[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

اکتشافات فارس بر مدار بهره‌برداری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین کلنگ‌زنی طرح توسعه تکمیلی مجتمع ذوب آهن پاسارگاد برگزار شد. این مراسم صبح دیروز جمعه 11 مهرماه با حضور وزیر صنعت و معدن و تجارت، استاندار فارس، حمعی از نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، ریاست سازمان صمت فارس و تنی چند از مسئولان استانی در محل کارخانه ذوب آهن پاسارگاد برپا شد.
استاندار فارس دراین مراسم گفت: استان فارس در زمینه صنعت فولاد پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. دکتر عنایت الله رحیمی در مراسم کلنگ زنی فاز 4 کارخانه فولاد پاسارگاد که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار داشت: دغدغه کارخانه فولاد پاسارگاد و سایر واحدهای فولاد استان تهیه خوراک اولیه است که با حمایت وزارت صمت در زمینه اختصاص معادن آهن استان به این کارخانه‌ها، دغدغه مواد اولیه برطرف می‌شود.نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صنایع مهم و مطرح این استان صرفاً یک کارخانه سیمان، یک واحد پتروشیمی، یک واحد پالایشگاه و دو یا سه کارخانه در حوزه الکترونیک بود، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در دو دولت تدبیر و امید، اتفاقات بسیار خوبی در فارس انجام شده و صنایع بزرگی در این استان شکل گرفته است. وی با بیان اینکه استان فارس پس از پیروزی و به برکت انقلاب اسلامی پیشرفت چشمگیری در صنعت فولاد را شاهد بوده است، تصریح کرد: در زمینه صنعت فولاد دو کارخانه به بهره برداری رسیده و یک کارخانه نیز در دست احداث است؛ در زمینه آلومینیوم، کارخانه آلومینیوم جنوب که رتبه کشور را در سطح جهان از 18 به 14 رسانده در این دولت ساخته شده است؛ بزرگ‌ترین کارخانه کربنات سدیم خاورمیانه در فیروزآباد و فراشبند فارس احداث شده و مطالبه مردم و سرمایه‌گذار آن کارخانه، راه‌اندازی فاز دوم است؛ همچنین احداث واحدهایی همچون کشنده خودرو و کارخانه نوآوری و افزایش تعداد کارخانه‌های سیمان به 11 واحد از دیگر دستاوردهای صنعتی فارس هستند.
استاندار فارس تصریح کرد: صنایع بزرگ و سنگینی که در دولت تدبیر و امید در استان شکل گرفته است آینده درخشان و رشد سریع صنعتی را نوید می‌دهد که نیازمند حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حرکت پرشتاب‌تر است. دکتر رحیمی با بیان اینکه استان فارس مزیت‌ها و توانمندی‌های زیادی در زمینه نفت و گاز، سنگ‌های تزئینی، خاک نسوز، معادن سرب، روی، دولومیت و آهن‌های هماتیتی دارد، اظهار داشت: انتظار داریم برای کاهش بوروکراسی اداری، اختیارات بیشتری به استان‌ها واگذار شود تا تصمیمات آسان‌تر و سریع‌تر صورت گیرد. نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به اینکه 17هزار کیلومتر مربع از عرصه‌های این استان در حال اکتشاف معدنی است، گفت: باید اکتشافات صورت گرفته به سمت گشایش حرکت کند و به منظور بهره برداری مناسب، به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار شود.
نیروی انسانی مهم‌ترین ظرفیت کشور
در ادامه این مراسم نماینده مردم کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه نیاز مبرمی به حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای دستیابی به اشتغال و رونق اقتصادی داریم. عبدالعلی رحیمی مظفری در مراسم کلنگ‌زنی فاز 4 کارخانه فولاد پاسارگاد که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه جلوگیری از خام‌فروشی اشاره کرد و اظهار داشت: معادن می‌توانند ما را از وابستگی به نفت نجات دهند و برای نیل بدین هدف باید با نگاه جدی‌تری از صنایع و کارخانه‌جات حمایت کنیم. امروزه بزرگ‌ترین مشکل بسیاری از صنایع نظیر مجتمع ذوب آهن پاسارگاد به تأمین مواد اولیه بازمی‌گردد. وی فروش شمش فولاد را نوعی خام‌فروشی ارزیابی و تصریح کرد: این کارخانه در بخش گندله‌سازی و تولید شمش فعالیت خوبی دارد. اما در بخش کنسانتره به دلیل وجود مشکلاتی هنوز بهره‌برداری لازم صورت نگرفته است. نماینده مردم کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهندسین شاغل در این مجتمع تولیدی اظهار داشت: متوسط سن مدیران و مهندسان این شرکت در حدود 30 سال است. باید در نظر داشت که سرمایه‌های اصلی کشور ما آهن و خاک و نفت و منابعی از نیست؛ بلکه نیروی مستعد و حوانی است که عملکرد درخشانی در حوزه‌های مختلف از خود بر جای گذاشته است.رحیمی در ادامه به ساخت یکی از قطعات مهم کوره ذوب که در لیست تحریم‌ها قرار داشت توسط مهندسان ایرانی در شهرک صنعتی شیراز اشاره کرد و افزود: استان فارس باید به سوی صنعتی‌شدن گام برداشته و در حوزه‌های شکوفایی دانش، تکنولوژی و حمایت از دانش بنیان‌ها فعالیت کند. شهر شیراز در گذشته‌های نزدیک یکی از قطب‌های اصلی الکترونیک کشور بود که باید به جایگاه اصلی خود بازگردد.
بخش خصوصی در مسیر اشتغال‌زایی
شایان ذکر است با بهره برداری از از فاز چهارم زنجیره تکمیل فولاد محصولاتی نظیر انواع کلاف‌های فولادی و آلیاژی و کیفی و انواع مقاطع با ظرفیت سالانه یک میلیون تن به بهره‌برداری خواهد رسید. این طرح به سرمایه‌گذاری 21هزار میلیارد ریال نیاز داشته و 870 فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. کلنگ احداث عملیات اجرای فاز چهارم زنجیره تکمیل فولاد با حضور مقام عالی وزارت صنعت و معدن و تجارت، استاندار فارس و جمعی از نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی به زمین خورد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی