[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

وزیر اقتصاد خبر داد: ۳.۸میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جلب شد، روزنامه شیراز نوین

وزیر اقتصاد از جلب ۳.۸میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در قالب پروژه‌های مصوب هیئت سرمایه‌گذاری خارجی طی شش‌ماهه اول سال خبر داد و جزئیاتی از طرح این وزارتخانه برای تسهیل و تسریع جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور ارائه کرد.
به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در دویست‌وچهل‌وپنجمین نشست هیئت سرمایه‌گذاری خارجی، بر لزوم تعیین ضمانت‌ها و مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور و تصویب این مشوق‌ها در قالب قوانین رسمی، تأکید کرد.
وی با اشاره به جلب ۳.۸میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در قالب پروژه‌های مصوب هیئت سرمایه‌گذاری خارجی طی شش ماه اول سال ۱۳۹۹، عملکرد همکاران سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و اعضای هیئت سرمایه‌گذاری خارجی در این خصوص را با توجه به محدودیت‌ها و تنگناهای موجود، بسیار ارزشمند و قابل‌تقدیر ارزیابی کرد. دژپسند با اشاره به اینکه جذب سرمایه خارجی به‌مراتب بهتر از دریافت وام است، گفت: سرمایه‌گذاری خارجی به‌معنای دریچه ورود فناوری، ایجاد اشتغال و افزایش تولید است؛ لذا دستگاه‌های اجرایی باید نهایت تلاش خود را به کار گیرند تا «جلب» سرمایه‌گذاری خارجی را به «جذب» تبدیل کنند. وزیر اقتصاد افزود: یکی دیگر از مزایای جذب سرمایه‌گذاری خارجی این است که با پذیرش یک سرمایه، عملاً فرد سرمایه گذار تبدیل به سفیر و حافظ منافع ما در کشور فرستنده سرمایه می‌شود؛ زیرا مطالبه او از دولت خود این خواهد بود که از اتخاذ تصمیماتی که سرمایه وی را در ایران به خطر می‌اندازد، خودداری کند و به این شکل، به استحکام روابط دو کشور نیز کمک می‌کند.
به گفته دژپسند، یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی، رفع مشکلات و تسهیل رویه‌ها برای سرمایه‌گذاران داخلی است.
وزیر اقتصاد در ادامه با اعلام اینکه اخیراً طرحی از سوی وزارت اقتصاد برای تسهیل و تسریع در جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور به هیئت دولت ارائه شده است، تصریح کرد: بر اساس این طرح، امتیازات، مشوق‌ها و تضامینی برای این دسته از سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود که ازجمله این تضامین، تصویب امتیازات مذکور در قالب «قانون» توسط مجلس شورای اسلامی است تا دیگر کسی نگران تغییر احتمالی رویه‌ها به‌واسطه تغییر مقامات دولتی نباشد.
وی ادامه داد: کشور برای تحقق جهش تولید، حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرین باشد.
دژپسند در ادامه، عملکرد ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های وزارت اقتصاد در جلب سرمایه‌گذاری خارجی را از ملاک‌های مهم ارزیابی مدیران کل این ادارات عنوان کرد و اظهار کرد: هر استانی که رتبه بالاتری را به دست آورد، موردتشویق قرار خواهد گرفت و یکی از بهترین گزینه‌ها برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان‌ها، استفاده از ویژگی‌های منطقه‌ای است. وزیر اقتصاد با اشاره به توسعه سامانه‌های الکترونیکی سرمایه‌گذاری خارجی در استان‌ها، خواستار همکاری بیشتر مدیران کل و مقامات استانی جهت جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی شد. طبق اعلام وزارت اقتصاد، در دویست‌وچهل‌وپنجمین نشست هیئت سرمایه‌گذاری خارجی ۶۸ طرح سرمایه‌گذاری خارجی با ارزشی معادل یک‌میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار به تصویب رسید. بر اساس این گزارش، این طرح‌ها که از سوی اتباع ۱۵ کشور جهان ارائه شده است، شامل ۴۲ طرح سرمایه‌گذاری خارجی جدید و ۲۳ مورد مرتبط با تغییرات طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی و انتقالات ارزی سرمایه‌گذاران و همچنین ۳ مورد افزایش سرمایه‌گذاری است که این طرح‌های سرمایه‌گذاری در ۱۸ استان کشور اجرا می‌شوند. از دیگر مصوبات این نشست می‌توان به افزایش سرمایه‌گذاری، اصلاح مجوز سرمایه‌گذاری خارجی، تمدید مجوز سرمایه‌گذاری خارجی با بازپرداخت اقساط تسهیلات مالی و انتقال سود سهام سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی