[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۲
  • دوره جدید

هشت کتابخانه باشکوه دانشگاهی که هوش از سرتان می‌‌پراند! (بخش اول)، روزنامه شیراز نوین

هشت کتابخانه باشکوه دانشگاهی که هوش از سرتان می‌‌پراند! (بخش اول)

بیشتر افراد برای مطالعه یا بررسی کتاب‌ها به کتابخانه‌ها می‌روند نه برای خیره شدن به قاب‌های چوبی و شیشه‌های رنگی قرن پانزدهمی آن. با این‌حال، در بسیاری از کتابخانه‌های سراسر جهان، زیبایی ظاهری خیره‌کننده ساختمان‌ها به همان اندازه محتوای آن‌ها جذاب است و باعث می‌شود شما در وهله اول فراموش کنید به دنبال چه کتابی هستید. از آنجا که کتابخانه‌ها برای فرایند یادگیری ضروری هستند، جای تعجب نیست که برخی از چشم‌گیرترین کتابخانه‌ها در دانشگاه‌ها قرار دارند. در حالی ‌که ما فکر می‌کنیم زیباترین کتابخانه‌های جهان منحصراً متعلق به مؤسسات اروپایی است، ایالات‌ متحده و آسیا نیز دارای سازه‌های بسیار چشمگیری هستند. از آکسفورد در انگلیس گرفته تا شهر آکیتا در ژاپن، این‌ها زیباترین کتابخانه‌های دانشگاهی از سراسر جهان هستند.
1- کتابخانه کدرینگتون (Codrington)، کالج آل سولز (All Souls)، آکسفورد، انگلیس
دانشگاه آکسفورد با بیش از 100 کتابخانه بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه‌ای در انگلستان را در خود جای ‌داده است. هر یک از 45 کالج آکسفورد حداقل یک کتابخانه دارد و آن‌ها اغلب شخصیت و تاریخچه متمایز آن کالج را منعکس می‌کنند. به همین دلیل، کتابخانه کدرینگتون در کالج آل سولز برجسته است. کالج آل سولز از این نظر که هیچ دانشجویی در مقطع کارشناسی ندارد، بی‌نظیر است. این کالج انتخابی‌ترین دانشگاه آکسفورد است که هر ساله فقط چند متقاضی تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد را از طریق آنچه «سخت‌ترین امتحان در جهان» نامیده می‌شود، پذیرش می‌کند. به دلیل این روند دقیق و انتخابی، تعداد انگشت‌شماری از محققان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و منابع عظیم آن را به اشتراک می‌گذارند.
کتابخانه کدرینگتون بین سال‌های 1716 و 1720 ساخته ‌شده است، نمای بیرونی سبک گوتیک با کلیسای کوچک مجاور مطابقت دارد. این کار به‌عنوان «کتابخانه مرجع جنتلمن (gentlemans reference library)» با کتاب‌هایی در موضوعاتی مانند سفر، آثار کلاسیک، تاریخ طبیعی و نامه‌ها آغاز شد. اکنون کتابخانه حدود 185000 جلد کتاب را در خود جای‌ داده است که یک ‌سوم آن قبل از سال 1800 چاپ‌ شده است. این همچنین شامل تعدادی از آثار تاریخی مانند یادگاری‌های شخصی باستان‌شناس توماس ادوارد لورنس (T.E. Lawrence) و نقاب مرگ معمار کریستوفر رن (Christopher Wren) است.
2- کتابخانه جورج پی ‌بادی (George Peabody)، دانشگاه جان هاپکینز، بالتیمور، ایالات متحده آمریکا
کتابخانه پی‌بادی که در پردیس مرکز شهر بالتیمور دانشگاه جان هاپکینز واقع‌ شده و یکی از زیباترین کتابخانه‌های ایالات متحده محسوب می‌شود، توسط معمار ادموند جی لیند (Edmund G. Lind) طراحی و در سال 1878 افتتاح شد. قفسه‌های اتاق اصلی شامل پنج طبقه غرفه چدنی تزئینی با ارتفاع 61 فوت است که به نورگیر می‌رسد. طراحی فضای داخلی به سبک یونانی نوین است که دارای یک تالار مرکزی با ستون‌های طلایی و کف‌پوش مرمر سیاه‌ و سفید است.
بسیاری از 300،000 جلد کتاب کتابخانه به قرن نوزدهم بازمی‌گردند که بیشتر بر پایه دین، معماری، هنر انگلیس و تاریخ می‌باشند. خود این کتابخانه درست روبروی بنای یادبود واشنگتن بالتیمور قرار دارد، بنابراین می‌توانید با یک کتاب خوب و نمایی بهتر در قسمت جلویی آرامش پیدا کنید.
3- کتابخانه بیبلیوتکا جوانینا (Biblioteca Joanina)، دانشگاه کویمبرا، پرتغال
این کتابخانه در دانشگاه کویمبرا به نام لئو پنجم، «پادشاه خورشید» پرتغال نام‌گذاری شد و مطمئناً نشان‌دهنده تجملاتی است که شما از سلطنت انتظار دارید. بیبلیوتکا جوانینا در اوایل قرن هجدهم با ثروت جمع شده از طریق تلاش‌های شاهنشاهی پرتغال ساخته شد و فقط کتاب‌های چاپ‌شده در قرن نوزدهم و قبل از آن را در خود جای‌ داده است. در این کتابخانه چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد و می‌توان یک روز کامل را در این کتابخانه بدون انتخاب حتی یک کتاب گذراند.
ساختمان باروک با جزئیات خوب معماری، از جمله دیوارهای پوشیده شده از قفسه‌های طلاکاری شده و سقف‌های منقوش ساخته‌ شده است. در کل حدود 250،000 جلد کتاب وجود دارد که بیشتر آن‌ها به دلیل نظارت دقیق بر محیط و دما در ساختمان در شرایط عالی قرار دارند. در ابتدا از این نوع خزانه‌ها، با دیواره‌های ضخیم برای حفظ دمای پایدار و دور نگه‌داشتن حشرات آسیب‌رسان به نسخه‌های خطی، استفاده می‌شد.
ادامه دارد ....

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی