[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

صنعت سیمان اقتصادی نیست ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
یک بام و دو هوای مسئولان در فارس تمامی ندارد. تاریخ قضاوت خوبی در بسیاری از مسائل به ویژه مسائلی که مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است نخواهد داشت. اظهار نظرهای متناقض در برهه‌های مختلف نه تنها مردم را بی اعتماد کرده بلکه انگیزه را برای پیگیری برخی از مشکلات که عادی هم شده است و کسی برای انکارش هم تلاش نمی‌کند، از بین رفته است. شفافیت همیشه و قطعاًَ بهترین راه حل برای ایجاد ارتباط و اعتماد است اما عدم ابراز ندامت از اشتباه‌های مکرر تنها نتیجه بی اهمیتی نسبت به مشکلات مردم است. 65 سال پیش بود که کارخانه سیمان شیراز به عنوان اولین کارخانه کشور با هدف تشکیل شرکت سهامی سیمان شیراز به مبلغ دو میلیون و دویست و هفتاد هزار دلار از شرکت‌های «وستینگ‌هاوس» و «کندی ونسان» خریداری و در اطراف کوه‌های شیراز افتتاح شد. کارخانه‌ای که در ابتدا تنها با ظرفیت 200 تن تولید در روز، توانست در طول چند دهه تولید سالانه خود را به بیش از 6.5میلیون تن برساند. از آن زمان سال‌های زیادی گذشته و آن کارخانه کوچک امروز به حدی گسترش یافته که بیش از ده‌ها هزار نفر نیروی کار متخصص را در خود جای داده است. اما بزرگی و گسترش در این سال‌ها فقط مختص سیمان شیراز نبوده است؛ چراکه با توسعه شهرها به‌ویژه کلانشهر شیراز کارخانه‌ای که روزگاری در فاصله چند ده کیلومتری فضای شهری قرار داشت، هم‌اکنون به میان شهر آمده و به‌طور طبیعی مشکلات زیست‌محیطی ناشی از فعالیت کارخانه نیز در فضای شهری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. 
هرچند با مطرح شدن موضوع آلودگی و مشکلات زیست محیطی سیمانی‌ها سعی کردند با استفاده از فناوری‌های روز آلودگی‌های کارخانه را به حداقل برسانند، اما آنچه مسلم است بر اساس قانون تمامی کارخانه‌ها و صنایع سنگین باید به خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری رفته و این موضوع هم‌اکنون به چالشی میان محیط زیست و اهالی منطقه تبدیل شده است؛ موضوعی که انتقال یافتن یا انتقال نیافتن آن در هر صورت مورد بحث است.
به اعتقاد مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سیمان فارس امروزه سرمایه گذاری در صنعت سیمان اقتصادی نیست و برای راه اندازی یک کارخانه تولید یک میلیون تنی سیمان 1500میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. علیرضا بستانیان در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین در شیراز، با اشاره به اینکه موضوع جابه‌جایی این کارخانه از سال 82 تاکنون در استان مطرح است، می‌گوید: برای اجرای این موضوع تابع مقررات قوانین دولتی هستیم؛ زیرا اولین قدم برای این مهم وجود معادن مناسب برای استخراج و تولید سیمان است. زیرا احداث کارخانه سیمان باید در کنار معادن جانمایی و راه‌اندازی شود تا به لحاظ اقتصادی تولید محصولات سیمان مقرون به صرفه باشد. وی با بیان اینکه برای انتقال این کارخانه از سال 94 اقدامات اولیه انجام شد، می‌افزاید: در همان سال برای احداث سایت جدید این کارخانه محلی در 15 کیلومتری خرامه جانمایی و عملیات احداث آن برای استفاده از یک تکنولوژی جدید راه اندازی شد.
وی با تأکید بر اینکه مقرر شد بانک عامل صنعت و معدن برای راه اندازی این سایت با دستور وزیر صنعت و کار امور اجتماعی برای ارائه تهسیلات بانکی به این شرکت همکاری داشته باشد، بیان داشت: به دلیل مشکلاتی مانند موضوع تحریم و افزایش نرخ دلار این موضوع از سوی مسئولان به فراموشی سپرده شد و نتوانسیتم راه اندازی کارخانه سیمان فارس نو در محل جدید خرامه را دنبال کنیم. بستانیان متوقف شدن پروژه جدید را در گروی 1500 میلیارد تومان با شرایط دلار امروز توصیف می‌کند و می‌گوید: این پروژه با پیشرفت 15 درصدی متوقف شده و به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه استان باید تدابیری بیندیشند تا بتوانیم جابه‌جایی این کارخانه را دنبال کنیم.
 به گفته مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت سیمان فارس در شرایط فعلی این کارخانه هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ندارد؛ زیرا از طریق سازمان محیط زیست به صورت آنلاین پایش می‌شود.
بستانیان با اعلام اینکه تمام خروجی دودکش‌های این کارخانه کمتر از استاندارد تعریف شده است افزود که با استفاده از فیلتر‌های هیبریدی استانداردهای زیست‌محیطی در کارخانه رعایت می‌شود و آلودگی آن زیر 10 میلی گرم است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تنها آلودگی موجود از سوی کارخانه لرزه‌هایی است که در هر 10 روز یک مرتبه در ساعات 13 الی 14 به دلیل انفجار‌های معادنی این لرزه‌ها احساس می‌شود، اظهار داشت: شرکت سیمان فارس در راستای عمل به تعهد و مسئولیت‌های اجتماعی طی سالیان اخیر اقدام به بهینه‌سازی عملیات آتشباری نظیر استفاده از روش پاور دک و جایگزینی به جای چاشنی الکتریکی کرده و سر و صدا‌ها و همچنین لرزش‌ها ناشی از عملیات آتشباری است.
به گفته بستانیان اهالی منطقه وجود هرگونه خاک یا دود اطراف کارخانه سیمان را به این کارخانه ربط می‌دهند؛ این در حالی است واحد آتش نشانی کارخانه را مکلف کرده ایم با مشاهده هرگونه دود در اطرف کارخانه سریعاً به محل اعزام شوند و دود را مهار کنند تا مبادا به پای کارخانه سیمان قلمداد شود. مدیرعامل تعطیلی کارخانه را در شرایط فعلی منطقی می‌داند و می‌گوید از آنجایی که هم اکنون 400 پرسنل به طور مستقیم در این کارخانه فعالیت دارند، چنانچه بر تعطیلی کارخانه تصمیم گیری شود، تنها با فروش زمین این کارخانه سود زیادی دریافت می‌شود؛ چه بسا این شرکت تجهیزات و معادن دیگری نیز دارد.
دادستان مرکز استان فارس نیز می‌گوید: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا این کارخانه تعطیل نشود؛ زیرا تولید و اشتغال را در اولویت نخست قرار داده ایم تا با استفاده از اهرم‌های قانونی، حیات کارخانه با حفظ رعایت استانداردهای زیست‌محیطی ادامه داشته باشد.
حیدر آسیابی نیز می‌گوید: کارشناسان حقوقی سیمان فارس تأکید دارند که با انتقال این کارخانه موافق نیستند، اما حاضر هستند با تغییر کاربری در کارخانه سیمان و ایجاد تولیدی دیگر با حفظ اشتغال کارگران این کار صورت گیرد که این کار مورد موافقت ما نیست.
این مقام ارشد قضایی ادامه داد: باید کارگروه ویژه‌ای با حضور همه مسئولان تشکیل شود تا نسبت به اجرای قطعی انتقال این کارخانه به خارج از شیراز که خواسته بحق مردم است، جامه عمل پوشیده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی