[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

جراحی‌ ‌اقتصادی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اقدامات بانک مرکزی چندان راه‌گشا نبود و اقتصاد ایران همچنان درگیر چک‌های بدون پشتوانه است. اعتماد از بازارهای ایران رخت بربسته و بی‌ثباتی‌‌ها و چالش‌‌های ‌اقتصادی مسبب بسیاری از مشکلات مردم برشمرده‌ می‌‌شوند. آمار چک‌های ‌برگشتی همیشه نشان از وخامت حال بازار و کم‌‌رونقی دارند و کار ‌به ‌جایی رسیده که بسیاری از بازاریان دیگر با مشتریان قدیمی هم با اکراه و سوءظن معامله‌ می‌کنند. جو بی‌اعتمادی و هراس از بازنگشتن سرمایه سبب می‌شود تا تسویه‌حساب آنی و فروش نقدی گزینه اول و آخر بسیاری از اهالی بازار شود و این مسئله رکود بیشتری را بر کلیت جامعه تحمیل ‌می‌کند...

در وضعیت اقتصادی کنونی که ارزش ریال و تومان نسبت به پول‌های خارجی به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ رسیده، اقشار عمده‌ای ‌از کسبه امکان پرداخت‌های‌ آنی را ندارند و دستگاه اقتصادی دولت باید راهکارهای مؤثرتری برای بازگرداندن اعتماد و رونق بیابد. بانک مرکزی برای بازگرداندن اعتماد به بازار اقداماتی را در دستور کار قرار داده که در بهبود امور اندکی مؤثر بوده و به نظر ‌می‌‌رسد هنوز مسیر پرپیچ‌وخمی برای جراحی‌ ‌اقتصادی پیش رو داشته ‌باشیم.
قسمت عمده‌ای‌ از جمعیت زندان‌ها را قربانیان چک‌‌های برگشتی تشکیل‌ می‌دهند؛ افرادی که از سر ناچاری و رکود به مشتریان اعتماد کرده و سرمایه‌های خرد و کلان خود را یک شبه باخته‌‌اند. به دلیل بی‌‌ثباتی‌های ‌بازار آنها از استرداد دیون بازماندند و چاره‌ای‌ جز تحمل حبس‌‌های طولانی‌مدت برای‌شان باقی نمانده است. 
این در حالی است که هر زندانی، هزینه مادی و معنوی دوچندانی را بر اقتصاد کشور تحمیل ‌می‌کند و آنها با هم‌نشینی با بزهکاران حرفه‌‌ای،‌ مستعد جرایم کلان خواهند شد. به علاوه آنکه کشور هم از سرمایه‌‌های مستعد انسانی محروم شده و بسیاری از خانواده‌ها ‌در معرض فروپاشی آشکار و نهان قرار‌ می‌‌گیرند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل، دیگر از رونق برخوردار نیستند و شمار عمده‌‌ای‌ از اصناف از فعالیت در بازاری که اعتماد و رونق مؤلفه گمشده آن است، فاصله ‌می‌گیرند.
برای عبور از دوران رکود و بازگشت اعتماد به بازار باید تعامل همه‌جانبه‌‌ای ‌میان دولت‌مردان و اصناف شکل گیرد. در ابتدا، بازاریان باید به‌نحوی از انحا واردات بی‌حساب‌وکتاب از مبدأ چشم‌بادامی‌ها را متوقف کرده و به‌منظور گردش سرمایه در مدار داخلی، کالاهای وطنی را در معرض تماشای خریداران قرار دهند. در گام بعدی، دولت باید با ایجاد راهکاری مدون و عمل‌‌گرایانه تفاوت آشکاری میان مشتریان خوش ‌حساب بانک‌ها ‌با نوکیسگانی که با اهداف شیادانه پا به محافل اقتصادی گذاشته‌‌اند، قائل شود. چنانچه کسبه بازار هم به سودهای متعارف قانع شوند، قدرت خرید مردم اندکی افزایش می‌‌یابد و درنهایت رکود از بازارهای ایران حتی شده به‌صورت نصفه‌نیمه، رخت برخواهد بست. از دیگر اقداماتی که دولت‌ می‌‌تواند برای حمایت از کسبه انجام دهد، تدوین بسته‌های حمایتی است. اهالی بازاری که از رکود در عذاب گرفتار آمده‌‌اند، انتظار دارند وضعیت وخیم اقتصادی آنها در هنگام بستن مالیات مدنظر قرار گیرد و دولت برای کسری بودجه به ابزارهای مالیاتی بسنده نکند.
به‌طور حتم، بازگرداندن رونق و اعتماد دوباره به بازارهای ایران فرآیندی ضربتی و ساده و یک‌شبه نخواهد بود و نمی‌‌توان در برهه‌‌ای‌ کوتاه‌‌مدت مقدمات اجرایی‌شدن آن را پدید آورد. بلکه با افزایش درآمد ناخالص ملی، کاهش نرخ تورم، تثبیت قیمت ارز، کوتاه‌کردن دست واسطه‌‌گران، بهادادن به تولیدات ملی، مبارزه راستین با پولشویی، خروج از اقتصاد تک‌‌بُعدی و توجه به مؤلفه‌‌هایی از این‌دست‌ می‌توان انتظار داشت بنیه اقتصادی مردم بهبود یافته و بی‌‌اعتمادی و افسردگی از بازارهای منجمد ایران رخت بربندد؛ عملیاتی که قوای سه‌گانه در خط مقدم جبهه آن قرار دارند. باید منتظر اقدامات دولت تدبیر و امید، مجلس انقلابی و قوه قضاییه‌ای که برای مقابله با فساد خط قرمز نمی‌شناسد، ماند و عملکرد آنها را فارغ از دیدگاه جناحی قضاوت کرد. چراکه جامعه ایران هم دیگر حوصله‌ای برای جناح و جناح‌بازی ندارد و به‌دنبال مدیرانی است که در عرصه‌های میدانی به شعارهای خود جامه عمل بپوشانند. روزهای سرنوشت‌سازی را پیش رو داریم. شمار چک‌های برگشتی می‌تواند نشان کوچکی از وخامت حال اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی کشور باشد.

پی‌نوشت:
اردیبهشت‌ماه امسال در کل کشور حدود 8میلیون فقره چک بـه ارزشی حدود 1358هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد، 30.9 درصد و از نظر مبلغ 108.3 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی