[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

نگویید نگاه دولت به بیرون است، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این حرف نادرست، ناصحیح، غلط، تحریف‌کننده را تکرار نکنید و نگویید نگاه دولت به بیرون است، تصریح کرد: البته نگاه دولت این است که باید با دنیا تعامل کرد و هزار بار دیگر هم ما این را تکرار می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به اقدام مجلس برای انتخاب وزیر پیشنهادی صمت، اظهار کرد: یکی از مسئولیت‌های مهمی که پستش چند ماه خالی بود، با این رأی وزیرش مشخص شده و بار مسئولیت را به دوش گرفته است. 
وی افزود: وزارت صمت یکی از وزارتخانه‌هایی است که امروز در خط مقدم مبارزه با تحریم است؛ این وزارتخانه بار مسئولیت تأمین کالاهای اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را به دوش دارد. البته وزارت کشاورزی و وزارتخانه‌های دیگر هم مسئولیت تولید در بخش خودشان را برعهده دارند. 
رئیس‌جمهور ادامه داد: چهار مسئله مهم امروز بر دوش وزارت صمت است. اولین مسئله، جهش تولید است و امسال همه مسئولیت داریم شعار جهش تولید را محقق کنیم تا در زمینه تولید حرکت ما بهتر از سال‌های قبل باشد.
روحانی تصریح کرد: با توجه به کرونا و مشکلاتی که ایجاد کرده است، آماری که در چهار پنج ماه اول سال داده‌ شده، نشان‌دهنده‌ آن است که نسبت به سال گذشته شاهد تولید بیشتری در بخش‌های تولیدی هستیم. 
وی با تأکید بر اینکه در کالاهای تولیدی از پتروشیمی تا لوازم خانگی و خودرو نسبت به پنج ماه نخست سال قبل رشد تولید داشته‌اند، گفت: مردم باید بدانند برخلاف سختی‌ها و فشار تحریم بخش تولیدی، هم در حوزه کشاورزی و هم در حوزه صنعت و هم در بخش‌هایی خدمات رشد داشته است. البته حوزه خدمات در بخش‌هایی عقب است اما جهش تولید به‌عنوان وظیفه مضاعف بر دوش ماست.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه صادرات کالا دومین وظیفه وزارت صمت در شرایط فعلی است، اظهار کرد: بار اصلی تأمین ارز در سال‌های قبل مسئله نفت، میعانات و گاز بود اما شرایط ما مثل سابق نیست. برخی از دوستانی که در فضای مجازی اشاره کرده و می‌گویند قبل از این دولت، ایران تحریم بود و اکنون هم در تحریم هستیم و بعد می‌گویند شما می‌گفتید مشکلات به‌خاطر مدیریت است و امروز هم تحریم هستیم، امروز را چه می‌گویید، باید گفت جنگ اقتصادی در این سه سال بوده است. 
روحانی تصریح کرد: در دوران قبل، دولت حداقل روزانه یک‌میلیون بشکه نفت با قیمت ۱۲۰ دلار صادر می‌کرد. در سال ۹۲ قیمت نفت که کاهش یافت، هر بشکه نفت ۱۰۴ دلار بود. بانک‌های ما در شرایط امروز نبودند و شرایط بهتری را داشتند. 
وی یادآور شد: در دولت یازدهم شرایط بهتر بود و از لیست سیاه FATF خارج شدیم و متأسفانه مشکلاتی برای ما ایجاد شد؛ زیرا لوایح چهارگانه دولت دچار مشکل شد که موردتأکید دولت و جلسه سران سه قوه بود. 
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در بخش‌ صادرات نفت با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستیم، ادامه داد: صادرات کالاهای دیگر باید این مسئله را جبران کند. این مسئله می‌تواند صادرات بخش‌های غیرنفتی باشد. همچنین تأمین ارز موردنیاز کشور بر دوش صادرات غیرنفتی است که البته کشاورزی و خدمات و صادرات برق را هم شامل می‌شود اما بار اصلی در بخش صادرات بر دوش بخش صنعت است و امروز صادرات کالاهای تولیدی کشور برای ما بسیار اهمیت دارد.
روحانی با اشاره به اینکه تهیه کالاهای ضروری برای کشور سومین وظیفه وزارت صمت است، گفت: وزارت صمت دستگاهی است که به‌طور مداوم و ساعتی باید مراقب باشد چه کالایی در بازار موجود است یا چه کالایی کمیاب است، کدام کالا باید خریداری و وارد شود و چه کالایی در اولویت است.
وی یادآور شد: البته برخلاف وجود کرونا و تحریم در تأمین کالاهای اساسی دچار مشکل نبودیم و این کالاها به‌موقع وارد بازار شده است. شاید در قیمت‌ها اشکالاتی به وجود آمده که موضوع دیگری است.
وی با تأکید بر اینکه نظارت بر بازار چهارمین وظیفه وزارت صمت است، گفت: باید در شرایط جنگ از بازار، انبارها و گمرک مراقبت کنیم؛ این تصمیماتی که در روزهای اخیر در دولت گرفته شده برای این است که بانک مرکزی و گمرک کمک کنند تا کالاهای دپوشده را که مجموعاً ۸‌میلیون تن است و ۳ونیم‌میلیون تن آن کالای اساسی است، آزاد کنیم. 
روحانی اظهار کرد: کالا خریداری‌ شده، با کشتی حمل و در بندر پیاده و انبار شده، اما امروز نمی‌تواند از گمرک خارج شود. البته برخی مشکلاتی وجود دارد که باید حل‌وفصل شود منتها باید به این کار سرعت ببخشیم تا وزارت صمت بتواند به‌خوبی نظارت دقیق را بر بازار و انبارها داشته باشد.
رئیس‌جمهور همچنین گفت: ما در جلسه اخیر دولت الکترونیک تصمیم گرفتیم که در جلسه آینده که چند هفته دیگر تشکیل می‌شود، موضوع ما سامانه‌ای باشد که از ثبت سفارش و تخصیص ارز، تأمین ارز، سفارش کالا و زمانی‌ که کالا تهیه و حمل می‌شود، روی کشتی قرار می‌گیرد و اینکه چه زمانی به بندر می‌رسد و چه زمانی تخلیه می‌شود، چه زمانی از بندر خارج می‌شود، در کدام انبار قرار می‌گیرد و به چه فروشگاه‌هایی توزیع می‌شود و همه این چرخه باید در آن سامانه بیاید.
روحانی یادآور شد: اگر ما این سامانه و همه اطلاعات را در کنار هم جمع کنیم، نظارت آسان‌تر می‌شود. البته در کنار وزارت صمت باید وزارت دادگستری، تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه هم باشند تا این مشکل حل شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی