[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

عمان واسطه تجارت ایران و جهان می‌شود، روزنامه شیراز نوین

نخستین جلسه میز توسعه روابط تجاری عمان با حضور دبیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، معاون برنامه‌ریزی و رئیس اداره خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، وزارت امور خارجه، شرکت شهرک‌های صنعتی و صندوق توسعه صادرات استان و مشارکت اتاق مشترک ایران و عمان از طریق وبینار برگزار شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط‌عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی میز توسعه روابط تجاری استان فارس با عمان گفت: نزدیکی جغرافیایی استان فارس و کشور عمان یکی از مزیت‌ها برای گسترش مراودات تجاری بازرگانان ماست و این در حالی است که مردم کشور عمان از دیرباز در قالب گردشگری سلامت و دریافت خدمات درمانی بسیار به استان فارس سفر می‌کرده‌اند. وی افزود: همچنین وجود خط هوایی مسقط - شیراز از دیگر مزیت‌های اقتصادی فارس برای توسعه مبادلات تجاری با این کشور است.
رازقی اظهارداشت: تاکنون عمده صادرات استان فارس به کشور عمان در حوزه میوه و تره‌بار بوده است اما مزیت‌های دیگری ازجمله گردشگری و توریسم سلامت، خشکبار و خدمات فنی‌مهندسی وجود دارد که هریک از این بخش‌ها باید با نگاه تخصصی اقتصادی موردتوجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد نیاز است این میز در گام نخست موانع تجارت بازرگانان استان فارس و عمان احصا و در جهت رفع آنها راهکار ارائه شود. رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: استان فارس در بخش خدمات فنی‌مهندسی پتانسیل‌ها و شرکت‌های خوبی دارد که در حوزه خدمات فنی‌مهندسی و حضور شرکت‌های استان فارس در حوزه فعالیت‌های عمرانی و معدنی در کشور عمان نیازمند همکاری بیشتر اتاق مشترک ایران و عمان هستیم. رازقی عنوان داشت: سال‌هاست که صادرکنندگان و بازرگانان استان فارس در بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس ازجمله عمان حضور دارند که از اهداف راه‌اندازی این میز در اتاق بازرگانی فارس رفع موانع تجارت استان و ارائه خدمات مناسب به تجار استان فارس در عمان است. وی تصریح کرد: کشور عمان با 21 کشور دنیا تفاهم‌نامه منع تعرفه ورودی و خروجی دارد که ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی از این ظرفیت عمان به‌عنوان یک مرکز صادراتی برای استان استفاده کنیم. رازقی افزود: ارائه راهکارهای عملی برای حضور پایدار بازرگانان و تجار استان فارس در بازار عمان از اولویت‌های میز عمان در اتاق بازرگانی فارس باشد. در ادامه این جلسه آرزو جمالی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان نیز گفت: میز توسعه تجارت با عمان با هدف انتقال تجربه، ارائه خدمات مناسب و تخصصی، آگاهی‌بخشی و جلوگیری از آسیب و زیان تجار و بازرگانان که در بازار عمان حضور دارند، در برخی از اتاق‌های بازرگانی شهرستان‌ها راه‌اندازی شده است. وی با بیان اینکه صادرکنندگان و تجار استان فارس در بازار کشور عمان حضور فعال دارند، بیان کرد: متأسفانه برخی از صادرکنندگان و تجار ما به دلیل عدم شناخت کافی تجارت و حضور در بازارهای هدف شاهد ضرر و زیان‌هایی می‌شوند که اولویت ما در راه‌اندازی میز توسعه تجارت عمان در اتاق‌های بازرگانی ارائه اطلاعات واقعی و تصویر درست از فضای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور عمان به بازرگانان است. جمالی اظهار داشت: برگزاری وبینارهای تخصصی، ارائه مشاوره‌های اختصاصی، اعزام هیئت‌های تجاری، ارائه هرگونه همکاری در فعالیت‌های اقتصادی با کشور عمان ازجمله خدمات این میز به تجار و بازرگانان است. وی ادامه داد: پتانسیل استان فارس در بخش خدمات فنی‌مهندسی به‌ویژه بخش معدن و پروژه‌های عمرانی یکی از مزیت‌های مهم برای گسترش مراودات اقتصادی این استان با کشور عمان خواهد بود. در ادامه سیدرضا ساداتی، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوعی که اتاق مشترک در کشور هدف صادراتی می‌تواند به صادرکنندگان ما ارائه کند، در حوزه مسائل مالی و صرافی‌هاست و این معضل بزرگ صادرکنندگان ماست.
همچنین عبدالعظیم خادم حمزه، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس هم گفت: استان فارس نسبت به سایر استان‌ها شرایط بهتری برای گسترش مراودات اقتصادی با کشور عمان دارد؛ لذا باید برای حضور پررنگ تر و ماندگار تجار و بازرگانان فارس در بازار کشور عمان برنامه‌ریزی جدی و مدون انجام شود که در این زمینه ظرفیت استان در بخش گردشگری سلامت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. خادم حمزه با بیان اینکه ازدست‌رفتن بازار و اعتبار صادرکنندگان در بازارهای خارجی موجب ازدست‌رفتن بازارهای صادراتی می‌شود، اضافه کرد: این میز مشترک فرصت‌های صادراتی کشور عمان را به‌صورت تخصصی به صادرکنندگان اعلام کند؛ زیرا شرایط اقتصادی کشور ما ماندگار نخواهد بود و باید از فرصت موجود برای برنامه‌ریزی مناسب استفاده کرد. در ادامه خانم سیاحی، مدیرعامل صندوق توسعه صادرات استان فارس نیز گفت: اتاق‌های بازرگانی در استان‌ها ظرفیت‌های بسیار خوبی دارند که اتاق‌های مشترک باید حامی، پشتیبان و رفع‌کننده مشکلات بازرگانان و صادرکنندگان ما در کشورهای هدف باشند تا در بازارها حضور پررنگ‌تری داشته باشند. در این جلسه اعضای حاضر نماینده دستگاه‌های اجرایی استانداری فارس، شرکت شهرک‌های صنعتی، وزارت امور خارجه، صندوق توسعه صادرات استان و برخی از صادرکنندگان عضو اتاق بازرگانی به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص تجارت استان فارس و کشور عمان پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی