودیم، به تهیه دیتابیس و مرجع اطلاعاتی کاملی بازمی‌گشت که به‌واسطه آن بتوانیم سالمندان شیرازی بالای 60 سال را شناسایی کنیم و اکنون با تهیه‌شدن این مرجع اطلاعاتی می‌توانیم طیف خدمات را به‌سرعت افزایش دهیم.
این استاد دانشگاه شیراز به کارکردهای کارت منزلت سالمندی اشاره کرد و بیان داشت: سالمندان گرانقدر شیرازی می‌توانند با ارائه این کارت از خدمات رایگان مختلفی در حوزه‌های تفریحی، ورزشی، فرهنگی و هنری، حمل‌ونقل و دیگر بسترهای مهیاشده استفاده کنند. جعفری در ادامه افزود: کارت منزلت سالمندان شیراز در ایران منحصربه‌فرد است و حتی در پایتخت نیز چنین طیف گسترده‌ای از خدمات به شهروندان ارائه نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی